Další migrační krize? Násilí a ekonomická krize v Nikaragui nabírají na obrátkách

Násilí, které v posledním půlroce rozpoutal nikaragujský režim Daniela Ortegy vůči demonstrantům a které si vyžádalo už na 400 obětí, může vést k podobné migrační krizi, jakou v poslední době způsobila v Jižní Americe venezuelská autoritářská vláda. Uvedla to v rozhovoru s ČTK nikaragujská lidskoprávní aktivistka Juliana Dubónová, která se v Praze účastnila konference o lidských právech, pořádané Knihovnou Václava Havla.

"Do Kostariky už uteklo na 35.000 Nikaragujců, neupřesněný počet emigroval do USA, Panamy či Španělska," uvedla Dubónová. Toto číslo se může zdát ve srovnání se dvěma miliony venezuelských emigrantů nízké, ale Nikaragua je malá země s jen asi šesti miliony obyvatel a Venezuela jich má více než pětkrát tolik. Navíc počty emigrujících Nikaragujců budou zřejmě růst, protože represe Ortegova režimu sílí.

Také ekonomika Nikaraguy, která je druhou nejchudší zemí Latinské Ameriky, slábne. "Ortegovi se po nástupu do úřadu v roce 2007 povedlo zlepšit ekonomiku země díky Venezuele, jejíž socialistická vláda režim podporovala. S ekonomickou krizí ve Venezuele ale tato podpora skončila," uvedla Dubónová. Nikaragujská ekonomika je podle ní velmi zranitelná, protože není soběstačná.

Zastavení toků z Venezuely přispělo i k počínající ekonomické a sociální krizi v Nikaragui. Právě plánovaná důchodová reforma, která měla přinést více peněz do rozpočtu na sociální zabezpečení snížením důchodů a zvýšením příspěvků zaměstnanců i zaměstnavatelů na sociální pojištění, stála letos v dubnu u zrodu masových protestů.

"My Nikaragujci jsme přesvědčeni, že jediný možný způsob, jak dostat Ortegu od moci, je protestovat v ulicích a činit takto nátlak na autoritářský režim, i když to stojí oběti," prohlásila Dubónová. "Oběti přináší nikaragujský lid také proto, že věří, že mu mezinárodní společenství pomůže v nátlaku na Ortegův režim, aby začal dodržovat lidská práva," dodala.

"Od roku 2006 nebyly v Nikaragui ani jedny transparentní a svobodné volby," uvedla Dubónová. Odkázala tak na volby, v nichž Ortega zvítězil se 38 procenty hlasů a jimiž se po 16 letech vrátil k moci. Poté začal Ortega podle Dubónové postupně ovládat soudní moc v zemi, včetně nejvyššího volebního soudu. S většinou v parlamentu pak v ústavě zrušil omezení počtu funkčních období.

V posledních volbách sice Ortega vyhrál se 72 procenty hlasů, ale podle Dubónové byla tehdy volební účast velmi nízká, asi 30 až 40 procent. Podle oficiálních údajů činila 68 procent. "Ortega si výsledky přizpůsobil, jak potřeboval, díky počítačové technice," míní nikaragujská aktivistka, podle níž by ve svobodných volbách Ortega rozhodně nevyhrál.

K manifestacím na podporu vlády, které se rovněž v posledních měsících konají, Dubónová řekla, že mnozí na ně "nechodí dobrovolně". "Bojí se o svá místa, podporují ho státní zaměstnanci, aby nepřišli o dobře placenou práci," připomněla zhoršující se ekonomiku nikaragujská aktivistka.

Jmenovala i absurdní případy z manifestací. Lidé například uspořádali průvod, v němž nesli modré a bílé balonky jako národní symbol v barvách nikaragujské vlajky. "Policisté chodili a ty balonky nám propichovali," uvedla s tím, že barvy režimu jsou červená a černá podle vlajky Sandinovské fronty národního osvobození (FSLN). To je vládní strana, v jejímž čele stojí Ortega a která vznikla z partyzánských oddílů, jež svrhly v roce 1979 diktátora Anastasia Somosu.

I přes násilí a represe, které vláda používá proti demonstrantům, a přes čtyři stovky mrtvých hodlají Nikaragujci v protestech vytrvat. "Všechny nás zabít nemůžou," uvedla odhodlaně Dubónová.

Související

Více souvisejících

nikaragua Daniel Ortega lidská práva Knihovna Václava Havla Praha

Aktuálně se děje

před 15 minutami

Ilustrační foto

Dopady změn počasí jsou stále ničivější. Prohlubují konflikty, ničí lidem životy, varuje UNHCR

Organizace spojených národů tento týden oznámila, že spouští nový fond, jehož cílem je posílit ochranu uprchlíků a vysídlených komunit ohrožených změnou klimatu. Podle zprávy agentury AFP Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) uvedl, že cílem je do konce roku 2025 získat do nového fondu 100 milionů dolarů na podporu uprchlíků, jejich hostitelských komunit a zemí původu, které jsou klimatickými krizemi zasaženy nejvíce.

před 1 hodinou

Dmitrij Peskov na druhém summitu Rusko Afrika 2023.

Kreml o mírových jednáních s Ukrajinou: Jednu věc je třeba vzít v úvahu

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov dnes uvedl, že v současné době nejsou žádné podmínky pro mírová jednání s Kyjevem. Podle něj Kyjev již před dvěma lety zakázal veškeré vyjednávání, dokud bude ruským prezidentem Vladimir Putin, pod jehož velením ruská vojska v únoru 2022 vstoupila na Ukrajinu. Tento zákaz Kyjev zdůvodnil odhalením válečných zločinů, které údajně spáchalo Rusko.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Mark Rutte

Misky vah se naklání. Rutte si získává podporu Turecka, v cestě do křesla šéfa NATO mu ale stojí další země

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v pátek prohlásil, že od nového generálního tajemníka Severoatlantické aliance (NATO) očekává, že upřednostní řešení obav Turecka souvisejících s terorismem. Řekl to v Istanbulu během setkání s vedoucím kandidátem na post šéfa NATO, dosluhujícím nizozemským premiérem Markem Ruttem, který je na návštěvě v Turecku v rámci snah o získání podpory pro svou kandidaturu.

před 4 hodinami

Volební štáb hnutí ANO

Babišovo ANO opět prachsprostě lže. Tentokrát o důchodech

Zástupci hnutí ANO a kabinetu Petra Fialy (ODS) se shodli na nutnosti změn v prvním důchodovém pilíři, opoziční subjekt zároveň nezpochybnil nutnost zvyšování věkové hranice pro odchod do důchodu. To vyplývá z dokumentů zveřejněných prezidentskou kanceláří k březnové schůzce nad tématech důchodové reformy. Stojí za to připomenout, že onoho 28. Března se schůzky na pozvání prezidenta zůčastnili Karel Havlíček, Alena Schillerová a Aleš Juchelka. Celý zápis přidávám na konec tohoto článku. Závěr si z něj udělejte sami.  

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 11 hodinami

před 17 hodinami

raketový systém Patriot

Ukrajina dostane od Španělska rakety Patriot

Španělsko pošle na Ukrajinu rakety Patriot. Na videokonferenci mezinárodní Kontaktní skupiny pro podporu Ukrajiny to dnes oznámila španělská ministryně obrany Margarita Roblesová. Informoval španělsky list El País v reakci na tlak spojenců z EU a NATO.

včera

včera

Vinice, ilustrační fotografie.

Vinaři vyúčtovali ztráty. Mráz způsobil škody za více než dvě miliardy

Rekordní mrazy, které minulý a tento týden udeřily v České republice, ničivě zasáhly tuzemské vinohrady. V Čechách je dopad naprosto fatální, škody tam dosahují 95 procent. Na Moravě se pohybují minimálně na úrovni 23% snížení výnosu. Aktuální průzkum mezi vinaři vyčíslil celkové škody napáchané na letošní úrodě na více než 2 miliardy korun. Vinaři ale varují, že měnící se klima není jediným problémem domácího vinařství, a žádají aktivnější přístup k jejich řešení ze strany ministerstva. 

včera

Aktualizováno včera

včera

Biden poprvé prohlásil, že bude debatovat s Trumpem. Termíny už jsou známé

Listopadovým prezidentským volbám v USA by měly předcházet předvolební duely obou kandidátů. Úřadující prezident Joe Biden se v pátek jasně vyjádřil, že nejpozději na podzim je ochoten debatovat s republikánským vyzyvatelem a svým předchůdcem Donaldem Trumpem, informovala AP. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy