Rio de Janeiro ovládají brutální milice. Je to jako rakovina, zní od odborníků

Velké části Rio de Janeira kontrolují ozbrojené milice. Paramilitární skupiny vymáhají výpalné a podílejí se na dalších zločineckých aktivitách. Podle znalců situace jejich pozice stále sílí a někteří je označují za největší bezpečnostní riziko města.

Milice původně vznikaly s cílem bojovat s organizovaným zločinem. Jejich členy se stávali především bývalí policisté, vojáci nebo hasiči, kteří se nechtěli spokojit s bezpečnostní situací ve čtvrtích, kde žili. Podle agentury Associated Press měly milice podporu ze strany místních politiků, kteří tolerovali nezákonné aspekty jejich činnosti. Milice často využívaly brutální metody, uchylovaly se k vraždám a násilí, jejich primárním nepřítelem nicméně byly drogové kartely a další struktury organizovaného zločinu.

Podle odborníků však jejich vliv rapidně narostl a dnes se samy staly velkým bezpečnostním problémem. „Je to jako rakovina,“ cituje AP policejního vyšetřovatele Mauricia Demetria. „Nezastaví se.“ Dnes již milice kontrolují některé části města. Ministerstvo bezpečnosti odhaduje, že až jedna čtvrtina je pod jejich vlivem. To je zhruba 11 000 čtverečních kilometrů. Skupiny vymáhají výpalné, pašují cigarety a podle některých informací se již také zapojují do drogového byznysu.

Dle znalců situace je velký problém právě v tom, že jsou organizace z velké míry propojeny s bezpečnostními složkami. Podle Jose Alvese, profesora sociologie na Federal Rural University v Rio de Janeiru a odborníka na tamní paramilitární organizace, lze kořeny vysledovat již v 60. letech. Vojenská diktatura tehdy tolerovala milice, které vraždily kriminálníky, ale také politické disidenty.

Na rozdíl od drogových kartelů operují tyto skupiny převážně skrytě. V případě potřeby jsou však schopné mobilizovat své členy a jednat. V březnu letošního roku byla ve městě zavražděna radní Marielle Franco, která hlasitě kritizovala policejní brutalitu v chudinských čtvrtích. Podle vyšetřovatelů vše nasvědčuje tomu, že za útokem stojí právě polovojenské skupiny. Do dnes nebyl z činu nikdo obviněn.

Když se v roce 2008 úřady odhodlaly k velkému zátahu na milice, bylo zadrženo 225 lidí včetně politiků a příslušníků ozbrojených složek. Radní, který v procesu svědčil, byl brzy poté neznámými útočníky zavražděn. Poté, co dokončil svoji výpověď podle svědků řekl: „Já zemřu.“

Polovojenské organizace dnes v částech, které kontrolují, vybírají od obyvatel výpalné z mnoha činností. „Kabelová televize stojí 15 dolarů měsíčně. Voda, parkování a garance bezpečnosti stojí každé 12 dolarů měsíčně. Stěžovat si úřadům znamená jistou smrt,“ cituje Associated Press několik místních. Ti jsou navíc chyceni v pasti mezi soupeřícími skupinami. „Panuje tu válka mezi milicemi a drogovými překupníky a my jsme uprostřed toho všeho,“ říká jeden z obyvatel slumu v západní části Rio de Janeira.

Mezi některými odborníky také panují obavy, jak se na situaci projeví nástup nově zvoleného prezidenta Jaira Bolsonara do funkce. Ten je známý pro svůj tvrdý přístup vůči zločinu. Ještě jako kongresman se v roce 2008 přimlouval za legalizaci polovojenských jednotek. V prezidentské kampani se od nich sice distancoval, podporuje však uvolnění zbraňových zákonů nebo beztrestnost pro příslušníky policie, kteří během služby někoho zastřelí. To může v důsledku vést k posílení pozice milicí.

Související

Více souvisejících

Brazílie Drogy Rio de Janeiro organizovaný zločin

Aktuálně se děje

včera

Martin Chlumský

Do čela Sokola byl zvolen Martin Chlumský

Martin Chlumský byl dnes zvolen do čela České obce sokolské (ČOS). Chlumský již od března dočasně řídil organizaci poté, co v souvislosti s podvodem rezignovala tehdejší starostka Hana Moučková.

včera

včera

včera

Vrtulník Kamov Ka-32 ve vzduchu.

VIDEO: Ukrajinci zaútočili na mezinárodní letiště v Moskvě

Ukrajinská vojenská tajná služba HUR se pochlubila likvidací helikoptéry Kamov Ka-32, což mělo  proběhnout na moskevském letišti. Jejím agentům se údajně podařilo proniknout na letiště, kde provedli akci, která byla zachycena na videu. Následně helikoptéra skončila v plamenech.

včera

Náčelník generálního štábu Valerij Zalužnyj (vpravo) a generál Oleksandr Syrskyj (vlevo) během obrany Kyjeva v březnu 2022.

Šéf ukrajinské armády přiznal, že situace na frontě se neustále zhoršuje

Velitel ukrajinské armády Oleksandr Syrskyj dnes na Telegramu informoval o zhoršující se situaci na operační i strategické úrovni ukrajinských vojsk na frontě. Tuto skutečnost sdělil také západním spojencům během virtuálního zasedání kontaktní skupiny pro Ukrajinu. Zároveň ruská armáda oznámila dobytí dvou vesnic v Doněcké oblasti a průlom v ukrajinské obraně.

včera

Ilustrační foto

Dopady změn počasí jsou stále ničivější. Prohlubují konflikty, ničí lidem životy, varuje UNHCR

Organizace spojených národů tento týden oznámila, že spouští nový fond, jehož cílem je posílit ochranu uprchlíků a vysídlených komunit ohrožených změnou klimatu. Podle zprávy agentury AFP Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) uvedl, že cílem je do konce roku 2025 získat do nového fondu 100 milionů dolarů na podporu uprchlíků, jejich hostitelských komunit a zemí původu, které jsou klimatickými krizemi zasaženy nejvíce.

včera

Dmitrij Peskov na druhém summitu Rusko Afrika 2023.

Kreml o mírových jednáních s Ukrajinou: Jednu věc je třeba vzít v úvahu

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov dnes uvedl, že v současné době nejsou žádné podmínky pro mírová jednání s Kyjevem. Podle něj Kyjev již před dvěma lety zakázal veškeré vyjednávání, dokud bude ruským prezidentem Vladimir Putin, pod jehož velením ruská vojska v únoru 2022 vstoupila na Ukrajinu. Tento zákaz Kyjev zdůvodnil odhalením válečných zločinů, které údajně spáchalo Rusko.

včera

včera

včera

Mark Rutte

Misky vah se naklání. Rutte si získává podporu Turecka, v cestě do křesla šéfa NATO mu ale stojí další země

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v pátek prohlásil, že od nového generálního tajemníka Severoatlantické aliance (NATO) očekává, že upřednostní řešení obav Turecka souvisejících s terorismem. Řekl to v Istanbulu během setkání s vedoucím kandidátem na post šéfa NATO, dosluhujícím nizozemským premiérem Markem Ruttem, který je na návštěvě v Turecku v rámci snah o získání podpory pro svou kandidaturu.

včera

Volební štáb hnutí ANO

Babišovo ANO opět prachsprostě lže. Tentokrát o důchodech

Zástupci hnutí ANO a kabinetu Petra Fialy (ODS) se shodli na nutnosti změn v prvním důchodovém pilíři, opoziční subjekt zároveň nezpochybnil nutnost zvyšování věkové hranice pro odchod do důchodu. To vyplývá z dokumentů zveřejněných prezidentskou kanceláří k březnové schůzce nad tématech důchodové reformy. Stojí za to připomenout, že onoho 28. Března se schůzky na pozvání prezidenta zůčastnili Karel Havlíček, Alena Schillerová a Aleš Juchelka. Celý zápis přidávám na konec tohoto článku. Závěr si z něj udělejte sami.  

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Ukrajina dostane od Španělska rakety Patriot

Španělsko pošle na Ukrajinu rakety Patriot. Na videokonferenci mezinárodní Kontaktní skupiny pro podporu Ukrajiny to dnes oznámila španělská ministryně obrany Margarita Roblesová. Informoval španělsky list El País v reakci na tlak spojenců z EU a NATO.

Zdroj: Julie Jarošová

Další zprávy