Chávez a Ahmadínežád brojí společně proti imperialismu

Caracas - Íránský prezident Mahmúd Ahmadínežád je na návštěvě Venezuely, kde ho hostí jeho protějšek Hugo Chávez. Oba státníci se pozdravili jako bratři, informuje v úterý agentura AFP.

"Naše vlády si přejí dále spolupracovat na zpomalení imperialistického šílenství, které nyní běsní více, než kdy dřív," prohlásil Chávez před prezidentským palácem Miraflores.

"Venezuelský a íránský lid jsou na cestě ke zničení veškeré bídy a arogance imperialismu," potvrdil jeho slova Ahmadínežád.

Oba muži si třásli rukama, vzájemně si lichotili, žertovali o atomové bombě a obavách USA.

Íránský prezident zahájil svou návštěvu Latinské Ameriky v období, kdy mezinárodní společenství sleduje každý jeho krok. Mezinárodní agentura pro atomovou energii (MAAE) v pondělí potvrdila spuštění dalšího íránského zařízení na obohacování uranu, trvá napětí mezi USA a Íránem ohledně Hormuzského průlivu, kterému nepřidalo ani odsouzení íránského Američana k trestu smrti za údajnou spolupráci s americkou tajnou službou CIA.

Země navíc stále čelí ekonomickým sankcím ze strany západu. Právě s tím by jí ale podle některých analytiků mohla pomoci Venezuela.

Ta si na mezinárodní scéně také nestojí nejlépe - Američané v neděli dokonce vyhostili venezuelskou konzulku.

Ahmadínežáda doprovází ministři zahraničí, hospodářství a energetiky. Naposledy íránský prezident navštívil Venezuelu v listopadu 2009.

Írán i Venezuela jsou členy Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) a jejich vzájemné kontrakty mají cenu okolo 5 miliard amerických dolarů (přes sto miliard korun). Ještě těsnější vztahy má Írán s Brazílií, která v aktuálním Ahmadínežádově itineráři z neznámých důvodů chybí. Prezident navštíví ještě tři levicové země Latinské Ameriky – Nikaraguu, Ekvádor a Kubu.

Mluvčí amerického ministerstva zahraničí Victoria Nulandová všechny státy vyzvala, aby udělaly, co bude v jejich silách, aby íránský režim přiměly k mezinárodní debatě o jeho jaderném programu.

Venezuelský analytik Elsa Cardozo se domnívá, že Chávez by mohl eventuelně roli takového zprostředkovatele sehrát. Napomohlo by to jeho vytoužené image vůdce Latinské Ameriky.

Související

Stalin González (Venezuela)

Guaidó není jediný: Nový venezuelský lídr Stalin González má plán, jak zastavit krizi

Stalin González, celým jménem Iván Stalin González Montaño patří k novým vůdcům Venezuely. Je členem sociálně-demokratické strany Un Nuevo Tiempo (Nový čas), která převzala roli ve vedení Národního shromáždění na základě dohody, která umožňuje opozičním stranám přebírat úkoly podle rotačního systému. V rozhovoru pro španělský list El País tvrdí, že je důležité nabídnout chávistům záruky stability.
Hugo Chávez

Chávez by udělal proti Madurovi puč, zní z opozice. Bude občanská válka?

Šéf venezuelského parlamentu Juan Guaidó, jehož už uznaly za prozatímního prezidenta Venezuely na čtyři desítky států, v pondělí znovu vyloučil, že by vyhrocená situace v jeho zemi mohla skončit občanskou válkou. Totéž řekl dnes španělskému rozhlasu Cadena SER bývalý starosta Caracasu a lídr opozice Antonio Ledezma, který žije přes rok ve španělském exilu.

Více souvisejících

Hugo Chávez Mahmúd Ahmadínežád

Aktuálně se děje

před 45 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Izrael: Neslýchané. Zatykač na Netanjahua povzbudí teroristy po celém světě

Rozhodnutí hlavního prokurátora Mezinárodního trestního soudu (ICC) Karima Khana požádat o vydání zatykačů na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a ministra obrany Joava Galanta je neslýchané a povzbudí teroristy po celém světě. Prohlásil to v pondělí izraelský prezident Jicchak Herzog. Rozhodnutí odsoudil i izraelský ministr zahraničí Jisrael Kac, uvedla agentura Reuters.

před 4 hodinami

Martin Exner

V Česku se dvacet let o euru lže. Odpůrci v čele s Klausem s ním veřejnost straší, říká poslanec Exner

Přijetí či nepřijeti eura je v Česku velmi ožehavé téma, které rozděluje společnost. Na začátku roku rozvířil všeobecnou debatu o přijetí sám prezident ČR Petr Pavel, díky tomu, se toto téma opět stalo diskutovatelným. Část ekonomů se stále euru brání, politická populace není jednotná, opozice je zásadně proti a ve vládní koalici nepanuje jednotný názor. Kdo však má jasno, jsou české firmy, těm by jednotná evropská měna prospěla. Tam, kde se platí eurem, tam je s touto měnou spokojenost, na Slovensku panuje obrovská podpora společné měně, avšak Česká republika je jako tradičně opatrná, společnost je proti a politici nemají odvahu a chuť jím proti jejich názoru. O euru jsme si povídali s poslancem za STAN Martinem Exnerem, místopředsedou výboru pro bezpečnost. 

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Petr Pavel

Pavel tlačí na přijetí eura. Stejně podle něj nemáme na výběr

Prezident Petr Pavel na konferenci ReVize Česka zdůraznil klíčový argument pro přijetí eura – charakter české ekonomiky, která je výrazně exportní a většinu své produkce uplatňuje v eurozóně. Podle Pavla je ekonomická budoucnost a prosperita České republiky výrazně provázána s eurozónou.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Írán, ilustrační foto

Kdo povede Írán po smrti Raísího? Země se chystá na předčasné volby

Íránský nejvyšší duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí vzdal hold prezidentu Ebráhimu Raísímu, který v neděli zahynul při havárii vrtulníku v provincii Východní Ázerbájdžán na severozápadě Íránu. Na svém webu o tom informovala televize Al-Džazíra, která dodala, že Raísího pozůstatky převážejí do města Tabríz - metropole provincie Východní Ázerbájdžán. Zatím není jasné, kdy a kde bude Raísí pohřben.

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 11 hodinami

Nadaný student čelící obvinění z porušování lidských práv. Kdo byl íránský prezident Ebráhím Raísí?

Ebráhím Raísí byl íránský politik a duchovní, který od srpna 2021 zastával funkci prezidenta Íránu. Narodil se 14. prosince 1960 v Mašhadu, druhém největším městě Íránu a důležitém náboženském centru. Byl členem konzervativního křídla íránské politiky a dlouholetým příslušníkem Revolučních gard, což mu poskytlo značný vliv v politických a vojenských kruzích.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy