Bloomberg poprvé v TV debatě demokratů. Rivalové na něj nevybíravě útočili

S tvrdými útoky se musel vypořádat americký miliardář a mediální magnát Michael Bloomberg, který se ve středu poprvé zúčastnil televizní debaty se soupeři o demokratickou nominaci do letošních prezidentských voleb. Do klání ve státu Nevada se kvalifikoval díky rostoucí podpoře v průzkumech veřejného mínění. Pod tlak se však v diskusi dostal také senátor Bernie Sanders, který je v současnosti favoritem nominačního klání.

Podle jednoho ze zakladatelů serveru Politico Johna F. Harrise byla debata pro demokratické voliče první příležitostí, jak spatřit Bloomberga "nahého". Miliardář a bývalý starosta New Yorku se totiž dosud nezúčastnil žádného volebního střetu. Místo toho vede velice nákladnou televizní a internetovou kampaň financovanou z vlastních prostředků, v níž má svůj veřejný obraz dokonale pod kontrolou.

Podle listu The New York Times čelil Bloomberg od začátku debaty značným potížím při obraně proti útokům svých soupeřů. Ty se týkaly údajně rasistických policejních taktik z dob, kdy byl starostou New Yorku, jeho chování k ženám i jeho majetku. "Kandidujeme proti miliardáři, který mluví o ženách jako o tlustých babách a lesbách s koňským obličejem. A nemluvím o Donaldu Trumpovi, mluvím o starostovi Bloombergovi," řekla senátorka za stát Massachusetts Elizabeth Warrenová, která podle amerického tisku předvedla velice výrazný výkon.

Silnou kritiku a posměch některých uživatelů na sociálních sítích vyvolal Bloombergův výrok, že "naštěstí vydělává hodně peněz", a své objemné záznamy o daních proto zveřejní s několikatýdenním zpožděním.

Bloomberg svoje jmění hájil a mluvil o sobě jako o filantropovi, který své peníze nezdědil, ale vydělal. "Tyto peníze utrácím za to, abychom se zbavili Donalda Trumpa, nejhoršího prezidenta, jakého jsme kdy měli," uvedl. "Demokraté velice riskují, pokud pouze nahradí jednoho arogantního miliardáře druhým," prohlásila Warrenová s odkazem na Bloomberga a Trumpa.

Další uchazeč o demokratickou nominaci, bývalý starosta města South Bend ve státě Indiana Pete Buttigieg, při svých slovních výpadech nevynechal ani vermontského senátora Bernieho Sanderse, který patří k levicovějšímu křídlu strany. 

"Většina Američanů neuvidí, kam patří, když se bude muset rozhodovat mezi socialistou, který si myslí, že peníze jsou zdrojem všeho zla, a miliardářem, který si myslí, že peníze by měly být zdrojem veškeré moci," řekl Buttigieg, který se prezentuje jako kandidát středního proudu.

If you look at a choice between revolution and the status quo and don’t see where you fit in that picture, join us: https://t.co/VgsetHquuy #DemDebate pic.twitter.com/VLHZfOf9Yw

— Pete Buttigieg (@PeteButtigieg) February 20, 2020

Napětí však rostlo také mezi Buttigiegem a senátorku za Minnesotu Amy Klobucharovou, kteří zastupují centristické křídlo Demokratické strany. Buttigieg senátorku kritizoval mimo jiné kvůli tomu, že nedávno v televizním rozhovoru nedokázala reportérovi sdělit jméno mexického prezidenta Andrése Manuela Lópeze Obradora. "Snažíš se říct, že jsem hloupá? Vysmíváš se mi tu, Pete?" odpověděla Klobucharová a dodala, že krátkodobý výpadek paměti není obrázkem toho, co o Mexiku ví a jak jí na něm záleží. Po konci debaty si pak s vedle stojícím Buttigiegem nepodala ruku a rovnou odešla z pódia.

Bloomberga podle nedávného průzkumu podporuje po Sandersovi druhý největší počet demokratů a jim nakloněných nezávislých voličů. Miliardář se přitom chystá vložit do nominačního klání až na takzvané volební superúterý 3. března, kdy se bude hlasovat ve 14 státech najednou a bude se rozdělovat více než třetina všech kandidátů na letní nominační sjezd strany. Ostatní kandidáti se utkají v sobotu ve volebních shromážděních v Nevadě.

Související

Donald Trump Analýza

Trumpova kandidatura visí na vlásku: Čím je tak problematická a co dokáže malý americký stát?

Volby prezidenta Spojených států se kvapem blíží a již delší dobu se rýsují dva jasní kandidáti: Donald Trump z Republikánské a Joe Biden z Demokratické strany. O post jednoho z nejmocnějších lidí planety se tak budou zřejmě ucházet dva muži se zkušeností v tomto úřadu. Budoucnost Trumpovy kandidatury ale visí na vlásku, protože je vyloučen už z primárek ve státech Maine a Colorado, čímž se teď bude zabývat Nejvyšší soud USA. Není totiž jasné, jestli státy mohou tyto kroky činit autonomně. Na soudním rozhodnutí tak závisí vše. 
Barack Obama, 44. prezident Spojených států amerických Rozhovor

Američané si před 15 lety vybrali Obamu. V úřadu se paradoxně musel chovat jako „bílý prezident“, uvádí Hornát

Před 15 lety, 4. listopadu 2008, proběhly ve Spojených státech prezidentské volby, jejichž vítězem se stal demokratický kandidát Barack Obama. V Bílém domě vůbec poprvé zasedl politik jiné než bílé barvy pleti, což u části Američanů posilovalo dojem, že jde o politika nového typu, který dokáže přinést změnu, konstatuje Jan Hornát v rozhovoru pro EuroZprávy.cz. Amerikanista z Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy v Praze upozorňuje, že každý si ovšem pod touto změnou představoval něco jiného. V americké společnosti dnes podle něj nicméně patrně převažuje dojem, že právě během Obamova prezidentství v zemi výrazně narostla politická a společenská polarizace, byť interpretace jejích příčin zůstávají pro mnohé především otázkou pohledu. 

Více souvisejících

Demokratická strana (USA) Michael Bloomberg Pete Buttigieg Elizabeth Warren Bernie Sanders (kandidát na post prezidenta USA) USA (Spojené státy americké) Amy Klobucharová (senátorka USA)

Aktuálně se děje

Aktualizováno před 34 minutami

před 34 minutami

před 35 minutami

Aktualizováno včera

včera

včera

Londýnský starosta Sadiq Khan

Londýn beze změny. Starostou metropole bude nadále Sadiq Khan

V čele Londýna bude nadále labourista Sadiq Khan, který byl v sobotu zvolen na rekordní třetí po sobě jdoucí funkční období. Podle agentur je jeho aktuální vítězství nad konzervativci o to důležitější, že Velkou Británii čekají za několik měsíců všeobecné volby. Labouristé v nich budou favority. 

Aktualizováno včera

včera

včera

Kim Čong-un

VIDEO: Diktátor Kim Čong-un se stal hvězdou TikToku s propagandistickou písní „Přátelský otec“

Severokorejská propagandistická píseň "Friendly Father" (Přátelský otec) oslavující Kim Čong-una zaznamenala obrovský úspěch na sociální platformě TikTok, kde získala miliony zhlédnutí. Tato píseň, která chválí komunistického diktátora Severní Koreje, si získala oblibu zejména mezi mladou generací Z, která ji sdílela a komentovala s obrovským nadšením. Jeden uživatel ji označil jako "to, co jsem potřeboval dneska slyšet", zatímco další se dokonce zeptal, zda je k dispozici na hudební platformě Spotify.

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Hasiči, ilustrační fotografie.

Požár v Tlumačově zaměstnal hasiče. Dva se zranili

Hasiči v sobotu zasahovali u požáru na autovrakovišti v Tlumačově na Zlínsku. Dva z nich se při zásahu, během kterého byl vyhlášen třetí stupeň poplachu, zranili. Zasahovalo celkem třináct hasičských jednotek, příčina je předmětem vyšetřování. 

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

Ukrajina odpálila na Krym rakety ATACMS. Americká munice už pomáhá

Ruská protivzdušná obrana zničila čtyři rakety dlouhého doletu, které ukrajinské síly odpálily na poloostrov Krym. Oznámilo to v sobotu ráno ruské ministerstvo obrany, podle něhož šlo o střely ATACMS dodané Spojenými státy.

Zdroj: Julie Jarošová

Další zprávy