ANALÝZA | Trumpova kandidatura visí na vlásku: Čím je tak problematická a co dokáže malý americký stát?

Volby prezidenta Spojených států se kvapem blíží a již delší dobu se rýsují dva jasní kandidáti: Donald Trump z Republikánské a Joe Biden z Demokratické strany. O post jednoho z nejmocnějších lidí planety se tak budou zřejmě ucházet dva muži se zkušeností v tomto úřadu. Budoucnost Trumpovy kandidatury ale visí na vlásku, protože je vyloučen už z primárek ve státech Maine a Colorado, čímž se teď bude zabývat Nejvyšší soud USA. Není totiž jasné, jestli státy mohou tyto kroky činit autonomně. Na soudním rozhodnutí tak závisí vše. 

Letošní americké prezidentské volby kromě příprav na tvrdou kampaň přinášejí také silnou kontroverzi. Proti sobě se totiž postaví sedmasedmdesátiletý bývalý prezident a jednaosmdesátiletý současný. Nutno dodat, že právě Biden minimálně v posledním roce ztrácí podporu veřejnosti kvůli svému zmatečnému chování. To hraje do karet Trumpovi, který ale nahání hrůzu nejednomu západnímu politikovi. 

Administrativa Donalda Trumpa z let 2017-2021 totiž znamenala velkou proměnu americké domácí i zahraniční politiky. Spojené státy odstoupily od řady mezinárodních smluv v čele s Pařížskou klimatickou dohodou. Trump nechal revidovat Severoamerickou organizaci volného obchodu (NAFTA) a vznikla tak USMCA, uznal Jeruzalém coby hlavní město Izraele a rozpoutal obchodní válku s Čínskou lidovou republikou. 

Kontroverzní byly rovněž jeho kroky vůči autoritářským režimům, kdy se zúčastnil summitu s Kim Čong-unem v Singapuru, notoval si s ruským prezidentem Vladimirem Putinem a odstoupil od jaderné dohody s Íránem. 

V praxi se Donald Trump snažil anulovat úspěchy svého předchůdce Baracka Obamy. Joe Biden pak zasednul do Bílého domu v nepříjemné atmosféře na domácí a zahraniční scéně. Spojené státy tak jsou nejen Trumpovým přičiněním rozdělené. 

Soudy vs. Trump

Bývalý prezident Spojených států se dostal na výsluní pozornosti loni v červnu, kdy federální soud v Miami zveřejnil obžalobu proti jeho osobě o 37 bodech. Týká se mimo jiné nakládání s utajovanými materiály o národní bezpečnosti. Na základě zvukového záznamu ze schůzky bylo zjištěno, že se utajovanými dokumenty chlubil v Bedminsteru v New Jersey. „No, s Milleym – ehm, ukažte mi to, ukážu vám příklad. Řekl, že chci útočit na Írán. Není to úžasné? Mám velkou hromadu papírů, tahle věc se prostě objevila. Podívejte se. To byl on. Předložili mi to – je to mimo záznam, ale – předložili mi to. Tohle byl on. Tohle bylo ministerstvo obrany a on. Na některé jsme se podívali. Tohle byl on. Tohle jsem nedělal já, to byl on,“ popisuje na záznamu, který získala americká stanice CNN. 

Navíc v září newyorský soud rozhodl, že Trump, jeho synové a Trump Organisation podvedli banky a další instituce nafouknutím hodnoty jejich aktiv a čistého jmění, aby získali lepší podmínky pro půjčky a pojištění. Mezi aktiva s nepřesně uvedenými hodnotami patří například jeho rezidence v Mar-a-Lago na Floridě nebo penthouse v mrakodrapu Trump Tower na Manhattanu. Svá aktiva měl nadhodnocovat o 2,26-3,6 miliardy dolarů. 

V důsledku Trumpových aktivit podléhajících federálnímu vyšetřování rozhodly nejvyšší soudy amerických států Colorada a Maine, že bývalý republikánský prezident nesmí na jejich územích kandidovat v primárkách. Celou záležitostí se začne v únoru zabývat Nejvyšší soud USA s tím, jestli vůbec je možné zamezit Trumpovi v kandidatuře, jak vyplývá z informací CNN. 

Konkrétně nejvyšší volební úředník státu Maine vyřadil Trumpa z primárek na základě 14. dodatku americké ústavy, který zakazuje „povstání“. Odvolával se na útok na Kapitol z počátku roku 2021, kdy dav podporovatelů tehdejšího amerického prezidenta vtrhl do budovy Kongresu a přerušil společnou schůzi obou komor potvrzujících výsledky prezidentských voleb, které vyhrál Joe Biden. Násilnosti si vyžádaly pět mrtvých. 

Kvůli této události je vyšetřován i sám Trump, který měl své podporovatele podnítit k takovému chování během proslovu. Výbor Sněmovny reprezentantů, který událost vyšetřuje, v dopisu exprezidentovi s odkazem na předchozí slyšení uvádí, že shromáždil dostatek přesvědčivých důkazů o tom, že Trump osobně organizoval a dohlížel na snahy zvrátit výsledek prezidentských voleb z roku 2020 a zabránit pokojnému předání moci. 

Volební klání začne už v lednu

Volby odstartují takzvanými primárkami, které se budou konat jako první 23. ledna v New Hampshire, následovat bude Jižní Karolina 3. února. Právě v Jižní Karolině Joe Biden drtivě ovládl demokratické primárky už v roce 2020. Primárky má demokratická i republikánská strana vlastní. 

Primárky ale nejsou jediným způsobem, jak dostat kandidáta do hlavního klání. Možností je i volební shromáždění, na němž si členové strany zvolí svého favorita. 

Definitivní rozhodnutí za republikánskou stranu přijde mezi 15.-18. červencem, kdy se republikánští delegáti a představitelé sejdou v Milwaukee a formálně určí vítěze stranických primárek. 

Jistotu účasti již má Joe Biden, kterého společně s viceprezidentkou Kamalou Harrisovou uvedou demokratičtí delegáti a představitelé strany mezi 19.-22. srpnem v Chicagu. 

Související

Více souvisejících

Volby USA Donald Trump Joe Biden nejvyšší soud USA USA (Spojené státy americké) Republikánská strana (USA) Demokratická strana (USA)

Aktuálně se děje

před 39 minutami

před 1 hodinou

Vrtulník Kamov Ka-32 ve vzduchu.

VIDEO: Ukrajinci zaútočili na mezinárodní letiště v Moskvě

Ukrajinská vojenská tajná služba HUR se pochlubila likvidací helikoptéry Kamov Ka-32, což mělo  proběhnout na moskevském letišti. Jejím agentům se údajně podařilo proniknout na letiště, kde provedli akci, která byla zachycena na videu. Následně helikoptéra skončila v plamenech.

před 1 hodinou

Náčelník generálního štábu Valerij Zalužnyj (vpravo) a generál Oleksandr Syrskyj (vlevo) během obrany Kyjeva v březnu 2022.

Šéf ukrajinské armády přiznal, že situace na frontě se neustále zhoršuje

Velitel ukrajinské armády Oleksandr Syrskyj dnes na Telegramu informoval o zhoršující se situaci na operační i strategické úrovni ukrajinských vojsk na frontě. Tuto skutečnost sdělil také západním spojencům během virtuálního zasedání kontaktní skupiny pro Ukrajinu. Zároveň ruská armáda oznámila dobytí dvou vesnic v Doněcké oblasti a průlom v ukrajinské obraně.

před 2 hodinami

Ilustrační foto

Dopady změn počasí jsou stále ničivější. Prohlubují konflikty, ničí lidem životy, varuje UNHCR

Organizace spojených národů tento týden oznámila, že spouští nový fond, jehož cílem je posílit ochranu uprchlíků a vysídlených komunit ohrožených změnou klimatu. Podle zprávy agentury AFP Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) uvedl, že cílem je do konce roku 2025 získat do nového fondu 100 milionů dolarů na podporu uprchlíků, jejich hostitelských komunit a zemí původu, které jsou klimatickými krizemi zasaženy nejvíce.

před 3 hodinami

Dmitrij Peskov na druhém summitu Rusko Afrika 2023.

Kreml o mírových jednáních s Ukrajinou: Jednu věc je třeba vzít v úvahu

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov dnes uvedl, že v současné době nejsou žádné podmínky pro mírová jednání s Kyjevem. Podle něj Kyjev již před dvěma lety zakázal veškeré vyjednávání, dokud bude ruským prezidentem Vladimir Putin, pod jehož velením ruská vojska v únoru 2022 vstoupila na Ukrajinu. Tento zákaz Kyjev zdůvodnil odhalením válečných zločinů, které údajně spáchalo Rusko.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Mark Rutte

Misky vah se naklání. Rutte si získává podporu Turecka, v cestě do křesla šéfa NATO mu ale stojí další země

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v pátek prohlásil, že od nového generálního tajemníka Severoatlantické aliance (NATO) očekává, že upřednostní řešení obav Turecka souvisejících s terorismem. Řekl to v Istanbulu během setkání s vedoucím kandidátem na post šéfa NATO, dosluhujícím nizozemským premiérem Markem Ruttem, který je na návštěvě v Turecku v rámci snah o získání podpory pro svou kandidaturu.

před 6 hodinami

Volební štáb hnutí ANO

Babišovo ANO opět prachsprostě lže. Tentokrát o důchodech

Zástupci hnutí ANO a kabinetu Petra Fialy (ODS) se shodli na nutnosti změn v prvním důchodovém pilíři, opoziční subjekt zároveň nezpochybnil nutnost zvyšování věkové hranice pro odchod do důchodu. To vyplývá z dokumentů zveřejněných prezidentskou kanceláří k březnové schůzce nad tématech důchodové reformy. Stojí za to připomenout, že onoho 28. Března se schůzky na pozvání prezidenta zůčastnili Karel Havlíček, Alena Schillerová a Aleš Juchelka. Celý zápis přidávám na konec tohoto článku. Závěr si z něj udělejte sami.  

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 12 hodinami

před 13 hodinami

před 20 hodinami

raketový systém Patriot

Ukrajina dostane od Španělska rakety Patriot

Španělsko pošle na Ukrajinu rakety Patriot. Na videokonferenci mezinárodní Kontaktní skupiny pro podporu Ukrajiny to dnes oznámila španělská ministryně obrany Margarita Roblesová. Informoval španělsky list El País v reakci na tlak spojenců z EU a NATO.

včera

včera

Vinaři vyúčtovali ztráty. Mráz způsobil škody za více než dvě miliardy

Rekordní mrazy, které minulý a tento týden udeřily v České republice, ničivě zasáhly tuzemské vinohrady. V Čechách je dopad naprosto fatální, škody tam dosahují 95 procent. Na Moravě se pohybují minimálně na úrovni 23% snížení výnosu. Aktuální průzkum mezi vinaři vyčíslil celkové škody napáchané na letošní úrodě na více než 2 miliardy korun. Vinaři ale varují, že měnící se klima není jediným problémem domácího vinařství, a žádají aktivnější přístup k jejich řešení ze strany ministerstva. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy