Trump při budování svého byznysu roky podváděl, rozhodl soud

Bývalý americký prezident Donald Trump byl shledán vinným z podvodu v žalobě newyorské generální prokurátorky Letitie Jamesové, jak píše agentura Reuters.

Soudce Arthur Engoron dospěl k závěru, že Trump, jeho synové a Trump Organization podvedli banky a další instituce nafouknutím hodnoty jejich aktiv a čistého jmění, aby získali lepší podmínky pro půjčky a pojištění.

Podle generálního prokurátora Trump poskytoval nepravdivé informace po dobu 10 let, počínaje rokem 2011. Z výročních finančních zpráv zasílaných bankám a pojišťovnám vyplynulo, že velikost svého majetku obvykle nadhodnocoval o 2,26 miliardy dolarů, v jiném případě se údaj objevil na 3,6 miliardy dolarů.

Seznam aktiv s nepřesnými hodnotami zahrnuje Trumpovu rezidenci Mar-a-Lago na Floridě, jeho penthouse v mrakodrapu Trump Tower na Manhattanu, stejně jako různé kancelářské budovy a golfová hřiště.

Nejde o konečné rozhodnutí v žalobě, její projednávání bude pokračovat 2. října, jak uvádí Bloomberg. Soud se zaměří na zbývající nároky, včetně falšování obchodních záznamů a podávání nepravdivých finančních výkazů. Žaloba požaduje odškodné 250 milionů dolarů a další sankční odškodnění.

Je to jeden ze šesti případů proti Trumpovi, včetně čtyř trestních obvinění, které budou souzeny v souvislosti s jeho přáním znovu kandidovat na prezidenta USA. Sám označil tvrzení generální prokurátorky za politicky motivované a podal na ni i na soudce žaloby s tím, že mimo jiné poznamenal, že tato obvinění jsou již zastaralá.

Související

Více souvisejících

Donald Trump USA (Spojené státy americké)

Aktuálně se děje

před 55 minutami

před 1 hodinou

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

Ilustrační foto

WMO: Letošní počasí po sobě zanechalo stopu zkázy a zoufalství. Příští rok bude ještě horší

Letošní rok bude pravděpodobně tím nejteplejším v dějinách měření. Na okraj klimatického summitu COP28 to dnes uvedla Světová meteorologická organizace (WMO) ve své nejnovější zprávě o stavu globálního klimatu. Z ní vyplývá, že lidstvo čekají častější záplavy, požáry, vlny veder a tání ledovců, a příští rok by navíc mohl ten letošní, rekordně teplý, překonat.

včera

Volodymyr Zelenskyj

Zelenskyj míní, že osvobodit Krym bude oproti Donbasu jednodušší

Podle ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského bude jednodušší se opětovně zmocnit poloostrova Krym, nikoliv Donbasu. Řekl to na středečním setkání s vysokoškoláky. Zelenskyj se domnívá, že oblast Donbasu je silně militarizovaná a v části populace panují proruské nálady a postoje. 

Aktualizováno včera

Energetický regulační úřad

Rozhodnuto. ERÚ výrazně zdraží lidem regulovanou složku cen energií

V Česku výrazně vzroste výše regulované složky ceny energií, oznámil ve čtvrtek Energetický regulační úřad (ERÚ). U elektřiny půjde o nárůst o 65,7 procenta, u plynu pak o 38,8 procenta. Podle úřadu se však konečné ceny elektřiny příliš nezmění kvůli souběžnému poklesu tržních cen. V případě plynu mají ceny dokonce klesnout.

včera

včera

včera

včera

Sultan Al Jaber, prezident summitu COP28

"Historický okamžik." Státy na COP28 vytvořily fond ztrát a škod, posílají do něj stamiliony dolarů. USA a Světová banka čelí kritice

Účastníci klimatické konference COP 28 se dohodli na vytvoření fondu ztrát a škod, aby pomohli chudším zemím vypořádat se s dopady zhroucení klimatu. Podle dohody bude do fondu do roku 2030 přibývat nejméně 100 miliard dolarů ročně, rozvojové země ale uvádějí, že skutečné potřeby se již blíží 400 miliardám dolarů ročně. 

včera

včera

včera

včera

včera

Česko stárne a vymírá. Počet důchodců podle statistiků prudce vzroste

Česká republika čelí významnému procesu stárnutí obyvatelstva. Do poloviny století by se mohl počet jedinců ve věku nad 65 let zvýšit z 2,2 milionu na 3,1 milionu, což by znamenalo nárůst podílu této skupiny z pětiny na 30 procent. Vyplývá to z informací, které představil Český statistický úřad (ČSÚ) na tiskové konferenci a na svém webu.

Zdroj: Karolína Svobodová

Další zprávy