Konspirační teorie QAnon už není tak vidět, myšlenky ale stále přežívají

Na první pohled by se mohlo zdát, že konspirační teorie QAnon, která v minulém volebním období v USA zažila prudký vzestup, po odchodu Donalda Trumpa z Bílého domu prakticky zmizela z velkých sociálních sítí. Zdání ovšem klame. Myšlenky spojené s relativně mladým hnutím se nyní šíří skrytě, popisuje v analýze z minulého týdne agentura AP.

Je pravda, že na facebooku dnes mají uživatelé mnohem menší šanci narazit na rozšířené slogany QAnon jako je "velké procitnutí" (great awakening), "bouře" (the storm) nebo "důvěřuj plánu" (trust the plan). Facebook podobně jako Twitter odstranil desetitisíce účtů propagujících nepodloženou konspirační teorii, která prezentuje exprezidenta Trumpa jako hrdinu tajného tažení proti sektě satanistických pedofilů ovládajících Hollywood, velké korporace, média i stát. Pryč jsou také velké skupiny utvořené pod heslem Stop the Steal ("zastavte krádež"), které šířily nepravdy o loňských prezidentských volbách. A pryč je také Trump: Twitter jej vykázal natrvalo, zatímco na facebooku nemůže přidávat příspěvky do roku 2023.

To ale neznamená, že QAnon končí. Federální bezpečnostní činitelé nedávno varovali, že stoupenci tohoto extrémního proudu by mohli spáchat další násilné činy, jako bylo povstání, které 6. ledna zasáhlo Kapitol a při kterém několik lidí zemřelo. Nejméně jeden člověk, který otevřeně podpořil QAnon, byl zvolen do Kongresu. Za čtyři roky od chvíle, kdy kdosi pod přezdívkou "Q" začal přidávat tajemné zprávy na okrajová internetová fóra, fenomén QAnon prošel dospíváním.

Je to dáno i tím, že součástí hnutí je dnes celá řada dílčích konspiračních teorií, od těch s evangelickým nebo náboženským zabarvením až po údajné zneužívání dětí v Hollywoodu a spekulace spojené se skandálem kolem Jeffreyho Epsteina, míní Jared Holt z výzkumného týmu DFRLab při Atlantické radě. "Trošku skomírají věci, které jsou výhradně doménou Q," řekl analytik extremismu ve Spojených státech. Světonázoru QAnon a konspiračním teoriím, které hnutí vstřebalo, se však stále daří.

Různé proudy mají společnou všeobecnou nedůvěru vůči mocným, často levicově nakloněným elitám. Tento motiv spojuje hlasatele nepravdivých tvrzení o vakcínách, zastánce Trumpovy "Velké lži" o tom, že prezidentské volby roku 2020 byly ukradeny, a v podstatě kohokoli jiného, kdo je přesvědčen, že světem hýbe neviditelné spiknutí.

Čelit tomuto bezejmennému, proměnlivému a čím dál populárnějšímu způsobu uvažování je pro digitální platformy mnohem složitější výzvou, než jaké přišly před ní. Tyto ideologie jsou "pevně ukotvené a staly se součástí amerického folkloru", hodnotil situaci další badatel z DFRLab Max Rizzuto. "Nemyslím si, že bychom se toho někdy zbavili," dodal.

Na internetu se nyní takto laděné skupiny snaží splývat s pozadím. Dříve facebookové stránky otevřeně odkazovaly na QAnon, nyní jsou k vidění skupiny jako "Protože tohle vám v takzvaných MSM uniklo", jejíž název používá zkratku slovního spojení "mainstreamová média". Témata se různí od údajně rozbujelé kriminality po nepodložená tvrzení o masivních volebních podvodech a "otevřené válce proti konzervativcům". Lidé za skupinami tohoto druhu se snaží fanoušky vtáhnout hlouběji tím, že je odkazují na obsah na méně regulovaných platformách jako Gab nebo Parler.

Když DFRLab na jaře mapoval výskyt sloganů QAnon a souvisejících výrazů na sociálních sítích, dospěl k závěru, že na předních platformách se oproti předchozím měsícům objevovaly výrazně méně a prakticky z nich vymizely. Uživatelé v USA tak možná přestali sdílet divoké zvěsti o Hillary Clintonové a pití dětské krve, místo toho ale mohli přejít k opakování vyvrácených tvrzení, jako je to, že vakcíny mohou lidem změnit DNA.

Ústup původních prvků QAnon pramení z vícero okolností: Trumpovy volební porážky, absence nových zpráv od "Q" a především z intervence Facebook a Twitteru. Tento vývoj ovšem provází také změna rétoriky mnohých lídrů konspiračního hnutí, kteří zmírňují nejextrémnější myšlenky QAnon ve snaze oslovit větší publikum a uniknout postihům ze strany správců platforem. "Uvnitř komunity QAnon proběhla velmi, velmi jasně formulovaná snaha zakamuflovat jejich projevy," řekl Angelo Carusone, který vede liberálně orientovaný výzkumný ústav Media Matters.

Facebook v prohlášení uvedl, že se snaží postup proti QAnon neustále přizpůsobovat tomu, "jak se škodlivé aktivity vyvíjejí". Od loňského srpna prý společnost rozšířila pravidla v dané oblasti o desítky bodů, zatímco se hnutí a jeho jazyk proměňovaly. Twitter zase ujišťuje, že se neustále snaží potlačovat aktivity, které by mohly vést k incidentům mimo jeho platformu, a uvádí, že už zablokoval přes 150.000 účtů "primárně zasvěcených" šíření nebezpečného obsahu spojeného s QAnon.

Otázkou je, zda toto tažení nezačalo příliš pozdě. Carusone například poznamenal, že Facebook loni šest týdnů před širším zákazem QAnon oznámil jakýsi částečný zákaz, čímž údajně členům tohoto hnutí poskytl varování a umožnil jim upravit vystupování. "Jestliže byl nějaký správný moment na to, aby se provozovatel sociální sítě postavil obsahu od QAnon, tak by to bylo před mnoha měsíci, před lety," dodal Rizzuto z týmu DFRLab.

Související

Ilustrační fotografie.

The Conversation: Jak se bavit o konspiračních teoriích v pěti snadných krocích

Instinktivní reakcí v rozhovorech s lidmi, kteří věří konspiračním teoriím, mnohdy bývá snaha o vyvracení jejich přesvědčení fakty nebo autoritativní sdělování informací. Přímá konfrontace ale funguje jen málokdy. Konspirační teorie jsou přesvědčivé a většinou míří na emoce a pocit osobní identity. I kdyby se vám vyvrácení konspiračních teorií podařilo, je těžké udržet krok s tím, jak rychle se objevují a šíří. Studie z roku 2015 a 2016 například ukázaly, že šiřitelé konspiračních teorií o viru zika na twitteru počtem dvakrát převyšovali ty, kteří se dané teorie snažili vyvrátit, píše server The Conversation.

Více souvisejících

Konspirační teorie Boj proti dezinformacím a fake news

Aktuálně se děje

před 46 minutami

včera

Martin Chlumský

Do čela Sokola byl zvolen Martin Chlumský

Martin Chlumský byl dnes zvolen do čela České obce sokolské (ČOS). Chlumský již od března dočasně řídil organizaci poté, co v souvislosti s podvodem rezignovala tehdejší starostka Hana Moučková.

včera

včera

včera

Vrtulník Kamov Ka-32 ve vzduchu.

VIDEO: Ukrajinci zaútočili na mezinárodní letiště v Moskvě

Ukrajinská vojenská tajná služba HUR se pochlubila likvidací helikoptéry Kamov Ka-32, což mělo  proběhnout na moskevském letišti. Jejím agentům se údajně podařilo proniknout na letiště, kde provedli akci, která byla zachycena na videu. Následně helikoptéra skončila v plamenech.

včera

Náčelník generálního štábu Valerij Zalužnyj (vpravo) a generál Oleksandr Syrskyj (vlevo) během obrany Kyjeva v březnu 2022.

Šéf ukrajinské armády přiznal, že situace na frontě se neustále zhoršuje

Velitel ukrajinské armády Oleksandr Syrskyj dnes na Telegramu informoval o zhoršující se situaci na operační i strategické úrovni ukrajinských vojsk na frontě. Tuto skutečnost sdělil také západním spojencům během virtuálního zasedání kontaktní skupiny pro Ukrajinu. Zároveň ruská armáda oznámila dobytí dvou vesnic v Doněcké oblasti a průlom v ukrajinské obraně.

včera

Ilustrační foto

Dopady změn počasí jsou stále ničivější. Prohlubují konflikty, ničí lidem životy, varuje UNHCR

Organizace spojených národů tento týden oznámila, že spouští nový fond, jehož cílem je posílit ochranu uprchlíků a vysídlených komunit ohrožených změnou klimatu. Podle zprávy agentury AFP Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) uvedl, že cílem je do konce roku 2025 získat do nového fondu 100 milionů dolarů na podporu uprchlíků, jejich hostitelských komunit a zemí původu, které jsou klimatickými krizemi zasaženy nejvíce.

včera

Dmitrij Peskov na druhém summitu Rusko Afrika 2023.

Kreml o mírových jednáních s Ukrajinou: Jednu věc je třeba vzít v úvahu

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov dnes uvedl, že v současné době nejsou žádné podmínky pro mírová jednání s Kyjevem. Podle něj Kyjev již před dvěma lety zakázal veškeré vyjednávání, dokud bude ruským prezidentem Vladimir Putin, pod jehož velením ruská vojska v únoru 2022 vstoupila na Ukrajinu. Tento zákaz Kyjev zdůvodnil odhalením válečných zločinů, které údajně spáchalo Rusko.

včera

včera

včera

Mark Rutte

Misky vah se naklání. Rutte si získává podporu Turecka, v cestě do křesla šéfa NATO mu ale stojí další země

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v pátek prohlásil, že od nového generálního tajemníka Severoatlantické aliance (NATO) očekává, že upřednostní řešení obav Turecka souvisejících s terorismem. Řekl to v Istanbulu během setkání s vedoucím kandidátem na post šéfa NATO, dosluhujícím nizozemským premiérem Markem Ruttem, který je na návštěvě v Turecku v rámci snah o získání podpory pro svou kandidaturu.

včera

Volební štáb hnutí ANO

Babišovo ANO opět prachsprostě lže. Tentokrát o důchodech

Zástupci hnutí ANO a kabinetu Petra Fialy (ODS) se shodli na nutnosti změn v prvním důchodovém pilíři, opoziční subjekt zároveň nezpochybnil nutnost zvyšování věkové hranice pro odchod do důchodu. To vyplývá z dokumentů zveřejněných prezidentskou kanceláří k březnové schůzce nad tématech důchodové reformy. Stojí za to připomenout, že onoho 28. Března se schůzky na pozvání prezidenta zůčastnili Karel Havlíček, Alena Schillerová a Aleš Juchelka. Celý zápis přidávám na konec tohoto článku. Závěr si z něj udělejte sami.  

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Předpověď počasí: Bude tepleji a beze srážek, míní meteorologové

Nebývale chladná dubnová epizoda je u konce, o víkendu už teploty překročí dvacítku. Podle týdenní předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) pak v příštím týdnu ještě o pár stupňů vzrostou. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy