New York se přidal ke státům, které upouští od povinného nošení roušek

V americkém státě New York ve čtvrtek skončí platnost nařízení požadujícího v obchodech či kancelářích kontroly očkování proti covidu-19 nebo nošení roušek. Oznámila to dnes guvernérka Kathy Hochulová.

New York se tak přidal k několika dalším státům s demokratickým vedením, které tento týden za zlepšující se epidemické situace ohlásily odklon od nařizování roušek na veřejných místech.

Vlnu oznámení týkajících se rozvolňování pravidel odstartoval v pondělí guvernér New Jersey Phil Murphy, když uvedl, že od druhého březnového týdne už jeho vláda nebude vyžadovat zakrývání dýchacích cest od pracovníků škol a žáků. "Do několika hodin přistoupili ke stažení některých nařízení o rouškách demokratičtí guvernéři v Kalifornii, Connecticutu, Delaware a Oregonu a další státy a města naznačily, že jejich nařízení by mohla brzy skončit," shrnuje deník The New York Times.

Dnes se nejdříve přidal stát Massachusetts, kde povinnost nosit roušky na školách vyprší s koncem měsíce, následně potvrdila spekulace médií guvernérka Hochulová. Ve čtvrtek nechá vypršet opatření, podle kterého musí podniky požadovat od návštěvníků doklad o vakcinaci nebo nošení roušky. Hochulová zároveň prozatím ponechává v platnosti nařízení týkající se škol a roušky v New Yorku zůstanou povinné i ve zdravotnických zařízeních a veřejné dopravě, podotýká agentura Reuters.

Změny v opatřeních přichází v momentě, kdy napříč Spojenými státy ustupuje epidemická vlna způsobená koronavirovou variantou omikron, která vyhnala počty nákaz i hospitalizací na rekordní hodnoty. Průměrné přírůstky infekcí spadly od poloviny ledna ze zhruba 800.000 na méně než 250.000 a bilance hospitalizací s koronavirem se letos poprvé dostává pod 100.000. Poradce Bílého domu pro boj proti koronaviru Anthony Fauci v úterním rozhovoru s listem Financial Times řekl, že USA opouští "plnohodnotnou pandemickou fázi covidu-19".

Šéfka Střediska pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) Rochelle Walenská nicméně dnes uvedla, že "velká část země" je stále klasifikována jako území s vysokým přenosem koronaviru, kde agentura doporučuje zakrývání dýchacích cest ve vnitřních prostorách. Na otázku, zda se obyvatelé mají řídit stanoviskem CDC nebo požadavky guvernérů, odpověděla, že jde o lokální rozhodnutí.

S ohlášeným koncem státních nařízení o rouškách na školách zodpovědnost v této věci přechází zpět na lokální lídry, všímá si v dnešním článku agentura AP, která připomíná, o jak výbušné téma v USA jde. "Otázka roušek na školách byla na mnoha místech země tak kontroverzní, že zasedání školních rad končila překřikováním i zatýkáním, ředitelé se potýkali s demonstracemi u svých domů a kandidáti na obou stranách sporu usilovali o posty ve školních radách ve snaze utvářet opatření," píše AP.

Související

Bývalý americký prezident Donald Trump a jeho gesto na chodbě před soudní síní u Manhattanského trestního soudu v New Yorku (18. dubna 2024).

Soud s Trumpem: Tucet porotců rozhodne. Kdo jsou ti lidé?

V soudním procesu s Donaldem Trumpem byla celá porota zkompletována, ale její výběr předcházely jisté obtíže. Dva z předchozích porotců byli nahrazeni. Jedna osoba byla omluvena, protože prozradila, že její osobní údaje byly zveřejněny. Druhý byl propuštěn kvůli obavám, že nebyl upřímný ve vyplněném dotazníku. Výsledkem je, že v porotě zasedne sedm mužů a pět žen. Případ sleduje zpravodajská služba PBS News.

Více souvisejících

New York Roušky a respirátory USA (Spojené státy americké)

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Nelson Mandela, bývalý prezident Jihoafrické republiky a jeden z hlavních bojovníků proti apartheidu. Byl spoluzakladatelem ozbrojeného křídla Afrického národního kongresu Umkhonto we Sizwe, které bylo vládami Jižní Afriky a Spojených států označeno za teroristickou organizaci. Za svou činnost byl režimem apartheidu 27 let vězněn.

Mandelu jako hlavu státu uznávali prakticky všichni Jihoafričané, uvádí afrikanista Skalník

Uplynulo 30 let od chvíle, kdy se jihoafrickým prezidentem stal čelní bojovník proti rasovému apartheidu Nelson Mandela. Během pětileté vlády procházela země především transformací, kdy klíčové státní i ekonomické pozice přebírali černí Afričané, připomíná Petr Skalník v rozhovoru pro EuroZprávy.cz. Afrikanista, antropolog a bývalý diplomat v něm také upozorňuje, že Mandela byl mnohem více nacionalistou než socialistou a za jeho prezidentství Jihoafrická republika získala mezinárodní prestiž a začala hrát rozhodující politickou i hospodářskou roli na kontinentu. Mandelovo působení v čele státu tak považuje za úspěšné, navzdory tomu, že se první hlavě státu černé pleti nepodařilo zkrotit bující kriminalitu a překlenout majetkovou propast ve společnosti.

před 5 hodinami

Ilustrační fotografie.

Pro Kämpfa uvolnil místo v národním týmu Kousal, kapitánem se stal veterán Červenka

Čtvrtečního tréninku v pražské O2 Areně se zúčastnil poprvé útočník Toronta David Kämpf, který se tak připojil k týmu. Musel ho naopak opustit někdo ze stávajících nominovaných, vyšlo to na Pavla Kousala. Realizační tým v čele s Radimem Rulíkem pak počítá s Kämpfem do prvního utkání turnaje, který Češi odehrají v pátek proti Finsku. Kromě toho ve čtvrtek taktéž vybrali kapitána a jeho asistenty. Čéčko bude nosit podle očekávání ten nejzkušenější Roman Červenka a jeho pobočníky se pak stali obránce Radko Gudas (Anaheim) a útočník Ondřej Palát (New Jersey).

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Izraelská armáda se připravuje k útoku na Hamás

Izraelské tanky obklíčily východní část Rafahu. Městem zní exploze a střelba

Podle agentury Reuters dnes izraelské tanky zablokovaly hlavní silnici oddělující východní a západní část Rafahu na jihu Pásma Gazy, což v podstatě obklíčilo celou východní část tohoto města. Obyvatelé východní a severovýchodní části města hlásí téměř nepřetržité exploze a střelbu, přičemž intenzivní boje mezi izraelskou armádou a ozbrojenci z hnutí Hamás a Palestinského islámského džihádu pokračují.

Aktualizováno před 7 hodinami

před 8 hodinami

Ruská armáda, ilustrační foto

Ruská armáda zahájila pozemní ofenzívu na severovýchodě Ukrajiny

Ruské jednotky spustily v pátek ráno pozemní ofenzívu na severovýchodě Ukrajiny v Charkovské oblasti a u města Vovčansk postoupily přibližně o jeden kilometr. Uvedla to agentura Reuters odvolávajících se na ukrajinské ministerstvo obrany a zdroj z prostředí ukrajinské armády.

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 11 hodinami

Bělorusko plánuje systematicky přesouvat stovky migrantů na hranice s Polskem

Běloruské bezpečnostní a zpravodajské služby plánují systematicky přesouvat stovky migrantů na hranice s Polskem. Organizace ByPol, sdružující bývalé představitele běloruských silových struktur, upozornila na tuto situaci na svých internetových stránkách s tím, že se jedná o skupinu 700 až 800 osob, které se mají pokusit překročit hranice Evropské unie.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy