Fake news v praxi: Snímky z dávných konfliktů, propaganda a nedůvěra k Rohingům

Konflikty a násilnosti v Barmě znovu naplno odhalily masivní účinek dezinformačních kampaní a tzv. fake news. Sociální sítě jsou zaplaveny snímky z údajného konfliktu mezi tamní armádou a muslimskými Rohingy. Fotografie jsou ale často ze zcela jiných konfliktů z minulosti.

Britský deník The Guardian se kouká na násilnosti v jihoasijské Barmě z pohledu dezinformací a tzv. fake news. Na sociálních sítích se totiž masově objevují nesprávné snímky popisující násilnosti v zemi. Ve výsledku vzbuzují nedůvěru a podkopávají práce lidskoprávních organizací, tvrdí někteří aktivisté. 

Útoky proti muslimské menšině Rohingů, které turecký prezident Erdogan označil dokonce za genocidu, jsou vyobrazovány v různých podobách. Někdy jde ale o zobrazování páchání zvěrstev zcela jinde a v jiné zemi, tyto snímky jsou dávány do souvislosti spolu s tvrzeními o násilí vůči Rohingům, ale i o násilí, které rozpoutávají Rohingové. Roj zavádějících obrazů přišel po eskalaci násilí ve státě Rakhine, kde bylo zabito více než 400 lidí a vyvolalo exodus 40 tisíc Rohingských muslimů do sousedního Bangladéše.

Konflikt vypukl poté, co povstalci napadli bezpečnostní síly Myanmaru, což vyvolalo obrovský protiútok armády. Uprchlíci, kteří přišli do Bangladéše minulý týden, hlásili, že vojáci napadli a pálili jejich obce. Vláda tvrdí, že rebelové spálili sami své vlastní domovy a vraždili buddhisty i hinduisty, což tvrdí i někteří další obyvatelé.

Do dezinformační kampaně se aktivně zapojily i turecké vládní špičky. Minulý týden byl místopředseda turecké vlády Mehmet Simsek nařčen z toho, že tweetoval fotografii s mrtvými těly a varoval u ní před masakrem Rohingů. "Přestaňte zavírat oči před etnickou čistkou v Arakanu v Myanmaru, mezinárodní společenství musí jednat hned," napsal. Později příspěvek smazal po tom, co někteří uživatelé vyjádřili pochybnost o tom, zda je snímek skutečně z Myanmaru (Barmy). 

Jeho příspěvek byl nicméně sdílen asi 1 600 uživateli a lajkovalo ho dalších 1 200 lidí. Jedna z fotografií, kterou politik použil, přitom pocházela z období genocidy ve Rwandě z roku 1994.

Proti těmto falešným informacím ostře vystupuje Matthew Smith, který má na starost vedení lidskoprávní skupiny FortifyRights. Šíření takových snímků označil za "neskutečně neužitečné" a vzbuzující nedůvěru. 

"Snažíme se pracovat s Rohingskou komunitou a dalšími komunitami v Myanmaru, abychom dokumentovali zločiny proti lidskosti, které se zde dějí a jsou strašné. Ale když se objeví tyto falešné obrázky, to zcela diskredituje naši práci a dokumentaci a podkopává to snahu o zjištění pravdy," říká Smith. 

Obtížnost posuzování toho, zda jde o autentickou fotografii je velkou výzvou pro výzkumníky. Minulý rok Komise pro lidská práva OSN nahlásila možné porušování lidských práv vůči Rohingům s tím, že jako důkazy nepoužívá žádnou fotografii ani video, které by se nepodařilo ověřit.

Kromě obrázků, které sdílel Simsek, se na sociálních sítích objevily i "důkazy", že Rohingové jsou agresivní militanti. Nakonec se však ukázalo, že šlo o cvičení bangladéšských vojáků.

Smith uvedl, že je sdíleno množství zavádějících záběrů - buď nevědomky, nebo jako součást koordinovaného pokusu diskreditovat soupeřící stranu. "Je v tom zahrnuto mnoho lidí, kteří to myslí dobře, kteří skutečně věří, že mezinárodní společenství vnímá konflikt nepravdivě," uzavírá. 

Související

Barma, ilustrační fotografie.

Cyklon zabil v Barmě nejméně tři lidi, evakuace se týkala stovek tisíc osob

Vysoké vlny, vyvolané cyklonem Mocha, dnes zaplavily část barmského města Sistwei ležícího na pobřeží Bengálského zálivu. Informovala o tom agentura Reuters, podle níž ale cyklon převážně ušetřil oblast s největším uprchlickým táborem na světě, který se nachází u města Cox's Bázár v sousedním Bangladéši. V Barmě přišli v důsledku bouře o život nejméně tři lidé.

Více souvisejících

barma Boj proti dezinformacím a fake news hoax sociální sítě Rohingové

Aktuálně se děje

včera

Martin Chlumský

Do čela Sokola byl zvolen Martin Chlumský

Martin Chlumský byl dnes zvolen do čela České obce sokolské (ČOS). Chlumský již od března dočasně řídil organizaci poté, co v souvislosti s podvodem rezignovala tehdejší starostka Hana Moučková.

včera

včera

včera

Vrtulník Kamov Ka-32 ve vzduchu.

VIDEO: Ukrajinci zaútočili na mezinárodní letiště v Moskvě

Ukrajinská vojenská tajná služba HUR se pochlubila likvidací helikoptéry Kamov Ka-32, což mělo  proběhnout na moskevském letišti. Jejím agentům se údajně podařilo proniknout na letiště, kde provedli akci, která byla zachycena na videu. Následně helikoptéra skončila v plamenech.

včera

Náčelník generálního štábu Valerij Zalužnyj (vpravo) a generál Oleksandr Syrskyj (vlevo) během obrany Kyjeva v březnu 2022.

Šéf ukrajinské armády přiznal, že situace na frontě se neustále zhoršuje

Velitel ukrajinské armády Oleksandr Syrskyj dnes na Telegramu informoval o zhoršující se situaci na operační i strategické úrovni ukrajinských vojsk na frontě. Tuto skutečnost sdělil také západním spojencům během virtuálního zasedání kontaktní skupiny pro Ukrajinu. Zároveň ruská armáda oznámila dobytí dvou vesnic v Doněcké oblasti a průlom v ukrajinské obraně.

včera

Ilustrační foto

Dopady změn počasí jsou stále ničivější. Prohlubují konflikty, ničí lidem životy, varuje UNHCR

Organizace spojených národů tento týden oznámila, že spouští nový fond, jehož cílem je posílit ochranu uprchlíků a vysídlených komunit ohrožených změnou klimatu. Podle zprávy agentury AFP Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) uvedl, že cílem je do konce roku 2025 získat do nového fondu 100 milionů dolarů na podporu uprchlíků, jejich hostitelských komunit a zemí původu, které jsou klimatickými krizemi zasaženy nejvíce.

včera

Dmitrij Peskov na druhém summitu Rusko Afrika 2023.

Kreml o mírových jednáních s Ukrajinou: Jednu věc je třeba vzít v úvahu

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov dnes uvedl, že v současné době nejsou žádné podmínky pro mírová jednání s Kyjevem. Podle něj Kyjev již před dvěma lety zakázal veškeré vyjednávání, dokud bude ruským prezidentem Vladimir Putin, pod jehož velením ruská vojska v únoru 2022 vstoupila na Ukrajinu. Tento zákaz Kyjev zdůvodnil odhalením válečných zločinů, které údajně spáchalo Rusko.

včera

včera

včera

Mark Rutte

Misky vah se naklání. Rutte si získává podporu Turecka, v cestě do křesla šéfa NATO mu ale stojí další země

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v pátek prohlásil, že od nového generálního tajemníka Severoatlantické aliance (NATO) očekává, že upřednostní řešení obav Turecka souvisejících s terorismem. Řekl to v Istanbulu během setkání s vedoucím kandidátem na post šéfa NATO, dosluhujícím nizozemským premiérem Markem Ruttem, který je na návštěvě v Turecku v rámci snah o získání podpory pro svou kandidaturu.

včera

Volební štáb hnutí ANO

Babišovo ANO opět prachsprostě lže. Tentokrát o důchodech

Zástupci hnutí ANO a kabinetu Petra Fialy (ODS) se shodli na nutnosti změn v prvním důchodovém pilíři, opoziční subjekt zároveň nezpochybnil nutnost zvyšování věkové hranice pro odchod do důchodu. To vyplývá z dokumentů zveřejněných prezidentskou kanceláří k březnové schůzce nad tématech důchodové reformy. Stojí za to připomenout, že onoho 28. Března se schůzky na pozvání prezidenta zůčastnili Karel Havlíček, Alena Schillerová a Aleš Juchelka. Celý zápis přidávám na konec tohoto článku. Závěr si z něj udělejte sami.  

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Ukrajina dostane od Španělska rakety Patriot

Španělsko pošle na Ukrajinu rakety Patriot. Na videokonferenci mezinárodní Kontaktní skupiny pro podporu Ukrajiny to dnes oznámila španělská ministryně obrany Margarita Roblesová. Informoval španělsky list El País v reakci na tlak spojenců z EU a NATO.

Zdroj: Julie Jarošová

Další zprávy