Čína by se měla kát za masakr na Tchien-an-men, vzkázal Tchaj-wan

Čína by měla upřímně projevit lítost nad tvrdým zákrokem proti protestujícím na pekingském náměstí Tchien-an-men v roce 1989 a zavést prodemokratické reformy. V reakci na sobotní proslov čínského ministra obrany Wej Feng-cheje to dnes podle agentury Reuters uvedla tchajwanská vláda. Tchaj-wan zároveň odsoudil ministrovy komentáře ohledně nároku Číny na ostrov a obvinil Peking z vyvolávání napětí v oblasti.

Tchajwanská Rada pro kontinentální záležitosti (MAC) uvedla, že se Čína snaží události z roku 1989 tajit a že překrucuje pravdu. Od čínské vlády očekává vyjádření upřímné lítosti a vypořádání se s "historickou chybou". Ministr Wej se k brutálnímu zákroku na náměstí Tchien-an-men vyjádřil na bezpečnostním fóru v Singapuru, zásah proti demonstrantům, od kterého 4. června uplyne 30 let, označil za oprávněný.

Podle tchajwanské prezidentky Cchaj Jing-wen byl 4. červen 1989 pro Čínu kritickým bodem obratu, země se ale vydala nesprávným směrem. "I když Čína udělala v poslední době velký pokrok v ekonomické oblasti, lidská práva a svobodu stále potlačuje," uvedla Cchaj.

Otázka Tchaj-wanu je pro Peking velmi citlivá, prodemokratický ostrov si nárokuje jako svou provincii. Vztahy mezi oběma zeměmi se zhoršují od roku 2016, kdy se Cchaj Jing-wen stala prezidentkou. Ostrý projev ministra obrany Weje proto Tchaj-pej nenechal bez odezvy, uvedla agentura AP. Podle Weje Čína vojensky zakročí, pokud by jí někdo chtěl sebrat nárok na Tchaj-wan a Jihočínské moře, které je předmětem mezinárodního sporu.

I was in Beijing 30 yrs ago when the Army opened fire on the Tiananmen democracy protesters. I spent the night witnessing the slaughter: Here's what happened. Lu Xun was right: "Lies written in ink cannot disguise facts written in blood" https://t.co/0KuOju3W1k pic.twitter.com/I6pHi5KZ1F

— Nicholas Kristof (@NickKristof) 2. června 2019

Rada MAC v reakci na projev uvedla, že Tchaj-wan nikdy nebyl součástí Čínské lidové republiky. Obvinila čínskou komunistickou stranu z narušování mezinárodních norem a dohod, za "lež století" pak označila vyjádření Pekingu, že Čína hledá mírové řešení.

V prohlášení také MAC uvedla, že je to Čína, kdo svými nedemokratickými zásahy způsobuje napětí v regionu a Tchajwanském průlivu a kdo je hlavním zdrojem nebezpečí pro mír a stabilitu v oblasti.

Související

Zatímco ve světě si lidé masakr na náměstí Tchien-an-men připomínají, v Číně se ho komunisté snaží vymazat z lidské paměti. Rozhovor

35 let od protestů v Číně. Země tehdy byla v mnohém svobodnější než Československo, upozorňuje sinolog Klimeš

Smrt vysokého činitele a představitele reformního křídla komunistické strany Chu Jao-panga v dubnu 1989 se stala velkým impulzem pro protestní hnutí v Číně. Přestože jeho hlavní hybnou silou byli studenti, před jeho krvavým potlačením na náměstí Tchien-an-men o necelé dva měsíce později proniklo prakticky do všech společenských kruhů, konstatuje sinolog Ondřej Klimeš v rozhovoru pro EuroZprávy.cz. Pracovník Orientálního ústavu Akademie věd v té souvislosti poukazuje na to, že k protestům a nepokojům různé intenzity docházelo v Číně již dříve, jelikož osmdesátá léta byla dosud nejuvolněnějším obdobím v dosavadní historii vlády tamní komunistické strany. V kontextu současné politické situace v Číně je podle Klimeše například obtížně představitelné, že čínská společnost byla v této době spíše prozápadně naladěná a její část požadovala demokratizaci poměrů. 
Joshua Wong

Hongkong obvinil 24 obyvatel, připomněli si masakr na náměstí Nebeského klidu

Nejméně 24 obyvatel Hongkongu čelí obviněním kvůli nepovolenému červnovému shromáždění, kde si lidé připomínali 31. výročí krvavého potlačení prodemokratických demonstrací na pekingském náměstí Nebeského klidu (Tchien-an-men). Informuje o tom dnes server BBC. Mezi obviněnými je také známý aktivista Joshua Wong.

Více souvisejících

Masakr na Tchien-an-men (1989) Tchaj-Wan Čína

Aktuálně se děje

před 26 minutami

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Mezinárodní trestní soud chce vydat zatykač na Netanjahua

Podle několika izraelských médií se Izrael a Spojené státy snaží diplomatickými prostředky zabránit Mezinárodnímu trestnímu soudu (ICC) ve vydání zatykače na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a několik dalších izraelských představitelů. Informoval o tom dnes zpravodajský web The Times of Israel.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 11 hodinami

Irácká věznice Abú Ghrajb

20 let od kauzy Abú Ghrajb. Mučení vězňů pomáhalo rekrutovat dobrovolníky do teroristických skupin, říká odborník

Reportáž americké televize CBS News zveřejněná 28. dubna 2004 upozornila na nehumánní zacházení s vězni zadržovanými americkými vojáky v irácké věznici Abú Ghrajb. Jak vyplývá z rozhovoru, který webu EuroZprávy.cz poskytl expert na Blízký východ Josef Kraus, pro další vývoj v okupovaném Iráku měla kauza nezanedbatelný význam. Nejenže byla v arabské společnosti interpretována jako ukázka západního pokrytectví a dvojího metru v otázce lidských práv, ale mobilizační potenciál záběrů ponižovaných muslimů následně dokázala využít militantní a teroristická uskupení v regionu, konstatuje politolog z Masarykovy univerzity v Brně. Dále vysvětlil například to, proč byl americký přístup ke kauze problematický a jakou roli obecně sehrály věznice a detenční zařízení v radikalizaci irácké společnosti po roce 2003. 

před 12 hodinami

před 13 hodinami

včera

Martin Chlumský

Do čela Sokola byl zvolen Martin Chlumský

Martin Chlumský byl dnes zvolen do čela České obce sokolské (ČOS). Chlumský již od března dočasně řídil organizaci poté, co v souvislosti s podvodem rezignovala tehdejší starostka Hana Moučková.

včera

včera

včera

VIDEO: Ukrajinci zaútočili na mezinárodní letiště v Moskvě

Ukrajinská vojenská tajná služba HUR se pochlubila likvidací helikoptéry Kamov Ka-32, což mělo  proběhnout na moskevském letišti. Jejím agentům se údajně podařilo proniknout na letiště, kde provedli akci, která byla zachycena na videu. Následně helikoptéra skončila v plamenech.

Zdroj: Radek Novotný

Další zprávy