Bangladéš poslal Rohingy na odlehlý ostrov, je považován za neobyvatelný

Bangladéšská vláda poslala skupinu uprchlíků z řad barmské menšiny Rohingů do karantény na odlehlý ostrov v Bengálském zálivu, který je podle kritiků neobyvatelný, protože je pravidelně zaplavován. Informoval o tom dnes zpravodajský server BBC News.

Zmínění uprchlíci přistáli v sobotu na bangladéšském pobřeží po neúspěšném pokusu dostat se lodí do bohatší Malajsie. Bangladéšské úřady uvedly, že jejich karanténa je nutná, aby se zabránilo zavlečení koronaviru do obřích uprchlických táborů u bangladéšského města Cox's Bázár.

V těchto táborech žijí statisíce příslušníků muslimského etnika Rohingů, kteří utekli z převážně buddhistické Barmy před brutálním pronásledováním. Tábory jsou od začátku dubna uzavřeny, zatím v nich nebyl žádný případ nákazy koronavirem zaznamenán. Počet lidí s nemocí covid-19 překročil v pondělí v Bangladéši hranici 10.000.

Ve skupině třicítky barmských běženců, kteří byli odesláni na ostrov Thengar Čár, jsou převážně ženy a děti. Několik uplynulých týdnů strávili migranti na moři ve snaze dostat se do Malajsie, která je pro Rohingy jednou z vysněných zemí kvůli převážně muslimské populaci a prosperující ekonomice. Běženci nejeví příznaky nákazy koronavirem. Zatím není jasné, jestli po skončení karantény na ostrově zůstanou, nebo se vrátí na pevninu.

Při poslední uprchlické vlně přišlo z Barmy do Bangladéše přes 700.000 Rohingů. Bangladéšské úřady poprvé zveřejnily plán na využití nízko položeného ostrova Thengar Čár v Bengálském zálivu pro ubytování rohingských běženců v roce 2015.

Thengar Čár, který vznikl před necelými dvěma desítkami let nahromaděním usazenin z řeky Meghna, se nachází asi 30 kilometrů od ostrova Hatija, který má 600.000 obyvatel, a zhruba devět hodin cesty od uprchlických táborů, kde Rohingové žijí nyní. Na ostrově již byla pro migranty vybudována přístřeší a další zařízení.

Ostrov ale bývá v monzunovém období od června do září pravidelně zatopen, takže lidé z oblasti ho považují za neobyvatelný. "V monzunovém období je vždy část toho ostrova zničena a my se tam v té době neodvažujeme. Jak by tam mohly žít tisíce Rohingů?" uvedl již dříve jeden občan ostrova Hatija.

Bangladéšská vláda údajně začala na ochranu před záplavami budovat na ostrově Thengar Čár hráze. Vzniknout má rovněž velký sklad, který by poskytoval zásoby na několikaměsíční přežití.

Úřady převážně buddhistické Barmy neuznávají Rohingy jako etnikum a hovoří o nich jako o nelegálních přistěhovalcích z Bangladéše. V zemi čelí Rohingové dlouhodobě perzekuci, je jim upíráno občanství a základní lidská práva. Když rohingští povstalci v srpnu 2017 zaútočili na řadu stanovišť barmské policie, armáda zahájila proti příslušníkům této menšiny tažení. OSN označila razie proti Rohingům za etnickou čistku.

Související

OSN, ilustrační foto

OSN požádala asijské státy o pomoc Rohingům na unášeném člunu

Andamanským mořem je unášen porouchaný člun, na němž jsou uprchlíci z menšinového etnika Rohingů. Upozornil na to dnes Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR), podle jehož informací někteří z nich již zemřeli kvůli nedostatku jídla a vody. Úřad vyzval vlády jihoasijských zemí, aby uprchlíkům pomohly.

Více souvisejících

Rohingové Bangladéš uprchlíci

Aktuálně se děje

včera

Martin Chlumský

Do čela Sokola byl zvolen Martin Chlumský

Martin Chlumský byl dnes zvolen do čela České obce sokolské (ČOS). Chlumský již od března dočasně řídil organizaci poté, co v souvislosti s podvodem rezignovala tehdejší starostka Hana Moučková.

včera

včera

včera

Vrtulník Kamov Ka-32 ve vzduchu.

VIDEO: Ukrajinci zaútočili na mezinárodní letiště v Moskvě

Ukrajinská vojenská tajná služba HUR se pochlubila likvidací helikoptéry Kamov Ka-32, což mělo  proběhnout na moskevském letišti. Jejím agentům se údajně podařilo proniknout na letiště, kde provedli akci, která byla zachycena na videu. Následně helikoptéra skončila v plamenech.

včera

Náčelník generálního štábu Valerij Zalužnyj (vpravo) a generál Oleksandr Syrskyj (vlevo) během obrany Kyjeva v březnu 2022.

Šéf ukrajinské armády přiznal, že situace na frontě se neustále zhoršuje

Velitel ukrajinské armády Oleksandr Syrskyj dnes na Telegramu informoval o zhoršující se situaci na operační i strategické úrovni ukrajinských vojsk na frontě. Tuto skutečnost sdělil také západním spojencům během virtuálního zasedání kontaktní skupiny pro Ukrajinu. Zároveň ruská armáda oznámila dobytí dvou vesnic v Doněcké oblasti a průlom v ukrajinské obraně.

včera

Ilustrační foto

Dopady změn počasí jsou stále ničivější. Prohlubují konflikty, ničí lidem životy, varuje UNHCR

Organizace spojených národů tento týden oznámila, že spouští nový fond, jehož cílem je posílit ochranu uprchlíků a vysídlených komunit ohrožených změnou klimatu. Podle zprávy agentury AFP Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) uvedl, že cílem je do konce roku 2025 získat do nového fondu 100 milionů dolarů na podporu uprchlíků, jejich hostitelských komunit a zemí původu, které jsou klimatickými krizemi zasaženy nejvíce.

včera

Dmitrij Peskov na druhém summitu Rusko Afrika 2023.

Kreml o mírových jednáních s Ukrajinou: Jednu věc je třeba vzít v úvahu

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov dnes uvedl, že v současné době nejsou žádné podmínky pro mírová jednání s Kyjevem. Podle něj Kyjev již před dvěma lety zakázal veškeré vyjednávání, dokud bude ruským prezidentem Vladimir Putin, pod jehož velením ruská vojska v únoru 2022 vstoupila na Ukrajinu. Tento zákaz Kyjev zdůvodnil odhalením válečných zločinů, které údajně spáchalo Rusko.

včera

včera

včera

Mark Rutte

Misky vah se naklání. Rutte si získává podporu Turecka, v cestě do křesla šéfa NATO mu ale stojí další země

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v pátek prohlásil, že od nového generálního tajemníka Severoatlantické aliance (NATO) očekává, že upřednostní řešení obav Turecka souvisejících s terorismem. Řekl to v Istanbulu během setkání s vedoucím kandidátem na post šéfa NATO, dosluhujícím nizozemským premiérem Markem Ruttem, který je na návštěvě v Turecku v rámci snah o získání podpory pro svou kandidaturu.

včera

Volební štáb hnutí ANO

Babišovo ANO opět prachsprostě lže. Tentokrát o důchodech

Zástupci hnutí ANO a kabinetu Petra Fialy (ODS) se shodli na nutnosti změn v prvním důchodovém pilíři, opoziční subjekt zároveň nezpochybnil nutnost zvyšování věkové hranice pro odchod do důchodu. To vyplývá z dokumentů zveřejněných prezidentskou kanceláří k březnové schůzce nad tématech důchodové reformy. Stojí za to připomenout, že onoho 28. Března se schůzky na pozvání prezidenta zůčastnili Karel Havlíček, Alena Schillerová a Aleš Juchelka. Celý zápis přidávám na konec tohoto článku. Závěr si z něj udělejte sami.  

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Ukrajina dostane od Španělska rakety Patriot

Španělsko pošle na Ukrajinu rakety Patriot. Na videokonferenci mezinárodní Kontaktní skupiny pro podporu Ukrajiny to dnes oznámila španělská ministryně obrany Margarita Roblesová. Informoval španělsky list El País v reakci na tlak spojenců z EU a NATO.

Zdroj: Julie Jarošová

Další zprávy