Marshallovy ostrovy trápí jaderné dědictví po USA, úřady pomoc odmítly

Klimatické změny ohrožují na Marshallových ostrovech betonový sarkofág, který tam k uložení radioaktivního odpadu po zkouškách nukleárních zbraní vybudovaly Spojené státy. Vláda tohoto tichomořského státu, který je volně přidružen k USA, proto požádala o pomoc americké úřady, které to ale odmítly s tím, že odpad neleží na americkém území, napsal list Los Angeles Times.

"Nechceme to. Nepostavili jsme to. Odpad uvnitř není náš," prohlásila v rozhovoru s deníkem prezidentka ostrovní země Hilda Heineová, která se pozastavuje nad tím, že se USA odmítají o betonové úložiště postarat a že odpovědnost přesouvají na vládu Marshallových ostrovů.

Nad souostrovím provedly USA v letech 1946 až 1958 na 67 jaderných výbuchů, což vytvořilo desítky kráterů i vymazalo z mapy celé ostrovy. Stovky lidí také kvůli zkouškám musely opustit domovy.

Na atolu Eniwetok, známém též jako Enewetak, podle informací Los Angeles Times testovaly USA i biologické zbraně a uložily zde 130 tun kontaminované zeminy z nevadského jaderného polygonu. Součástí atolu je ostrov Runit, který se stal symbolem nukleárního odpadu po Američanech, neboť USA zde jeden kráter využily jako úložiště, které překryly betonovou kopulí.

Pod betonem je uskladněno na 90.000 kubických metrů jaderného odpadu.

Sarkofág, kterému se říká runitský dóm či hrobka, trpí povětrnostními vlivy, beton stárne a zvětrává a také ho ohrožuje neustále stoupající hladina oceánu.

Vláda Marshallových ostrovů je přesvědčená, že USA odmítly převzít odpovědnost za ekologickou katastrofu, kterou za sebou nechaly. Spojené státy sice s ostrovní zemí uzavřely v roce 1986 dohodu, která zbavuje Washington odpovědnosti za škody po jaderných zkouškách, podle Los Angeles Times tehdy ale USA neseznámily místní vládu se skutečným stavem.

Marshallovy ostrovy tehdy mimo jiné nevěděly, že USA na souostroví uskladnily 130 tun kontaminované zeminy z nevadského polygonu, nedozvěděly se ani o místech uložení odpadu či o tom, že zde byly zkoušeny i biologické zbraně. Ostrovní činitelé také uvádějí, že jim nikdo neřekl o klimatických změnách a o tom, že betonová kopule může prasknout a jaderný odpad uniknout. I díky těmto faktům chtějí znovu přehodnotit podmínky dohody z roku 1986, kterou bude možné v roce 2023 otevřít.

Vědecké studie navíc ukázaly, že některé regiony Marshallových ostrovů mají takovou úroveň zamoření jako oblasti ukrajinského Černobylu či japonské Fukušimy, kde se odehrály jaderné katastrofy.

Los Angeles Times rovněž upozornil, že o oblast se začíná zajímat Čína, která by ráda v Tichomoří rozšířila svůj vliv. Tato skutečnost by mohla přinutit Washington, aby se ostrovní zemi věnoval, což si uvědomuje i prezidentka Heineová.

Související

Více souvisejících

Marshallovy ostrovy jaderný materiál USA (Spojené státy americké) Jaderné zbraně

Aktuálně se děje

Aktualizováno včera

včera

včera

Londýnský starosta Sadiq Khan

Londýn beze změny. Starostou metropole bude nadále Sadiq Khan

V čele Londýna bude nadále labourista Sadiq Khan, který byl v sobotu zvolen na rekordní třetí po sobě jdoucí funkční období. Podle agentur je jeho aktuální vítězství nad konzervativci o to důležitější, že Velkou Británii čekají za několik měsíců všeobecné volby. Labouristé v nich budou favority. 

Aktualizováno včera

včera

včera

Kim Čong-un

VIDEO: Diktátor Kim Čong-un se stal hvězdou TikToku s propagandistickou písní „Přátelský otec“

Severokorejská propagandistická píseň "Friendly Father" (Přátelský otec) oslavující Kim Čong-una zaznamenala obrovský úspěch na sociální platformě TikTok, kde získala miliony zhlédnutí. Tato píseň, která chválí komunistického diktátora Severní Koreje, si získala oblibu zejména mezi mladou generací Z, která ji sdílela a komentovala s obrovským nadšením. Jeden uživatel ji označil jako "to, co jsem potřeboval dneska slyšet", zatímco další se dokonce zeptal, zda je k dispozici na hudební platformě Spotify.

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Hasiči, ilustrační fotografie.

Požár v Tlumačově zaměstnal hasiče. Dva se zranili

Hasiči v sobotu zasahovali u požáru na autovrakovišti v Tlumačově na Zlínsku. Dva z nich se při zásahu, během kterého byl vyhlášen třetí stupeň poplachu, zranili. Zasahovalo celkem třináct hasičských jednotek, příčina je předmětem vyšetřování. 

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

Ústav pro studium totalitních režimů.

Kudrnův ÚSTR: Nákladné soudy, odborná ostrakizace, matení veřejnosti

Od nástupu Ladislava Kudrny do funkce ředitele Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR) uplynuly dva roky. Letmé ohlédnutí za jeho dosavadním působením v čele uvedené instituce neskýtá příliš povzbudivý pohled. Pro politickou reprezentaci, která o směřování ústavu naneštěstí fakticky rozhoduje, by mělo jít o příležitost zamyslet se nad tím, zda je ve veřejném zájmu nadále podporovat management, který se krom banálních proklamací na adresu nedávné historie může pochlubit především sérií prohraných soudních sporů s ředitelovými kritiky a současnými i bývalými zaměstnanci.

včera

včera

Pekarová Adamová ocenila Tulejovu reakci. Fiala čeká na další návrh TOP 09

Předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) ocenila rozhodnutí Pavla Tuleji, který se v pátek vzdal nominace na ministra pro vědu, výzkum a inovace. Ve vládě měl nahradit končící ministryni Helenu Langšádlovou. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy