Masové zabíjení, mučení a znásilňování. Zásah proti muslimům míří před soud

NÁZOR - Rozhodnutí Aun Schan Su Ťij osobně hájit Barmu v obvinění z genocidy před Mezinárodním soudním dvorem strhává poslední zbytky morální kredibility z postavy, která byla kdysi oceňována jako zastánce demokracie a bojovník proti útlaku, kritizuje editorial serveru The Guardian. Renomovaný deník dodává, že v sázce je však víc než pověst jedná ženy.

Zločiny jsou zdokumentovány

Stejně tak nejde o 6 barmských vojenských představitelů, včetně hlavního velitele armády, kteří mají být podle vyšetřovatelů OSN souzeni za "nejzávažnější" zločiny proti civilnímu obyvatelstvu, včetně genocidy, konstatuje britský server. Deklaruje, že jde především o 700 tisíc rohingských muslimů z Arakanského státu, kteří museli po roce 2016 utéct do sousedního Bangladéše.

Při armádní operaci v Arakanském státu zahynulo podle vyšetřovatelů mezinárodního společenství na 10 tisíc lidí a 600 tisíc dalších žije v podmínkách, které se rovnají apartheidu, kdy jsou jim odpírána základní práva, upozorňuje editorial.

Žalobu podali právníci z Gambie, které podpořila Organizace islámské spolupráce sdružující 57 zemí, nastiňuje The Guardian. Konstatuje, že podle žalobců mělo v Arakanském státu docházet k masovému zabíjení před popravčí četou, podřezávání hrdel, vraždění kojenců, mučení, znásilňování a vypalování vesnic, přičemž tyto aktivity byly prováděny systematicky s celkovým či částečným cílem zlikvidovat Rohingy jako skupinu.

"Tyto zločiny jsou dobře zdokumentovány," píše prestižní deník. Podotýká, že i Su Ťij připustila, že v některých případech nelze vyloučit nepřiměřené užití síly ze strany příslušníků bezpečnostních složek, které nebylo v souladu s mezinárodním humanitárním právem, případně malé rozlišování mezi povstalci a civilisty.

Podle Su Ťij, která ani jednou nepoužila slovo Rohingové, ovšem nešlo o genocidu, uvádí britský deník. Doplňuje, že bývalá disidentka odmítla obvinění vůči Barmě jako neúplná a fakticky zavádějící.   

Veškeré důkazy ukazují, že "čistící operace", která přišla poté, co militantní skupiny v Arakanském státu provedly několik útoků na příslušníky bezpečnostních složek, nebyla cíleným zásahem proti povstalcům, ale pogromem proti národu, který čelí letité diskriminaci, deklaruje The Guardian. Kritizuje tvrzení Su Ťij, že barmská vláda nehnala přiměřeně zasahující vojáky k zodpovědnosti - ti odsouzení za vraždu deseti muslimů ve vesnici Inn Din byli propuštění po necelém roce, zatímco dva novináři agentury Reuters, kteří na vraždění upozornili, strávili ve vězení téměř rok a půl.

Nejde pouze o Rohingy  

Osobní zapojení Su Ťij do obhajoby rozptýlilo veškeré naděje, že jednala jen zdráhavě jako představitel civilní vlády v zemi, kde má stále hlavní slovo armáda, deklaruje prestižní server. Dodává, že demonstrace oslavující její účast v procesu posilují podezření, že jedná s cílem zvýšit si popularitu před volbami v roce 2020.

"Zatímco (Su Ťij) hájí svou zemi před nejvyšším soudem OSN v Haagu, desítky Rohingů - včetně 23 dětí - jsou souzeni v Barmě za pokus utéct před utrpením," píše editorial. Zároveň připouští, že prokázat genocidu vyžaduje důkazy o záměru a zvěrstvech a laťka je nastavena vysoko.  

Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

Není rovněž vůbec jasné, jaký dopad by mělo i předběžné opatření soudu na ochranu Rohingů, přiznává The Guardian. Poukazuje, že Mezinárodní soudní dvůr jej vydal v roce 1993 ale o dva roky později bylo ve Srebrenici stejně zmasakrováno 8 tisíc mužů a chlapců.

Barmští generálové si v zásadě zvykli na mezinárodní kritiku, ale možnost, že jednoho dne byl mohli čelit důsledkům svých činů, je může odradit od nejhorších kroků, stejně jako může soud zvýšit tlak na Radu bezpečnosti OSN, aby se tématem zabývala, naznačuje renomovaný server. Kritizuje, že se příliš nemluví o roli Číny při ochraně barmské vlády.

Soud musí pokračovat, jednak kvůli naději, že poskytne jistou ochranu Rohingům, ale také kvůli tomu, že verdikt hodně napoví nejen o situaci v Barmě, ale o kolektivní lidskosti, deklaruje The Guardian.

Související

OSN, ilustrační foto

OSN požádala asijské státy o pomoc Rohingům na unášeném člunu

Andamanským mořem je unášen porouchaný člun, na němž jsou uprchlíci z menšinového etnika Rohingů. Upozornil na to dnes Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR), podle jehož informací někteří z nich již zemřeli kvůli nedostatku jídla a vody. Úřad vyzval vlády jihoasijských zemí, aby uprchlíkům pomohly.

Více souvisejících

Rohingové barma Aun Schan SuŤij genocida Mezinárodní soudní dvůr v Haagu (ICJ)

Aktuálně se děje

včera

Martin Chlumský

Do čela Sokola byl zvolen Martin Chlumský

Martin Chlumský byl dnes zvolen do čela České obce sokolské (ČOS). Chlumský již od března dočasně řídil organizaci poté, co v souvislosti s podvodem rezignovala tehdejší starostka Hana Moučková.

včera

včera

včera

Vrtulník Kamov Ka-32 ve vzduchu.

VIDEO: Ukrajinci zaútočili na mezinárodní letiště v Moskvě

Ukrajinská vojenská tajná služba HUR se pochlubila likvidací helikoptéry Kamov Ka-32, což mělo  proběhnout na moskevském letišti. Jejím agentům se údajně podařilo proniknout na letiště, kde provedli akci, která byla zachycena na videu. Následně helikoptéra skončila v plamenech.

včera

Náčelník generálního štábu Valerij Zalužnyj (vpravo) a generál Oleksandr Syrskyj (vlevo) během obrany Kyjeva v březnu 2022.

Šéf ukrajinské armády přiznal, že situace na frontě se neustále zhoršuje

Velitel ukrajinské armády Oleksandr Syrskyj dnes na Telegramu informoval o zhoršující se situaci na operační i strategické úrovni ukrajinských vojsk na frontě. Tuto skutečnost sdělil také západním spojencům během virtuálního zasedání kontaktní skupiny pro Ukrajinu. Zároveň ruská armáda oznámila dobytí dvou vesnic v Doněcké oblasti a průlom v ukrajinské obraně.

včera

Ilustrační foto

Dopady změn počasí jsou stále ničivější. Prohlubují konflikty, ničí lidem životy, varuje UNHCR

Organizace spojených národů tento týden oznámila, že spouští nový fond, jehož cílem je posílit ochranu uprchlíků a vysídlených komunit ohrožených změnou klimatu. Podle zprávy agentury AFP Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) uvedl, že cílem je do konce roku 2025 získat do nového fondu 100 milionů dolarů na podporu uprchlíků, jejich hostitelských komunit a zemí původu, které jsou klimatickými krizemi zasaženy nejvíce.

včera

Dmitrij Peskov na druhém summitu Rusko Afrika 2023.

Kreml o mírových jednáních s Ukrajinou: Jednu věc je třeba vzít v úvahu

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov dnes uvedl, že v současné době nejsou žádné podmínky pro mírová jednání s Kyjevem. Podle něj Kyjev již před dvěma lety zakázal veškeré vyjednávání, dokud bude ruským prezidentem Vladimir Putin, pod jehož velením ruská vojska v únoru 2022 vstoupila na Ukrajinu. Tento zákaz Kyjev zdůvodnil odhalením válečných zločinů, které údajně spáchalo Rusko.

včera

včera

včera

Mark Rutte

Misky vah se naklání. Rutte si získává podporu Turecka, v cestě do křesla šéfa NATO mu ale stojí další země

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v pátek prohlásil, že od nového generálního tajemníka Severoatlantické aliance (NATO) očekává, že upřednostní řešení obav Turecka souvisejících s terorismem. Řekl to v Istanbulu během setkání s vedoucím kandidátem na post šéfa NATO, dosluhujícím nizozemským premiérem Markem Ruttem, který je na návštěvě v Turecku v rámci snah o získání podpory pro svou kandidaturu.

včera

Volební štáb hnutí ANO

Babišovo ANO opět prachsprostě lže. Tentokrát o důchodech

Zástupci hnutí ANO a kabinetu Petra Fialy (ODS) se shodli na nutnosti změn v prvním důchodovém pilíři, opoziční subjekt zároveň nezpochybnil nutnost zvyšování věkové hranice pro odchod do důchodu. To vyplývá z dokumentů zveřejněných prezidentskou kanceláří k březnové schůzce nad tématech důchodové reformy. Stojí za to připomenout, že onoho 28. Března se schůzky na pozvání prezidenta zůčastnili Karel Havlíček, Alena Schillerová a Aleš Juchelka. Celý zápis přidávám na konec tohoto článku. Závěr si z něj udělejte sami.  

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Ukrajina dostane od Španělska rakety Patriot

Španělsko pošle na Ukrajinu rakety Patriot. Na videokonferenci mezinárodní Kontaktní skupiny pro podporu Ukrajiny to dnes oznámila španělská ministryně obrany Margarita Roblesová. Informoval španělsky list El País v reakci na tlak spojenců z EU a NATO.

Zdroj: Julie Jarošová

Další zprávy