Vědci vymysleli systém varování před erupcí. Reagují na loňskou tragédii

Na základě prosincového neštěstí v roce 2019 na novozélandském ostrově White Island, kdy erupce tamní sopky způsobila smrt 21 lidí, přišli vědci s novým varovným systémem. Varovný systém, který předpovídá sopečné erupce, podle nich zachrání mnoho životů.

Sopka Whakaari se nachází na malém ostrůvku White Island, který leží téměř 50 kilometrů od východního pobřeží Severního ostrova Nového Zélandu. Ostrůvek je neobydlený, ale je oblíbeným turistickým cílem. Erupce sopky v roce 2019 přišla bez varování a vyžádala si 21 obětí. Sopka své jméno dostala od původních obyvatel Nového Zélandu, maorsky Te Puia o Whakaari znamená dramatická sopka.

„Kdyby byl náš systém zaveden na Whakaari v loňském roce, přineslo by to varování 16 hodin před smrtící erupcí sopky," řekli vědci David Dempsey a Shane Cronin. Guardian uvedl, že v současné době na Novém Zélandu a jeho okolí monitoruje pohyby Země společnost GNS Science pomocí systému GeoNet. Ačkoliv společnost každoročně hlásí tisíce zemětřesení a sopečných aktivit, nejsou v dostatečném předstihu.

Vědci z univerzity v Aucklandu použili minulá erupční data s algoritmy, které vytvořily nové vzorce chování sopky před erupcí. „Minulé erupci předcházelo 17 hodin seismického varování,“ uvádí vědci ve svém výzkumu. Podle jejich slov k seismické aktivitě dochází, když stoupá magma a tím zvyšuje tlak na vodu, která se vyskytuje nad ní. Vědci to přirovnávají k tlakovému hrnci, který pod příliš velkým tlakem vybuchne. Podobný signál vědci zaznamenali 30 hodin před erupcí v srpnu 2013 a dvou dalších v roce 2012.

Ačkoliv vědci uvedli, že systém upozornil pouze na čtyři z pěti hlavních erupcí sopky Whakaari, domnívají se, že systém je schopný předpovědět erupce, jako byla ta v roce 2019. Vědci začali spolupracovat na zprovoznění systému se společností GNS Science.

Související

Více souvisejících

sopka Whakaari (White Island Nový Zéland) sopky věda Nový Zéland

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Nelson Mandela, bývalý prezident Jihoafrické republiky a jeden z hlavních bojovníků proti apartheidu. Byl spoluzakladatelem ozbrojeného křídla Afrického národního kongresu Umkhonto we Sizwe, které bylo vládami Jižní Afriky a Spojených států označeno za teroristickou organizaci. Za svou činnost byl režimem apartheidu 27 let vězněn.

Mandelu jako hlavu státu uznávali prakticky všichni Jihoafričané, uvádí afrikanista Skalník

Uplynulo 30 let od chvíle, kdy se jihoafrickým prezidentem stal čelní bojovník proti rasovému apartheidu Nelson Mandela. Během pětileté vlády procházela země především transformací, kdy klíčové státní i ekonomické pozice přebírali černí Afričané, připomíná Petr Skalník v rozhovoru pro EuroZprávy.cz. Afrikanista, antropolog a bývalý diplomat v něm také upozorňuje, že Mandela byl mnohem více nacionalistou než socialistou a za jeho prezidentství Jihoafrická republika získala mezinárodní prestiž a začala hrát rozhodující politickou i hospodářskou roli na kontinentu. Mandelovo působení v čele státu tak považuje za úspěšné, navzdory tomu, že se první hlavě státu černé pleti nepodařilo zkrotit bující kriminalitu a překlenout majetkovou propast ve společnosti.

před 6 hodinami

Ilustrační fotografie.

Pro Kämpfa uvolnil místo v národním týmu Kousal, kapitánem se stal veterán Červenka

Čtvrtečního tréninku v pražské O2 Areně se zúčastnil poprvé útočník Toronta David Kämpf, který se tak připojil k týmu. Musel ho naopak opustit někdo ze stávajících nominovaných, vyšlo to na Pavla Kousala. Realizační tým v čele s Radimem Rulíkem pak počítá s Kämpfem do prvního utkání turnaje, který Češi odehrají v pátek proti Finsku. Kromě toho ve čtvrtek taktéž vybrali kapitána a jeho asistenty. Čéčko bude nosit podle očekávání ten nejzkušenější Roman Červenka a jeho pobočníky se pak stali obránce Radko Gudas (Anaheim) a útočník Ondřej Palát (New Jersey).

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Izraelská armáda se připravuje k útoku na Hamás

Izraelské tanky obklíčily východní část Rafahu. Městem zní exploze a střelba

Podle agentury Reuters dnes izraelské tanky zablokovaly hlavní silnici oddělující východní a západní část Rafahu na jihu Pásma Gazy, což v podstatě obklíčilo celou východní část tohoto města. Obyvatelé východní a severovýchodní části města hlásí téměř nepřetržité exploze a střelbu, přičemž intenzivní boje mezi izraelskou armádou a ozbrojenci z hnutí Hamás a Palestinského islámského džihádu pokračují.

Aktualizováno před 8 hodinami

před 8 hodinami

Ruská armáda, ilustrační foto

Ruská armáda zahájila pozemní ofenzívu na severovýchodě Ukrajiny

Ruské jednotky spustily v pátek ráno pozemní ofenzívu na severovýchodě Ukrajiny v Charkovské oblasti a u města Vovčansk postoupily přibližně o jeden kilometr. Uvedla to agentura Reuters odvolávajících se na ukrajinské ministerstvo obrany a zdroj z prostředí ukrajinské armády.

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 12 hodinami

Bělorusko plánuje systematicky přesouvat stovky migrantů na hranice s Polskem

Běloruské bezpečnostní a zpravodajské služby plánují systematicky přesouvat stovky migrantů na hranice s Polskem. Organizace ByPol, sdružující bývalé představitele běloruských silových struktur, upozornila na tuto situaci na svých internetových stránkách s tím, že se jedná o skupinu 700 až 800 osob, které se mají pokusit překročit hranice Evropské unie.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy