Vědci popsali erupci sopky na Novém Zélandu. Co se dnes stalo?

Dnešní erupce sopky na novozélandském ostrůvku White Island, která si vyžádala nejméně pět mrtvých, dvě desítky zraněných a více než 20 pohřešovaných, byla podle vyjádření vědců "v zásadě okamžitá". Podle Brada Scotta z novozélandského výzkumného ústavu GNS Science bylo a je těžké předvídat, co se stane se sopkou, která je nyní uprostřed eruptivní epizody.

"Po neklidném období je vždy pravděpodobnost erupce - ale panuje kolem toho spousta nejistot," upozornil Scott s tím, že vědci budou nadále bedlivě sledovat monitorované parametry vulkánu. "Při podobném typu erupce se v jedné minutě nic neděje a v příští se děje všechno," řekl zpravodajskému serveru news.com.au upozornil Scott.

Neklidné období sopky na ostrůvku White Island měli podle něj vědci podchycené. Krátce před erupcí zvýšily úřady varování před sopečnou aktivitou na druhou úroveň. V té době pozorovali zvyšující se množství plynného oxidu siřičitého, který je klíčovým indikátorem stoupajícího magmatu v útrobách sopky.

Vulkanolog Aucklandské univerzity Shane Cronin dodal, že náhlé, nečekané erupce sopek, jako je ta na White Islandu, se mohou stát kdykoli. "Magma je blízko povrchu, a horko a plyny z tohoto horka znamenají, že povrch a spodní voda vytvoří dynamický hydrotermální systém," řekl.

"Víme, že hydrotermální a takzvané freatické erupce mohou přijít náhle s jen malým varováním, anebo zcela bez varování, protože je pohání rozpínavost přehřáté vody měnící se na páru," dodal. Rizika spojená s tímto typem erupcí zahrnují prudké vystřelování rozžhavených kamenů a popela, a vznik hurikánu podobných vírů mokrého popela a hrubých částic, které sálají ze sopouchu.

"Mohou být smrtící v tom smyslu, že způsobí zranění při nárazu, popáleniny a dýchací problémy," řekl Cronnin. "Tyto erupce jsou krátké, ale jakmile začnou, existuje vysoká možnost dalších, obvykle slabších erupcí, jak se vyrovnává rovnováha sopečného systému."

Související

Více souvisejících

sopka Whakaari (White Island Nový Zéland) Nový Zéland sopky věda

Aktuálně se děje

před 34 minutami

Martin Exner

V Česku se dvacet let o euru lže. Odpůrci v čele s Klausem s ním veřejnost straší, říká poslanec Exner

Přijetí či nepřijeti eura je v Česku velmi ožehavé téma, které rozděluje společnost. Na začátku roku rozvířil všeobecnou debatu o přijetí sám prezident ČR Petr Pavel, díky tomu, se toto téma opět stalo diskutovatelným. Část ekonomů se stále euru brání, politická populace není jednotná, opozice je zásadně proti a ve vládní koalici nepanuje jednotný názor. Kdo však má jasno, jsou české firmy, těm by jednotná evropská měna prospěla. Tam, kde se platí eurem, tam je s touto měnou spokojenost, na Slovensku panuje obrovská podpora společné měně, avšak Česká republika je jako tradičně opatrná, společnost je proti a politici nemají odvahu a chuť jím proti jejich názoru. O euru jsme si povídali s poslancem za STAN Martinem Exnerem, místopředsedou výboru pro bezpečnost. 

před 49 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Petr Pavel

Pavel tlačí na přijetí eura. Stejně podle něj nemáme na výběr

Prezident Petr Pavel na konferenci ReVize Česka zdůraznil klíčový argument pro přijetí eura – charakter české ekonomiky, která je výrazně exportní a většinu své produkce uplatňuje v eurozóně. Podle Pavla je ekonomická budoucnost a prosperita České republiky výrazně provázána s eurozónou.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Írán, ilustrační foto

Kdo povede Írán po smrti Raísího? Země se chystá na předčasné volby

Íránský nejvyšší duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí vzdal hold prezidentu Ebráhimu Raísímu, který v neděli zahynul při havárii vrtulníku v provincii Východní Ázerbájdžán na severozápadě Íránu. Na svém webu o tom informovala televize Al-Džazíra, která dodala, že Raísího pozůstatky převážejí do města Tabríz - metropole provincie Východní Ázerbájdžán. Zatím není jasné, kdy a kde bude Raísí pohřben.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Ebráhím Raísí

Nadaný student čelící obvinění z porušování lidských práv. Kdo byl íránský prezident Ebráhím Raísí?

Ebráhím Raísí byl íránský politik a duchovní, který od srpna 2021 zastával funkci prezidenta Íránu. Narodil se 14. prosince 1960 v Mašhadu, druhém největším městě Íránu a důležitém náboženském centru. Byl členem konzervativního křídla íránské politiky a dlouholetým příslušníkem Revolučních gard, což mu poskytlo značný vliv v politických a vojenských kruzích.

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Aktualizováno včera

Policie SR, ilustrační fotografie.

Atentát na Fica: Vyšetřuje se i teorie, že pachatel nebyl osamělým vlkem

Vyšetřovatelé se v případu středečního atentátu na slovenského premiéra Roberta Fica (Smer-SD) zabývají i možností, že pachatel Juraj C. nebyl osamělým vlkem, řekl ministr vnitra Matúš Šutaj Eštok (Hlas-SD) v neděli. Upozornil, že spolupachateli nebyli dva lidé z Handlové, jak se šířilo na sociálních sítích. 

Aktualizováno včera

Írán se obává o prezidenta Raísího. Prezidentský vrtulník havaroval

Nejasný je osud iránského prezidenta Ebráhíma Raísího po havárii jednoho ze tří vrtulníků v konvoji, který politika převážel. Íránská média zprvu podle světových agentur informovala o "tvrdém přistání". Úřady se strojem ztratily kontakt, probíhá rozsáhlé pátrání. Raisí má být v ohrožení života. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy