Banská Bystrica bude mít prezidenta. Jasno je už po prvním kole

Peter Pellegrini, Ivan Korčok a Marian Kotleba. Kromě toho, že se dva z nich mohou stále stát slovenským prezidentem, mají ještě jednu věc společnou: všichni tři se narodili v Banské Bystrici. 

Je jisté, že příští slovenský prezident bude pocházet z Banské Bystrice. Dva lídři předvolebních průzkumů Pellegrini a Korčok v sobotním prvním kole potvrdili roli favoritů a postoupili do druhého kola, které se uskuteční za dva týdny. 

Už podle názvu je jasné, co se v Banské Bystrici v historii dělo. Pro Čecha není slovo „báň“ nijak cizí, znamená „důl“ – a takový byl po vzniku hlavní smysl tohoto středoslovenského města. Na město ji roku 1255 povýšil maďarský král Béla IV.

Historicky byla Banská Bystrica velmi průmyslovým městem. Roku 1495 vznikla Thurzovsko-fuggerovská měďařská společnost. Díky ní se ve městě rozšířily zpracovatelské závody s promyšlenou organizací výroby, hustou sítí skladů a vypracovaným účetnictvím. „Patřily k největším a nejmodernějším raně kapitalistickým podnikům svého druhu v evropském hornictví a hutnictví,“ píše město na svých webových stránkách. Banská Bystrica byla jako jedno z prvních měst na Slovensku vyhlášena městskou památkovou rezervací.

Právě Banská Bystrica je místo, kde bylo dne 29. srpna 1944 vyhlášeno Slovenské národní povstání, což byl ozbrojený odpor proti nacistické okupaci. Roku 1945 město osvobodily sovětské a rumunské jednotky. Hned po skončení války se město stalo jedním ze tří hospodářsko-správních center Slovenska. 

V moderní historii se Banská Bystrica stala ještě důležitější. „Po zrušení krajů se město rychle přizpůsobilo novým územně-administrativním poměrům a začalo stavět na bankovnictví, školství a turistice. Založením Univerzity Mateja Bela 1. července 1992 se Banská Bystrica stala jedním z center vysokoškolského vzdělávání na Slovensku,“ připomíná město na webu. 

Související

David Broul (použito se svolením D. Broula) Rozhovor

Fico je slovenský Chuck Norris. Vyhraje i volby, v nichž nekandiduje, říká politolog David Broul pro EZ

Slováci si o víkendu zvolili za prezidenta Petera Pellegriniho, který ve druhém kole voleb hlavy státu porazil bývalého diplomata Ivana Korčoka. EuroZprávy.cz v tomto kontextu oslovily pro rozhovor politologa Davida Broula z Univerzity Palackého v Olomouci. Broul připustil, že Pellegrini je skutečně vládní kandidát a k vítězství mu dopomohli voliči Štefana Harabina z prvního kola. „V kontextu dosavadních kroků vlády, jako je rušení Úřadu speciální prokuratury, snahy ovládnout veřejnoprávní televizi a tak dále, nečeká slovenskou demokracii v brzké době nic pozitivního,“ říká.
Juraj Smatana (použito se svolením J. Smatany) Rozhovor

Slovensko čekají krušné časy. Fico a nový prezident chtějí úplné ovládnutí státu a médií, říká Smatana

Kam kráčí Slovensko s nově zvoleným prezidentem Peterem Pellegrinim? Jak ovlivní volba zahraničně-politické směřování země a jaké ponaučení si ze slovenských prezidentských voleb můžeme vzít u nás? Nejen na to se EuroZprávy.cz zeptaly Juraje Smatany, bývalého slovenského politika, dlouhodobého občanského aktivisty a zástupce liberálně-demokratického, prozápadního směřování Slovenska. 

Více souvisejících

prezidentské volby na Slovensku 2024 Banská Bystrica (Slovensko) Ivan Korčok Peter Pellegrini Marián Kotleba Slovensko

Aktuálně se děje

před 44 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

Irácká věznice Abú Ghrajb

20 let od kauzy Abú Ghrajb. Mučení vězňů pomáhalo rekrutovat dobrovolníky do teroristických skupin, říká odborník

Reportáž americké televize CBS News zveřejněná 28. dubna 2004 upozornila na nehumánní zacházení s vězni zadržovanými americkými vojáky v irácké věznici Abú Ghrajb. Jak vyplývá z rozhovoru, který webu EuroZprávy.cz poskytl expert na Blízký východ Josef Kraus, pro další vývoj v okupovaném Iráku měla kauza nezanedbatelný význam. Nejenže byla v arabské společnosti interpretována jako ukázka západního pokrytectví a dvojího metru v otázce lidských práv, ale mobilizační potenciál záběrů ponižovaných muslimů následně dokázala využít militantní a teroristická uskupení v regionu, konstatuje politolog z Masarykovy univerzity v Brně. Dále vysvětlil například to, proč byl americký přístup ke kauze problematický a jakou roli obecně sehrály věznice a detenční zařízení v radikalizaci irácké společnosti po roce 2003. 

před 11 hodinami

před 12 hodinami

včera

Martin Chlumský

Do čela Sokola byl zvolen Martin Chlumský

Martin Chlumský byl dnes zvolen do čela České obce sokolské (ČOS). Chlumský již od března dočasně řídil organizaci poté, co v souvislosti s podvodem rezignovala tehdejší starostka Hana Moučková.

včera

včera

včera

Vrtulník Kamov Ka-32 ve vzduchu.

VIDEO: Ukrajinci zaútočili na mezinárodní letiště v Moskvě

Ukrajinská vojenská tajná služba HUR se pochlubila likvidací helikoptéry Kamov Ka-32, což mělo  proběhnout na moskevském letišti. Jejím agentům se údajně podařilo proniknout na letiště, kde provedli akci, která byla zachycena na videu. Následně helikoptéra skončila v plamenech.

včera

Šéf ukrajinské armády přiznal, že situace na frontě se neustále zhoršuje

Velitel ukrajinské armády Oleksandr Syrskyj dnes na Telegramu informoval o zhoršující se situaci na operační i strategické úrovni ukrajinských vojsk na frontě. Tuto skutečnost sdělil také západním spojencům během virtuálního zasedání kontaktní skupiny pro Ukrajinu. Zároveň ruská armáda oznámila dobytí dvou vesnic v Doněcké oblasti a průlom v ukrajinské obraně.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy