Belgie zvýší své kapacity pro uprchlíky, EU čelí nárůstu migrace

Belgie ve čtvrtek oznámila, že rozšíří přijímací kapacity pro uprchlíky, aby se vypořádala s tím, co nazvala migrační "krizí". Jedna z nejbohatších zemí světa není schopna zajistit ubytování pro mnoho nově příchozích migrantů a její přijímací střediska jsou téměř plná. Stovky lidí táboří na takových místech, jako jsou opuštěné budovy či stanové městečko v hlavním městě Bruselu, kde sídlí unijní instituce, napsala agentura Reuters.

Belgické úřady uvedly, že přijímání uprchlíků z Ukrajiny a rostoucí migrace z Afriky a Asie zatěžuje zemi s přibližně 11,6 miliony obyvatel.

"Je to velká výzva, loni do naší země přišlo více než 100.000 lidí a příliv je stále vyšší než obvykle," uvedla belgická ministryně pro azyl a migraci Nicole de Moorová. Oznámila, že úřady rozšíří kapacity o 2000 lůžek pro žadatele o azyl, včetně místa, které má být vybudováno z upravených kontejnerů.

Podle údajů Generálního komisaře pro uprchlíky a osoby bez státní příslušnosti (CGRS) obdržela Belgie v roce 2022 přes 36.800 žádostí o azyl, což je o 40 procent více než v předchozím roce a nejvíce od roku 2016. K tomu navíc do Belgie přišlo přes 60.000 ukrajinských uprchlíků.

Podle azylové agentury Fedasil je přijímací kapacita Belgie, která činí něco málo přes 34.000 míst, v současné době téměř zcela zaplněna. To vede k situacím, kdy se o sebe uprchlíci musí postarat sami a byly zaznamenány případy, kdy v centru Bruselu zakládali ohně, aby se ochránili proti chladnému počasí.

Evropská unie zpřísnila azylová pravidla od roku 2015, kdy přes Středozemní moře připlulo více než milion lidí, což blok zaskočilo a vyvolalo ostré spory mezi členskými státy o to, jak se o příchozí postarat. Unijní pohraniční agentura Frontex zaznamenala v loňském roce přibližně 330.000 nelegálních překročení hranic, což je nejvíce od roku 2016.

Rostoucí počet migrantů obnovil napětí mezi státy EU a vyvolal ostřejší rétoriku v řadě zemí včetně Maďarska, Rakouska, Nizozemska a Dánska.

Francouzský ministr vnitra Gérald Darmanin ve čtvrtek uvedl, že globální oteplování, války, pronásledování a ekonomické problémy budou nutit k pohybu stále více lidí. "Není důvod, proč by se to v příštích měsících a letech mělo zlepšit," řekl novinářům v Bruselu a zdůraznil, že je třeba dohodnout revizi vnitřních pravidel EU v oblasti azylu a migrace před celoevropskými volbami v roce 2024.

Související

Více souvisejících

Belgie uprchlíci migrace

Aktuálně se děje

včera

včera

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Netanjahu: Izrael zůstane proti Hamásu osamocený, když bude muset

Izrael zůstane ve válce proti palestinskému hnutí Hamás "osamocený", pokud bude muset. Prohlásil to dnes izraelský premiér Benjamin Netanjahu v reakci na varování prezidenta USA Joea Bidena v souvislosti s plánovanou operací izraelské armády ve městě Rafah na jihu Pásma Gazy. Uvedla to agentura AP.

včera

Ilustrační foto

Všechny vodní elektrárny na Ukrajině jsou vážně poškozeny

Při středečních útocích ruských sil na Ukrajinu byly vážně poškozeny dvě vodní elektrárny a jsou mimo provoz. Podle agentury Reuters to ve čtvrtek uvedla státní energetická společnost Ukrhydroenerho, nekonkretizovala však, o které elektrárny se jedná.  

včera

včera

včera

Polsko-běloruská hranice

Polsko posiluje kovovou bariéru na hranici s Běloruskem

Polsko posiluje kovovou bariéru na své hranici s Běloruskem, aby zabránilo nelegální migraci. Připravuje také plány na zvýšení ochrany hranice s Ruskem, uvedl ve čtvrtek polský ministr obrany Wladyslaw Kosiniak-Kamysz podle agentury AP.

včera

včera

včera

Valerij Zalužnyj

Změny ve vedení Ukrajiny: Zalužnyj míří do Británie, Kubrakov skončil

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj ve čtvrtek dekretem oficiálně jmenoval bývalého vrchního velitele ozbrojených sil Valerije Zalužného mimořádným a zplnomocněným velvyslancem Ukrajiny v Británii. Ukrajinský parlament také dnes odvolal Olexandra Kubrakova z funkce místopředsedy vlády pro obnovu Ukrajiny.

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Izrael, ilustrační foto

Izrael se vyjádřil k hrozbě Bidena o zákazu dodávek zbraní

Za "velké zklamání" označil ve čtvrtek izraelský velvyslanec při OSN Gilad Erdan vyjádření amerického prezidenta Joea Bidena, který pohrozil zastavením některých dodávek zbraní Izraeli v případě, že zaútočí na město Rafah na jihu Pásma Gazy. 

včera

Biden: Izraelci zabíjí civilisty našimi bombami. Pokud zaútočí na Rafah, už žádné nedostanou

Podle amerického prezidenta Joea Bidena Izrael použil bomby dodané Spojenými státy při útocích, které vedly k úmrtí palestinských civilistů v Pásmu Gazy. Biden to uvedl v rozhovoru pro stanici CNN.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy