Saddámův vicepremiér odsouzený k trestu smrti drží hladovku

Bagdád - Bývalý irácký vicepremiér Tárik Azíz, který byl v úterý odsouzen k trestu smrti za vraždy a zločiny proti lidskosti, zahájil protestní hladovku. Informuje o tom v pátek agentura AFP, která se odvolává na prohlášení jeho syna.

"Můj otec a dalších 25 vězňů včera (ve čtvrtek) zahájilo hladovku," sdělil Azízův syn Ziád, který trvale žije v jordánském hlavním městě Ammánu.

Azíz protestuje proti tomu, že jej nemohou navštívit jeho příbuzní. Odsouzení mají návštěvy povoleny vždy poslední pátek v měsíci, ale pouze ve vězení. Bývalý viceprezident je však spolu s ostatními od úterního vynesení verdiktu stále v areálu soudu v ostře střežené Zelené zóně v Bagdádu.

Azíz, vyznáním křesťan, byl jedním z nejznámějších představitelů vlády Saddáma Husajna. Kromě vicepremiérské funkce řídil i ministerstvo zahraničí.

Má mnoho zdravotních problémů, trpí cukrovkou a zvýšeným krevním tlakem. Následkem posledního srdečního záchvatu, který prodělal v lednu 2010, ztratil dočasně schopnost mluvit. Jeho syn kritizoval irácké úřady za to, že nemůže otci přivézt potřebné léky.

Američanům se Azíz vzdal pouhý měsíc po zahájení invaze do Iráku v březnu 2003. V červnu příštího roku byl předán irácké justici.

V Iráku se civilisté, ke kterým Azíz patří, popravují oběšením. Tímto způsobem byl popraven i Saddám Husajn.

Loni v březnu irácký soud nad Azízem vynesl patnáctiletý trest odnětí svobody za jeho podíl na odsouzení 42 obchodníků k trestu smrti v roce 1992. Obchodníci měli spekulovat s cenami potravin v době, kdy OSN uvalila na blízkovýchodní zemi mezinárodní sankce.

Sankce na blízkovýchodní zemi uvalila OSN po irácké invazi v Kuvajtu v srpnu 1990. Desítky obchodníků zatkla policie na tržištích v hlavním městě Bagdádu. Popraveni byli po rychlém procesu, jejich majetek zabavil režim.

Související

Saddám Husajn Rozhovor

20 let od dopadení Saddáma Husajna. Bez pomoci místních nemusel být diktátor nalezen, míní politolog Kraus

Irácký diktátor Saddám Husajn se po svém svržení v důsledku Spojenými státy vedené vojenské invaze dokázal skrývat 9 měsíců. Před 20 lety, 13. prosince 2003, jeho útěk skončil, byl dopaden nedaleko města Tikrít. Režim Saddámovy strany Baas a její bezpečnostní aparát byly natolik prorostlé celou zemí, že jejich struktura umožnila bývalému vládci dlouho unikat zadržení, upozorňuje politolog Josef Kraus v rozhovoru pro server EuroZprávy.cz. Expert na Blízký východ z brněnské Masarykovy univerzity v něm dále přiblížil například to, jakou roli v Saddámově zadržení sehrálo vypsání štědré finanční odměny a pomoc místního obyvatelstva. Vysvětlil také, jaký vliv na další vývoj v Iráku mělo nejen Saddámovo zadržení, ale i následné odsouzení k trestu smrti a jeho poprava.  
Matouš Horčička Rozhovor

35 let od konce irácko-iránské války. Provázela ji agresivní propaganda a nulový soucit s nepřítelem, říká Horčička

Dne 20. srpna 1988 utichly poslední výstřely irácko-íránské války. Brutální regionální konflikt zuřící od září 1980 si vyžádal stovky tisíc životů na obou stranách, přinesl i nasazení zbraní hromadného ničení ze strany iráckého režimu Saddáma Husajna. K uzavření příměří výrazně přispěly právě velké lidské ztráty i míra materiální destrukce, vysvětluje v rozhovoru pro EuroZprávy.cz Matouš Horčička z Asociace pro mezinárodní otázky. Expert na Írán v něm objasnil například i to, jak do války zasahovaly tehdejší mocnosti bipolárně rozděleného světa, od čeho se odvíjel zmíněný krvavý charakter bojů nebo jakou roli v ukončení konfliktu sehrálo nechvalně známé sestřelení íránského linkového airbusu americkým vojenským křižníkem.

Více souvisejících

Saddám Husajn Irák

Aktuálně se děje

včera

včera

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Netanjahu: Izrael zůstane proti Hamásu osamocený, když bude muset

Izrael zůstane ve válce proti palestinskému hnutí Hamás "osamocený", pokud bude muset. Prohlásil to dnes izraelský premiér Benjamin Netanjahu v reakci na varování prezidenta USA Joea Bidena v souvislosti s plánovanou operací izraelské armády ve městě Rafah na jihu Pásma Gazy. Uvedla to agentura AP.

včera

Ilustrační foto

Všechny vodní elektrárny na Ukrajině jsou vážně poškozeny

Při středečních útocích ruských sil na Ukrajinu byly vážně poškozeny dvě vodní elektrárny a jsou mimo provoz. Podle agentury Reuters to ve čtvrtek uvedla státní energetická společnost Ukrhydroenerho, nekonkretizovala však, o které elektrárny se jedná.  

včera

včera

včera

Polsko-běloruská hranice

Polsko posiluje kovovou bariéru na hranici s Běloruskem

Polsko posiluje kovovou bariéru na své hranici s Běloruskem, aby zabránilo nelegální migraci. Připravuje také plány na zvýšení ochrany hranice s Ruskem, uvedl ve čtvrtek polský ministr obrany Wladyslaw Kosiniak-Kamysz podle agentury AP.

včera

včera

včera

Valerij Zalužnyj

Změny ve vedení Ukrajiny: Zalužnyj míří do Británie, Kubrakov skončil

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj ve čtvrtek dekretem oficiálně jmenoval bývalého vrchního velitele ozbrojených sil Valerije Zalužného mimořádným a zplnomocněným velvyslancem Ukrajiny v Británii. Ukrajinský parlament také dnes odvolal Olexandra Kubrakova z funkce místopředsedy vlády pro obnovu Ukrajiny.

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Izrael, ilustrační foto

Izrael se vyjádřil k hrozbě Bidena o zákazu dodávek zbraní

Za "velké zklamání" označil ve čtvrtek izraelský velvyslanec při OSN Gilad Erdan vyjádření amerického prezidenta Joea Bidena, který pohrozil zastavením některých dodávek zbraní Izraeli v případě, že zaútočí na město Rafah na jihu Pásma Gazy. 

včera

Biden: Izraelci zabíjí civilisty našimi bombami. Pokud zaútočí na Rafah, už žádné nedostanou

Podle amerického prezidenta Joea Bidena Izrael použil bomby dodané Spojenými státy při útocích, které vedly k úmrtí palestinských civilistů v Pásmu Gazy. Biden to uvedl v rozhovoru pro stanici CNN.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy