ROZHOVOR | Silvestrovský útok prohloubí nestabilitu země. Erdogan jej využije k upevnění moci, říká pro EZ turkolog Laně

ROZHOVOR - Silvestrovské veselí bylo v prominentním tureckém klubu přerušeno střelbou. Řádění neznámého pachatele zanechalo 39 mrtvých. K útoku se přihlásil Islámský stát. Na důsledky útoku pro tureckou společnost a politiku tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana jsme se zeptali turkologa a prvního velvyslance České republiky v Turecku Tomáše Laněho.

IS se v minulosti poměrně málo hlásil k útokům na tureckém území. Proč se nyní přihlásil a proč zde zaútočil?

IS se přihlásil už k několika útokům v Turecku na civilisty, především na místa, kde se soustřeďují cizinci. Došlo k nim na několika místech v Istanbulu, například na mezinárodním Atatürkově letišti. Současný útok může být odpovědí na operaci turecké armády podporující jednu ze syrských opozičních frakcí v turecko-syrském příhraničním pásmu, které IS ovládá. Konkrétně na dobývání města al-Bab na přístupu k Aleppu.

Přesune Turecko veškerou svou pozornost na IS, nebo se i nadále bude bojovat na dvou frontách – proti IS i proti kurdské opozici?

Turecku jde především o to, aby zamezilo syrským Kurdům obsadit při vytlačování Islámského státu celou délku turecko-syrské hranice. Proto provedlo zmíněnou invazi na území ovládané tzv. Islámským státem na západ od řeky Eufrat. Nyní se s ním dostalo do křížku.

Turecko je velmi polarizovaná země. Může útok toto rozdělení dále prohloubit, nebo bude mít spíše opačný efekt?

Rozhodně nepřispěje ke stabilitě země. Tu narušily především kroky prezidenta Erdoğana represáliemi proti Kurdům, proti údajným strůjcům nezdařeného puče z 15. července 2016 a proti opozici.

Kritici tureckého prezidenta se obávají, že útok využije ke svému vlastnímu prospěchu. Jsou jejich obavy oprávněné a jakým způsobem by je mohl Erdoğan naplnit?

Erdoğan toho jistě využije k upevňování své moci, jako ostatně v podobných situacích činil i dříve. Erdoğanův premiér už ohlásil možné prodloužení výjimečného stavu a tažení proti údajné podpoře terorismu na sociálních sítích. Erdoğanovi jde především o to, aby mu parlament schválil změnu ústavy na prezidentský systém a lidé ji následně odsouhlasili v referendu.

Mezi mrtvými je poměrně velký počet zahraničních návštěvníků. Jak se masakr promítne do turistického průmyslu v Turecku?

Nebývalá frekvence teroristických útoků už se promítla ve snížení počtu zahraničních turistů údajně o 40%. Pro turecký turistický průmysl je to ohromná ztráta.

Vraťme se ještě k osobě tureckého prezidenta. Erdoğan nedávno prohlásil, že má důkazy o podpoře IS ze strany USA. Co tímto obviněním sleduje?

Je to další odvádění pozornosti od vlastních problémů typické pro diktátorské režimy. Za všechno mohou vnější síly. Propagandistické tažení proti EU a USA je bezprecedentní. Erdoğanovi leží v žaludku především prezident Obama. Jedním z důvodů je, že mu zatím nevydal obětního beránka za nezdařený puč, duchovního Fethullaha Gülena. Obviňování USA z podpory IS není jenom Erdoğanova specialita, propagandistické weby i u nás se tímto obviněním jen hemží. A naše „politicky nekorektní" weby to určitě od Erdoğana nepřebírají. Uvidíme, zda tato obvinění utnou, až v USA nastoupí Trump. Jak víme, v době vzájemné roztržky naopak Erdoğana obviňoval z podpory islámského státu Putin.

Děkujeme za rozhovor.

Související

Irácká věznice Abú Ghrajb Rozhovor

20 let od kauzy Abú Ghrajb. Mučení vězňů pomáhalo rekrutovat dobrovolníky do teroristických skupin, říká odborník

Reportáž americké televize CBS News zveřejněná 28. dubna 2004 upozornila na nehumánní zacházení s vězni zadržovanými americkými vojáky v irácké věznici Abú Ghrajb. Jak vyplývá z rozhovoru, který webu EuroZprávy.cz poskytl expert na Blízký východ Josef Kraus, pro další vývoj v okupovaném Iráku měla kauza nezanedbatelný význam. Nejenže byla v arabské společnosti interpretována jako ukázka západního pokrytectví a dvojího metru v otázce lidských práv, ale mobilizační potenciál záběrů ponižovaných muslimů následně dokázala využít militantní a teroristická uskupení v regionu, konstatuje politolog z Masarykovy univerzity v Brně. Dále vysvětlil například to, proč byl americký přístup ke kauze problematický a jakou roli obecně sehrály věznice a detenční zařízení v radikalizaci irácké společnosti po roce 2003. 
Zatímco ve světě si lidé masakr na náměstí Tchien-an-men připomínají, v Číně se ho komunisté snaží vymazat z lidské paměti. Rozhovor

35 let od protestů v Číně. Země tehdy byla v mnohém svobodnější než Československo, upozorňuje sinolog Klimeš

Smrt vysokého činitele a představitele reformního křídla komunistické strany Chu Jao-panga v dubnu 1989 se stala velkým impulzem pro protestní hnutí v Číně. Přestože jeho hlavní hybnou silou byli studenti, před jeho krvavým potlačením na náměstí Tchien-an-men o necelé dva měsíce později proniklo prakticky do všech společenských kruhů, konstatuje sinolog Ondřej Klimeš v rozhovoru pro EuroZprávy.cz. Pracovník Orientálního ústavu Akademie věd v té souvislosti poukazuje na to, že k protestům a nepokojům různé intenzity docházelo v Číně již dříve, jelikož osmdesátá léta byla dosud nejuvolněnějším obdobím v dosavadní historii vlády tamní komunistické strany. V kontextu současné politické situace v Číně je podle Klimeše například obtížně představitelné, že čínská společnost byla v této době spíše prozápadně naladěná a její část požadovala demokratizaci poměrů. 

Více souvisejících

rozhovor Tomáš Laně teroristický útok v Reina Night Club (Turecko 1.1.2017)

Aktuálně se děje

Aktualizováno včera

včera

včera

Londýnský starosta Sadiq Khan

Londýn beze změny. Starostou metropole bude nadále Sadiq Khan

V čele Londýna bude nadále labourista Sadiq Khan, který byl v sobotu zvolen na rekordní třetí po sobě jdoucí funkční období. Podle agentur je jeho aktuální vítězství nad konzervativci o to důležitější, že Velkou Británii čekají za několik měsíců všeobecné volby. Labouristé v nich budou favority. 

Aktualizováno včera

včera

včera

Kim Čong-un

VIDEO: Diktátor Kim Čong-un se stal hvězdou TikToku s propagandistickou písní „Přátelský otec“

Severokorejská propagandistická píseň "Friendly Father" (Přátelský otec) oslavující Kim Čong-una zaznamenala obrovský úspěch na sociální platformě TikTok, kde získala miliony zhlédnutí. Tato píseň, která chválí komunistického diktátora Severní Koreje, si získala oblibu zejména mezi mladou generací Z, která ji sdílela a komentovala s obrovským nadšením. Jeden uživatel ji označil jako "to, co jsem potřeboval dneska slyšet", zatímco další se dokonce zeptal, zda je k dispozici na hudební platformě Spotify.

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Hasiči, ilustrační fotografie.

Požár v Tlumačově zaměstnal hasiče. Dva se zranili

Hasiči v sobotu zasahovali u požáru na autovrakovišti v Tlumačově na Zlínsku. Dva z nich se při zásahu, během kterého byl vyhlášen třetí stupeň poplachu, zranili. Zasahovalo celkem třináct hasičských jednotek, příčina je předmětem vyšetřování. 

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

Ústav pro studium totalitních režimů.

Kudrnův ÚSTR: Nákladné soudy, odborná ostrakizace, matení veřejnosti

Od nástupu Ladislava Kudrny do funkce ředitele Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR) uplynuly dva roky. Letmé ohlédnutí za jeho dosavadním působením v čele uvedené instituce neskýtá příliš povzbudivý pohled. Pro politickou reprezentaci, která o směřování ústavu naneštěstí fakticky rozhoduje, by mělo jít o příležitost zamyslet se nad tím, zda je ve veřejném zájmu nadále podporovat management, který se krom banálních proklamací na adresu nedávné historie může pochlubit především sérií prohraných soudních sporů s ředitelovými kritiky a současnými i bývalými zaměstnanci.

včera

včera

Pekarová Adamová ocenila Tulejovu reakci. Fiala čeká na další návrh TOP 09

Předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) ocenila rozhodnutí Pavla Tuleji, který se v pátek vzdal nominace na ministra pro vědu, výzkum a inovace. Ve vládě měl nahradit končící ministryni Helenu Langšádlovou. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy