Jordánsko a Mauretánie se přidaly k arabským zemím izolujícím Katar

Ammán - Jordánsko omezí své diplomatické vztahy s Katarem a zavře jordánskou kancelář katarské televize Al-Džazíra. Podle agentury AP to oznámil mluvčí vlády v Ammánu. Přerušit diplomatické vztahy s Katarem se rozhodla také západoafrická Mauritánie. Jordánsko a Mauritánie se tak přidaly k Saúdské Arábii a dalším arabským zemím, které od pondělí Katar izolují, protože podle nich podporuje teroristické skupiny.

Ammán kroky činí v zájmu regionální stability, koordinace politik arabských států a "ukončení krize v oblasti," sdělil mluvčí. AP nicméně připomněla, že Jordánsko získává významnou finanční pomoc od Rijádu.

Saúdská Arábie, Egypt, Bahrajn, Spojené arabské emiráty a Jemen v pondělí oznámily, že přerušují s Katarem diplomatické styky i dopravní spoje. Tyto státy Katar viní z podpory islamistických skupin jako Muslimské bratrstvo a palestinský Hamas. Zároveň prý napomáhá šíitskému Íránu, který je hlavním regionálním rivalem sunnitské Saúdské Arábie.

Také mauritánská diplomacie dnes Katar obvinila ze spojení s teroristickými organizacemi. "Katar podporuje extremistické názory a rozsévá chaos v mnoha arabských zemích, z čehož pramení utrpení velkého množství lidí," konstatovalo ministerstvo zahraničí Mauritánie, která má rovněž silné vojenské a hospodářské svazky s ropnou velmocí Saúdskou Arábií.

Katar obvinění svých sousedů odmítá a hovoří o nepřátelské lživé kampani. Malé, ale bohaté blízkovýchodní země se zastal turecký prezident Recep Tayyip Erdogan. Ten podle agentury AFP sankce proti Kataru kritizoval a řekl, že Ankara chce dvoustranné vztahy rozvíjet. O urovnání krize usiluje spolu s Tureckem také Kuvajt.

Blízkovýchodní monarchie obviňující Katar z podpory terorismu samy v minulosti čelily stejným podezřením. Podle BBC to vyplývá i z jednoho z e-mailů bývalé ministryně zahraničí USA Hillary Clintonové, který v roce 2014 zveřejnil server WikiLeaks.

Saúdská Arábie v současnosti čelí v USA nejméně sedmi žalobám kvůli útokům z 11. září 2001. Pozůstalí po obětech tvrdí, že představitelé Rijádu věděli o převádění peněz ze saúdských charit do fondů globální teroristické sítě Al-Káida. Ta stojí i za sebevražednými atentáty z 11. září, které v New Yorku, Washingtonu a Pensylvánii provedlo 19 islamistů, z toho 15 původem ze Saúdské Arábie.

Na konci předloňského roku německý vicekancléř Sigmar Gabriel vyzval veřejně Rijád, aby přestal podporovat náboženské radikály. Největší světový vývozce ropy podle něj po celém světě financuje mešity, které jsou zdrojem nebezpečných islamistů. Krátce předtím vyšla najevo zpráva německé tajné služby BND, která varovala před destabilizační rolí Saúdské Arábie v arabském světě.

Související

Hamás, ilustrační fotografie.

Hamás zvažuje krok, který by dále ohrozil jednání s Izraelem

Politické křídlo palestinského hnutí Hamás zvažuje přesun z Kataru, napsal americký deník The Wall Street Journal s odvoláním na své zdroje. Podle listu by stěhování zřejmě dále ohrozilo jednání o příměří mezi Hamásem a Izraelem, protože je zprostředkovává právě Katar, kde dlouhodobě pobývá lídr hnutí Ismáíl Haníja.

Více souvisejících

Katar jordánsko Mauretánie

Aktuálně se děje

před 24 minutami

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Mezinárodní trestní soud chce vydat zatykač na Netanjahua

Podle několika izraelských médií se Izrael a Spojené státy snaží diplomatickými prostředky zabránit Mezinárodnímu trestnímu soudu (ICC) ve vydání zatykače na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a několik dalších izraelských představitelů. Informoval o tom dnes zpravodajský web The Times of Israel.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 11 hodinami

Irácká věznice Abú Ghrajb

20 let od kauzy Abú Ghrajb. Mučení vězňů pomáhalo rekrutovat dobrovolníky do teroristických skupin, říká odborník

Reportáž americké televize CBS News zveřejněná 28. dubna 2004 upozornila na nehumánní zacházení s vězni zadržovanými americkými vojáky v irácké věznici Abú Ghrajb. Jak vyplývá z rozhovoru, který webu EuroZprávy.cz poskytl expert na Blízký východ Josef Kraus, pro další vývoj v okupovaném Iráku měla kauza nezanedbatelný význam. Nejenže byla v arabské společnosti interpretována jako ukázka západního pokrytectví a dvojího metru v otázce lidských práv, ale mobilizační potenciál záběrů ponižovaných muslimů následně dokázala využít militantní a teroristická uskupení v regionu, konstatuje politolog z Masarykovy univerzity v Brně. Dále vysvětlil například to, proč byl americký přístup ke kauze problematický a jakou roli obecně sehrály věznice a detenční zařízení v radikalizaci irácké společnosti po roce 2003. 

před 12 hodinami

před 13 hodinami

včera

Martin Chlumský

Do čela Sokola byl zvolen Martin Chlumský

Martin Chlumský byl dnes zvolen do čela České obce sokolské (ČOS). Chlumský již od března dočasně řídil organizaci poté, co v souvislosti s podvodem rezignovala tehdejší starostka Hana Moučková.

včera

včera

včera

VIDEO: Ukrajinci zaútočili na mezinárodní letiště v Moskvě

Ukrajinská vojenská tajná služba HUR se pochlubila likvidací helikoptéry Kamov Ka-32, což mělo  proběhnout na moskevském letišti. Jejím agentům se údajně podařilo proniknout na letiště, kde provedli akci, která byla zachycena na videu. Následně helikoptéra skončila v plamenech.

Zdroj: Radek Novotný

Další zprávy