Rusko proti útoku na Sýrii nezasáhlo, Damašek se bránil sovětskými raketami

Damašek - Ruská protivzdušná obrana se nijak nepodílela na zastavení amerického raketového útoku proti Sýrii, uvedlo ruské ministerstvo obrany. Damašek na svou obranu použil rakety z dob SSSR.

"Žádná z řízených střel vypálených Spojenými státy a jejich spojenci nevstoupila do zóny ruské letecké obrany v okolí Tartúsu a Hmímímu," stojí v prohlášení ruské armády.

Ruské ministerstvo obrany však zároveň informovalo, že Sýrie použila zbraně ruské výroby k vlastnímu zásahu proti spojeneckým raketám. "Syrské vojenské letiště Dumajr východně od Damašku bylo napadeno 12 řízenými střelami. Protivzdušná obrany syrských ozbrojených sil zastavila všechny tyto střely," uvedlo ministerstvo.

Při zásahu Damašku byly podle Moskvy použity systémy protiraket S-125, S-200, Buk a Kvadrat. Všechny byly vyrobeny v Sovětském svazu před více než 30 lety.

Státní média oznámila, že západní rakety způsobily pouze materiální škody ve výzkumném komplexu Barzá východně u Damašku. Rakety zacílené na vojenské pozice v Homsu byly podle nich odkloněny, zraněni byli tři civilisté. Úřad syrského prezidenta zveřejnil video, na němž Bašár Asad přichází do úřadu pár hodin po útoku. "Ráno nezdolnosti" hlásá doprovodný titulek videa, prezident v něm nemluví, oznámila agentura Reuters.

Syrské ministerstvo zahraničí podle agentury SANA ujistilo, že syrská armáda je odhodlána "obnovit bezpečnost a stabilitu ve všech koutech" země. Západní útok "v žádném případě" neovlivní odhodlání syrské armády pokračovat v boji proti radikálům, řeklo ministerstvo. "Tato agrese jen rozdmýchá napětí ve světě" a ohrožuje světovou bezpečnost, uvedlo podle citací v domácích médiích.

Libanonské šíitské hnutí Hizballáh ocenilo syrskou protivzdušnou obranu za to, jak se postavila proti "třístranné agresi". Válka USA proti Sýrii, lidem v regionu a "hnutím odporu" nedosáhne svých cílů, prohlásil Hizballáh ve své televizi Al-Manar.

Podle nejmenovaného činitele syrského režimu západní státy odpálily na Sýrii asi 30 raket, z nichž zhruba třetinu protivzdušná obrana sestřelila. Vojenská sídla, která byla dnes zasažena, byla včas evakuována před několika dny po ruském varování. Sýrii se prý podařilo vojenský úder "absorbovat". Jiný syrský zdroj řekl, že pokud šlo o jednorázový útok, pak bude mít jen omezené dopady.

Syrské média také oznámila, že syrská protivzdušná obrana sestřelila 13 raket jižně od Damašku. Po skončení útoků a poté, co opět nastala tma, vyjely podle AP do ulic města vozidla s reproduktory a pouštěla naplno nacionalistické písně. Podle Syrské organizace pro lidská práva (SOHR) byla zasažena tři výzkumná střediska - dvě v Damašku a jedno v oblasti Homsu. Rakety dopadly také na pět vojenských základen a skladů elitních syrských sil v oblasti metropole.

Při nočním útoku USA a spojenců v Sýrii byly použity Tomahawky. Řízená střela s plochou dráhou letu může být odpálena z bitevních lodí, křižníků, torpédoborců či ponorek. V minulosti existovala i verze odpalovaná z pozemních vozidel.

Je to v podstatě válcovitý bezpilotní letoun s krátkými křídly, který nese v přídi naváděcí zařízení a bojovou hlavici; pohání jej proudový motor na zádi. Střela letí velmi nízko nad terénem (15 až 100 metrů) rychlostí až 890 km/h; díky tomu je střela jen obtížně zachytitelná protiletadlovými systémy nepřítele.

Tomahawk je dlouhý 5,56 metru, má průměr 52 centimetrů a bojová hlavice váží zhruba půl tuny. Střela s doletem 1700 kilometrů (nejpoužívanější verze) je naváděna na cíl několika systémy. Základem je TERCOM, který porovnává odraz prolétané oblasti se záznamem v paměti, v poslední fázi letu střela používá k navedení optický systém DSMAC, který srovnává fotografii cíle se skutečností. Součástí navádění je i systém GPS, který zvyšuje přesnost zásahu.

Střela byla vyvinuta na přelomu 70. a 80. let, do výzbroje byla zařazena v roce 1983. Během první války v Perském zálivu jich bylo vypáleno 288, podle vojenských zdrojů jich svůj cíl zasáhlo 80 procent. Spojené státy nasadily tyto střely při dalších vojenských operacích, ať už to byly útoky na Irák v 90. letech, či zásahy na Balkáně (v Bosně v roce 1995 či při bombardování Jugoslávie v roce 1999). Tomahawky byly použity i při operaci v Afghánistánu proti síti Al-Káida a Talibanu v roce 2001, při druhé válce v Perském zálivu o dva roky později.

Loni 7. dubna USA v reakci na údajný chemický útok na syrské město Chán Šajchún z 4. dubna zaútočily touto zbraní na leteckou základnu syrské armády u Homsu, z níž startovala letadla, která podle Washingtonu zaútočila. Během akce bylo z dvou amerických lodí vypuštěno celkem 59 střel. Kromě USA má střelu ve výzbroji také Británie.

Související

Sergej Kužegetovič Šojgu, ruský politik po otci tuvinského původu. V letech 1991–2012 byl ruským ministrem pro mimořádné situace. Po krátkém působení v roli gubernátora Moskevské oblasti se v listopadu 2012 stal ruským ministrem obrany. Má hodnost armádního generála a je také držitelem ocenění Hrdina Ruské federace. Je členem strany Jednotné Rusko.

Raketový úder na Asada byl pro Sýrii destabilizační, zlobí se Šojgu

Moskva - Nedávné raketové útoky nepřispěly ke stabilitě v Sýrii. Zvláštnímu zmocněnci OSN pro Sýrii Staffanovi de Misturovi to dnes při setkání v Moskvě řekl ruský ministr obrany Sergej Šojgu. USA s Británií a Francií v noci na 14. dubna zaútočily na objekty spojované s údajným chemickým provozem. Šlo o odvetu za útok na město Dúmá, při němž syrský režim 7. dubna podle opozičních zdrojů použil chemické látky.

Více souvisejících

útok Západu na Sýrii (14.4.2018) Sýrie Ruská armáda střela s plochou dráhou letu Tomahawk Armáda Sýrie

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

Ilustrační foto

Chcete se nám mstít? ICC varoval před odvetou vůči soudu

Prokurátoři Mezinárodního trestního soudu (ICC) v Haagu v pátek varovali před jednotlivci, kteří hrozí odvetou vůči soudu nebo jeho zaměstnancům. Takové jednání může podle ICC představovat trestný čin vůči výkonu spravedlnosti, informuje agentura AFP.

včera

Viktor Orbán /Fidesz/, maďarský premiér

Evropa si v současné době hraje s ohněm, varuje Orbán

Předseda maďarské vlády Viktor Orbán v pátečním rozhovoru pro veřejnoprávní rozhlas Kossuth Radio zdůraznil, že Evropa si v současné době hraje s ohněm ve vztahu k otázce války a míru. Maďarsko podle něj odmítá být vtáhnuté do konfliktu.

včera

Dmitrij Peskov na druhém summitu Rusko Afrika 2023.

Velmi důležité, velmi nebezpečné. Kreml zareagoval na návrhy Camerona a Macrona

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov v pátek vyjádřil znepokojení nad slovy britského ministra zahraničních věcí Davida Camerona, který hovořil o právu Kyjeva útočit na ruské objekty s britskými zbraněmi. Podobně reagoval na slova francouzského prezidenta Emmanuela Macrona o možnosti vyslání vojáků na Ukrajinu, informuje agentura Reuters.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Ministerstvo zahraničí, ilustrační fotografie.

Česko vyzývá Rusko, aby přestalo s kybernetickými útoky

Česko společně s EU, NATO a dalšími mezinárodními partnery odsuzuje aktivity ruského státního aktéra APT28, uvedlo ministerstvo zahraničí v pátek. APT28 je spojován s ruskou vojenskou rozvědkou GRU a dlouhodobě provádí kyberšpionážní kampaň v evropských zemích.

včera

včera

včera

včera

Napětí v Nigeru: Ruští vojáci vstoupili na základnu, kde sídlí americká armáda

Podle vysokého představitele obrany USA vstoupil ruský vojenský personál na leteckou základnu v Nigeru, kde jsou umístěny americké jednotky. Tento krok následuje po rozhodnutí nigerské junty zbavit se americké síly.

Zdroj: Julie Jarošová

Další zprávy