Proč Američané útočili v Sýrii? Analytici mají další překvapivé vysvětlení

Washington – Bylo jedním ze záměrů, s nimiž USA (spolu s Francií a Británií) útočily před týdnem na syrské vojenské cíle, zastrašení Kim Čong-una? Američtí analytici tvrdí, že zřejmě ano.

Minulý týden podnikly USA, Velká Británie a Francie omezené raketové údery na vojenské cíle v Sýrii. Důvodem byl chemický útok v Dúmě, při němž byl vůči tamnímu civilnímu obyvatelstvu použit chlór. Zdálo se, že cílem úderů bylo odstrašit Bašára Asada od dalšího použití bojových chemikálií. Celá akce mohla ale sledovat i další, obecnější záměr.

Údery na Sýrii mohly být též americkým vzkazem. Vzkazem pro Čínu a KLDR, že Američané pouze neblafují, nýbrž že své odhodlání provést omezené údery myslí vážně. Tento názor sdílí i bývalý blízký spolupracovník prezidenta George Bushe mladšího Marc Thiessen. „Svým rozhodným postupem vůči Sýrii Trump vyslal vzkaz Číně a KLDR, že se nebude bát použít sílu vůči Kimově režimu.“ napsal Thiessen pro Washington Post.

Otázka ale je, jak údery proti Sýrii ovlivní blížící se setkání mezi Donaldem Trumpem a Kim Čong-unem. Analytici z webu National Interest upozorňují, že severokorejský diktátor mohl tento Trumpův „vzkaz“ pochopit opačně a to tak, že je naopak nutno se nadále pokoušet vyvinout jaderné zbraně, aby mohl být případný americký úder odražen.

Samozřejmě nikdo nemůže s jistotu říct, co si Kim Čong-un doopravdy myslí. Ale určité indicie zevnitř severokorejských vládních kruhů naznačují, že zahraniční politika praktikovaná Spojenými státy během posledních patnácti let režim v KLDR spíše utvrzuje o nutnosti mít vlastní jaderné zbraně.

Trumpovy údery na Sýrii tak podle analytiků spíš zatvrdily Kim Čong-una v přesvědčení, že jeho režim potřebuje jaderné zbraně ke svému přežití. Někteří experti se tak obávají, že kvůli operaci proti syrským cílům byly vlastně blížící se rozhovory s KLDR odsouzeny k nezdaru ještě dříve, než začaly.

Související

Sergej Kužegetovič Šojgu, ruský politik po otci tuvinského původu. V letech 1991–2012 byl ruským ministrem pro mimořádné situace. Po krátkém působení v roli gubernátora Moskevské oblasti se v listopadu 2012 stal ruským ministrem obrany. Má hodnost armádního generála a je také držitelem ocenění Hrdina Ruské federace. Je členem strany Jednotné Rusko.

Raketový úder na Asada byl pro Sýrii destabilizační, zlobí se Šojgu

Moskva - Nedávné raketové útoky nepřispěly ke stabilitě v Sýrii. Zvláštnímu zmocněnci OSN pro Sýrii Staffanovi de Misturovi to dnes při setkání v Moskvě řekl ruský ministr obrany Sergej Šojgu. USA s Británií a Francií v noci na 14. dubna zaútočily na objekty spojované s údajným chemickým provozem. Šlo o odvetu za útok na město Dúmá, při němž syrský režim 7. dubna podle opozičních zdrojů použil chemické látky.
lodní doprava

Připravuje Rusko velkou odvetu? Do Sýrie dorazila tajemná zásilka

Damašek - Útok USA, Francie a Velké Británie v Sýrii vyvolal mezi Rusy, spojenci Bašára al- Asada, hluboké rozhořčení. Celý svět s napětím čeká, zda-li Rusko odpoví na dle jejich vyjádření válečnou provokaci vlastní odvetnou akcí. Zatím zdá, že se k ničemu velkému nechystá, ale to může být jen zdání. Do Sýrie podle zjištění australského zpravodajského serveru news.com.au dorazila pečlivě skrývaná zásilka.

Více souvisejících

útok Západu na Sýrii (14.4.2018) Severní Korea (KLDR) Kim Čong-un Donald Trump USA (Spojené státy americké)

Aktuálně se děje

před 35 minutami

Náčelník generálního štábu Valerij Zalužnyj (vpravo) a generál Oleksandr Syrskyj (vlevo) během obrany Kyjeva v březnu 2022.

Šéf ukrajinské armády přiznal, že situace na frontě se neustále zhoršuje

Velitel ukrajinské armády Oleksandr Syrskyj dnes na Telegramu informoval o zhoršující se situaci na operační i strategické úrovni ukrajinských vojsk na frontě. Tuto skutečnost sdělil také západním spojencům během virtuálního zasedání kontaktní skupiny pro Ukrajinu. Zároveň ruská armáda oznámila dobytí dvou vesnic v Doněcké oblasti a průlom v ukrajinské obraně.

před 1 hodinou

Ilustrační foto

Dopady změn počasí jsou stále ničivější. Prohlubují konflikty, ničí lidem životy, varuje UNHCR

Organizace spojených národů tento týden oznámila, že spouští nový fond, jehož cílem je posílit ochranu uprchlíků a vysídlených komunit ohrožených změnou klimatu. Podle zprávy agentury AFP Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) uvedl, že cílem je do konce roku 2025 získat do nového fondu 100 milionů dolarů na podporu uprchlíků, jejich hostitelských komunit a zemí původu, které jsou klimatickými krizemi zasaženy nejvíce.

před 2 hodinami

Dmitrij Peskov na druhém summitu Rusko Afrika 2023.

Kreml o mírových jednáních s Ukrajinou: Jednu věc je třeba vzít v úvahu

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov dnes uvedl, že v současné době nejsou žádné podmínky pro mírová jednání s Kyjevem. Podle něj Kyjev již před dvěma lety zakázal veškeré vyjednávání, dokud bude ruským prezidentem Vladimir Putin, pod jehož velením ruská vojska v únoru 2022 vstoupila na Ukrajinu. Tento zákaz Kyjev zdůvodnil odhalením válečných zločinů, které údajně spáchalo Rusko.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Mark Rutte

Misky vah se naklání. Rutte si získává podporu Turecka, v cestě do křesla šéfa NATO mu ale stojí další země

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v pátek prohlásil, že od nového generálního tajemníka Severoatlantické aliance (NATO) očekává, že upřednostní řešení obav Turecka souvisejících s terorismem. Řekl to v Istanbulu během setkání s vedoucím kandidátem na post šéfa NATO, dosluhujícím nizozemským premiérem Markem Ruttem, který je na návštěvě v Turecku v rámci snah o získání podpory pro svou kandidaturu.

před 5 hodinami

Volební štáb hnutí ANO

Babišovo ANO opět prachsprostě lže. Tentokrát o důchodech

Zástupci hnutí ANO a kabinetu Petra Fialy (ODS) se shodli na nutnosti změn v prvním důchodovém pilíři, opoziční subjekt zároveň nezpochybnil nutnost zvyšování věkové hranice pro odchod do důchodu. To vyplývá z dokumentů zveřejněných prezidentskou kanceláří k březnové schůzce nad tématech důchodové reformy. Stojí za to připomenout, že onoho 28. Března se schůzky na pozvání prezidenta zůčastnili Karel Havlíček, Alena Schillerová a Aleš Juchelka. Celý zápis přidávám na konec tohoto článku. Závěr si z něj udělejte sami.  

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 12 hodinami

před 18 hodinami

raketový systém Patriot

Ukrajina dostane od Španělska rakety Patriot

Španělsko pošle na Ukrajinu rakety Patriot. Na videokonferenci mezinárodní Kontaktní skupiny pro podporu Ukrajiny to dnes oznámila španělská ministryně obrany Margarita Roblesová. Informoval španělsky list El País v reakci na tlak spojenců z EU a NATO.

včera

včera

Vinice, ilustrační fotografie.

Vinaři vyúčtovali ztráty. Mráz způsobil škody za více než dvě miliardy

Rekordní mrazy, které minulý a tento týden udeřily v České republice, ničivě zasáhly tuzemské vinohrady. V Čechách je dopad naprosto fatální, škody tam dosahují 95 procent. Na Moravě se pohybují minimálně na úrovni 23% snížení výnosu. Aktuální průzkum mezi vinaři vyčíslil celkové škody napáchané na letošní úrodě na více než 2 miliardy korun. Vinaři ale varují, že měnící se klima není jediným problémem domácího vinařství, a žádají aktivnější přístup k jejich řešení ze strany ministerstva. 

včera

Aktualizováno včera

Lipavský: Ruský imperialismus je největší hrozbou. Je v zájmu Evropy, aby se Ukrajina ubránila Rusku

Podle šéfa české diplomacie Jana Lipavského je ruský imperialismus největší hrozbou pro bezpečnost a je v zájmu Evropy, aby se Ukrajina bránila proti ruské agresi. Uvedl to po jednání s maďarským ministrem zahraničí Péterem Szijjártem v Budapešti. Szijjártó potvrdil postoj Maďarska, které není ochotno dodávat zbraně Ukrajině.

Zdroj: Karolína Svobodová

Další zprávy