Připravuje Rusko velkou odvetu? Do Sýrie dorazila tajemná zásilka

Damašek - Útok USA, Francie a Velké Británie v Sýrii vyvolal mezi Rusy, spojenci Bašára al- Asada, hluboké rozhořčení. Celý svět s napětím čeká, zda-li Rusko odpoví na dle jejich vyjádření válečnou provokaci vlastní odvetnou akcí. Zatím zdá, že se k ničemu velkému nechystá, ale to může být jen zdání. Do Sýrie podle zjištění australského zpravodajského serveru news.com.au dorazila pečlivě skrývaná zásilka.

Podle nepotvrzených zpráv, připluly k ruské námořní základně Tartus na pobřeží Sýrie nákladní lodě. Provládní zdroje uvádí, že vykládání jejich nákladu se děje za velmi nezvyklých opatření pod ochranou kouře a aerosolového plynu určeného k zablokování družicových a dronových senzorů.

Co je jejich obsahem, není známo. Provládní zdroje spekulují, že to mohou být pokročilé střely S-300, radary a přepravní stroje. Ačkoliv tyto zbraně nepatří k nejmodernějšímu ruskému vybavení, pro účely sestřelování nepřátelských letadel, amerických a speciálně izraelských, postačí a významně zvýší bojeschopnost syrského režimu.

Rusko již údajně prodalo S-300 do Íránu. Posílení Sýrie o tyto zbraně činí velmi velké starosti Izraeli. Írán je jeho hlavní nepřítel a Izrael více než USA provádí letecké nálety v Sýrii, jejichž cílem má být zabránění tomu, aby se Írán, případně jím podporovaný libanonský Hizballáh, dostal blíže k hranicím Sýrie s Izraelem.

Pokud by S- 300 se dostaly do rukou syrského režimu, podle izraelských bezpečnostních analytiků a bývalých úředníků obrany existuje jediná možná reakce ze strany židovského státu: okamžitě je vyhodit do vzduchu. Vzhledem k již nyní velmi napjatým vztahům v Sýrii to jen může přispět k otevření hlubšího vojenského konfliktu.

Bývalý šéf vojenské zpravodajství Amos Yadlin, jenž byl také jedním z izraelských pilotů, kteří v roce 1981 zničili irácký jaderný reaktor Osirak, tvrdí, že rozmístění S-300 v Sýrii dělá Izraeli starosti už po dobu dvou desetiletí. Podle jeho informací mají izraelské letecké síly už připravené plány na eliminování této hrozby.

Ačkoliv stojí v Sýrii na opačných stranách barikády, Izrael a Rusko mají otevřené diplomatické vztahy. Izraeli to umožňovalo uplatňovat v Sýrii svou leteckou převahu bez obav, že by Rusko mohlo zasáhnut. V roce 2013 se Izraeli povedlo přesvědčit Putina, aby zmrazil prodej tohoto druhu vojenského vybavení do Íránu. V té době ale Putin též řekl, že pokud USA zaútočí, bude zřejmě muset Rusko jednat, připomíná server The Bloomberg.

Pokud jsou zprávy o dodávkách S-300 pravdivé, pak se Putin zřejmě rozhodl, že je skutečně třeba jednat. Hodiny po útoku, náčelník operačního oddělení generálního štábu ruské armády, generálmajor Sergej Rudskoj prohlásil, že Rusko „přehodnotí",zda dodá leteckou obranu Asadovi. Ministr zahraničí Sergej Lavrov o dva dny později řekl, že je třeba oživit tuto možnost, protože Rusko cítí, že musí udělat vše proto, aby pomohlo syrskému režimu „odrazit agresi.“

Podle některých ruských analytiků ale ruská vláda spíše bude využít hrozby dodání střel k odstrašení Izraele a k lepšímu vyjednávání o jeho (ne)akcích v Sýrii. Podle Eleny Suponinové, expertky na Blízký východ z Ruského institutu strategických studií, který radí Kremlu, by dodávka mohla způsobit velké napětí v oblasti, vzhledem k očekávané izraelské reakci. Podle ní stačí, když Rusko dodá Sýrii pouze takové systémy protiletecké obrany, které nebudou tolik provokativní a Izrael je nebude vnímat jako velkou hrozbu.

Nicméně, i staré sovětské systémy protiletecké obrany, které Rusko nyní používá, dokáží Izrael potrápit. V únoru se podařilo syrské armádě sestřelit izraelskou stíhačku F-16. Syrská armáda i Rusko se pyšní tím, že ze 100 raket vystřelených spojeneckými silami v sobotu jich dokázala syrská protiletecká obrana dvě třetiny zachytit.

Jeremy Binnie, editor pro Blízký východ a Afriku z týdeníku Jane's Defense Weekly, je přesvědčen o tom, že Sýrie už má nějaké dobré protiletecké systémy krátkého a středního rozsahu. S dodávkami ruských systému by mohly vládní síly vytvořit komplexní, vícevrstvý vzduchový oblouk nad zemí. Ruští analytici nicméně poukazují na to, že ačkoliv S-300 jsou sice mocným, nikoliv všemocným nástrojem. Izrael by se nicméně musel více snažit, pokud by došlo k jeho aplikaci. Zřejmě by použil USA vyvinuté stíhačky F-35, považované za nejlepší bojové letadlo současnosti, myslí si Binnie.  

Související

Izraelská armáda

Izrael zaútočil na pozice syrské armády

Izraelské útoky se v pátek zaměřily na pozice syrské armády na jihu země, uvedl šéf Syrského pozorovatelského centra pro lidská práva (SOHR) se sídlem v Británii Rámí Abdal Rahmán.
Bombardér B-1B Lancer

USA letecky zaútočily v Sýrii a Iráku

V pátek večer Spojené státy zahájily letecké útoky v Iráku a Sýrii. Cílem těchto úderů jsou íránské revoluční gardy a milice podporované Teheránem. Tyto akce jsou odpovědí na nedělní útok na americkou vojenskou základnu v Jordánsku, který si vyžádal lidské životy.

Více souvisejících

Sýrie Rusko útok Západu na Sýrii (14.4.2018) Vojenská letadla Izrael

Aktuálně se děje

před 45 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Irácká věznice Abú Ghrajb

20 let od kauzy Abú Ghrajb. Mučení vězňů pomáhalo rekrutovat dobrovolníky do teroristických skupin, říká odborník

Reportáž americké televize CBS News zveřejněná 28. dubna 2004 upozornila na nehumánní zacházení s vězni zadržovanými americkými vojáky v irácké věznici Abú Ghrajb. Jak vyplývá z rozhovoru, který webu EuroZprávy.cz poskytl expert na Blízký východ Josef Kraus, pro další vývoj v okupovaném Iráku měla kauza nezanedbatelný význam. Nejenže byla v arabské společnosti interpretována jako ukázka západního pokrytectví a dvojího metru v otázce lidských práv, ale mobilizační potenciál záběrů ponižovaných muslimů následně dokázala využít militantní a teroristická uskupení v regionu, konstatuje politolog z Masarykovy univerzity v Brně. Dále vysvětlil například to, proč byl americký přístup ke kauze problematický a jakou roli obecně sehrály věznice a detenční zařízení v radikalizaci irácké společnosti po roce 2003. 

před 3 hodinami

před 4 hodinami

včera

Martin Chlumský

Do čela Sokola byl zvolen Martin Chlumský

Martin Chlumský byl dnes zvolen do čela České obce sokolské (ČOS). Chlumský již od března dočasně řídil organizaci poté, co v souvislosti s podvodem rezignovala tehdejší starostka Hana Moučková.

včera

včera

včera

Vrtulník Kamov Ka-32 ve vzduchu.

VIDEO: Ukrajinci zaútočili na mezinárodní letiště v Moskvě

Ukrajinská vojenská tajná služba HUR se pochlubila likvidací helikoptéry Kamov Ka-32, což mělo  proběhnout na moskevském letišti. Jejím agentům se údajně podařilo proniknout na letiště, kde provedli akci, která byla zachycena na videu. Následně helikoptéra skončila v plamenech.

včera

Náčelník generálního štábu Valerij Zalužnyj (vpravo) a generál Oleksandr Syrskyj (vlevo) během obrany Kyjeva v březnu 2022.

Šéf ukrajinské armády přiznal, že situace na frontě se neustále zhoršuje

Velitel ukrajinské armády Oleksandr Syrskyj dnes na Telegramu informoval o zhoršující se situaci na operační i strategické úrovni ukrajinských vojsk na frontě. Tuto skutečnost sdělil také západním spojencům během virtuálního zasedání kontaktní skupiny pro Ukrajinu. Zároveň ruská armáda oznámila dobytí dvou vesnic v Doněcké oblasti a průlom v ukrajinské obraně.

včera

Ilustrační foto

Dopady změn počasí jsou stále ničivější. Prohlubují konflikty, ničí lidem životy, varuje UNHCR

Organizace spojených národů tento týden oznámila, že spouští nový fond, jehož cílem je posílit ochranu uprchlíků a vysídlených komunit ohrožených změnou klimatu. Podle zprávy agentury AFP Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) uvedl, že cílem je do konce roku 2025 získat do nového fondu 100 milionů dolarů na podporu uprchlíků, jejich hostitelských komunit a zemí původu, které jsou klimatickými krizemi zasaženy nejvíce.

včera

Dmitrij Peskov na druhém summitu Rusko Afrika 2023.

Kreml o mírových jednáních s Ukrajinou: Jednu věc je třeba vzít v úvahu

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov dnes uvedl, že v současné době nejsou žádné podmínky pro mírová jednání s Kyjevem. Podle něj Kyjev již před dvěma lety zakázal veškeré vyjednávání, dokud bude ruským prezidentem Vladimir Putin, pod jehož velením ruská vojska v únoru 2022 vstoupila na Ukrajinu. Tento zákaz Kyjev zdůvodnil odhalením válečných zločinů, které údajně spáchalo Rusko.

včera

včera

včera

Mark Rutte

Misky vah se naklání. Rutte si získává podporu Turecka, v cestě do křesla šéfa NATO mu ale stojí další země

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v pátek prohlásil, že od nového generálního tajemníka Severoatlantické aliance (NATO) očekává, že upřednostní řešení obav Turecka souvisejících s terorismem. Řekl to v Istanbulu během setkání s vedoucím kandidátem na post šéfa NATO, dosluhujícím nizozemským premiérem Markem Ruttem, který je na návštěvě v Turecku v rámci snah o získání podpory pro svou kandidaturu.

včera

Volební štáb hnutí ANO

Babišovo ANO opět prachsprostě lže. Tentokrát o důchodech

Zástupci hnutí ANO a kabinetu Petra Fialy (ODS) se shodli na nutnosti změn v prvním důchodovém pilíři, opoziční subjekt zároveň nezpochybnil nutnost zvyšování věkové hranice pro odchod do důchodu. To vyplývá z dokumentů zveřejněných prezidentskou kanceláří k březnové schůzce nad tématech důchodové reformy. Stojí za to připomenout, že onoho 28. Března se schůzky na pozvání prezidenta zůčastnili Karel Havlíček, Alena Schillerová a Aleš Juchelka. Celý zápis přidávám na konec tohoto článku. Závěr si z něj udělejte sami.  

včera

včera

včera

Rusko údajně sestřelilo desítky dronů z Ukrajiny

Ruská protivzdušná obrana v noci na sobotu sestřelila 68 ukrajinských bezpilotních letadel nad jihoruským Krasnodarským krajem a okupovaným Krymským poloostrovem. Informovala o tom agentura AFP.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy