Miloval Arsenal a poslal letadla na "dvojčata". Kdo byl Usáma bin Ládin?

Bagdád - Dnes je tomu právě sedm let, co se americkému speciálnímu komandu podařilo zlikvidovat nejhledanějšího muže světa, zakladatele teroristické sítě Al-Káida Usámu bin Ládina. Kdo byl vlastně muž který stál za teroristickými útoky z 11. září 2001?

Usama bin Mohammed bin Awad bin Ládin se narodil v saúdskoarabském Rijádu bohatému stavebnímu podnikateli Mohammedu bin Ládinovi a jeho desáté ženě Hamídě 10. března 1957. Majetek rodiny je dnes odhadován na 5 miliard dolarů. Rodina byla poměrně liberální.

Například dívky na fotografiích z dovolených nosí oblečení západního stylu s odhalenými vlasy a pozdější vůdce světových teroristů je na nich zachycen v tričku a džínách nebo v obleku.

K jeho radikalizaci mělo dojít podle některých odborníků při studiu na univerzitě v Džiddě, kde se stal členem radikálního Muslimského bratrstva.  Podle vzpomínek jeho spolužáků měl mladý Ládin velmi rozporuplné zájmy.

Vedle intenzivního studia koránu a psaní básní, Ládin intenzivně četl především historickou literaturu. Mezi jeho oblíbené knihy prý patřily životopis maršála Montgomeryho a válečné paměti Charles de Gaulle.

Vedle toho byl však zapálený judista a fotbalista. Hrál v útoku místního klubu a do konce života byl fanouškem arsenalu. Vše se změnilo v roce 1979. Tehdy vtrhla sovětská vojska do Afghánistánu a po celém muslimském světě se rozlila vlna rozhořčení.  

 Bin Ládin byl mezi prvními dobrovolníky. Využil 30 milionů dolarů, které zdědil po svém otci, a stavební stroje rodinné firmy, a spolu s dalšími radikály, vybudoval pod ochranou Pákistánu a Spojených států síť výcvikových táborů.

V roce 1988 došlo mezi bin Ládinem a ostatními radikály k roztržce. Zatímco ostatní chtěli vytvořit nadnárodní muslimskou legii, která by vyhnala Sověty z Afghánistánu, bin Ládin s tím nesouhlasil a chtěl vytvořit čistě arabské útvary. Založil si vlastní tábor, jehož jméno mělo neblaze vejít do dějin. Vznikla Al-Káida, tedy česky základna.

Po vyhnání Sovětů z Afghánistánu se bin Ládin vrátil do Saúdské Arábie, kde byl uvítán jako hrdina. Došlo však k invazi Iráku Saddáma Husajna do Kuvajtu. Usáma nabídl saúdskému králi, že vytvoří arabskou legii a diktátora z Kuvajtu vyžene. Podle něj neměla Saúdská Arábie přijímat pomoc od nevěřících Američanů, kteří by znesvětili svatou muslimskou půdu, a ta má být bráněna jen muslimy.

 Král Fahd jej odmítl a pomoc Američanů přijal. Rozběsněný bin Ládin začal saúdský režim veřejně kritizovat za spiknutí se „sionisticko-křižáckou alianci“, a aby se vyhnul zatčení, uprchl v roce 1990 do Afganistánu.  Již tehdy plánoval první útoky proti USA. V Afghánistánu se pokoušel zastavit začínající občanskou válku, ale neuspěl.

Přesunul se proto do afrického Súdánu. Jeho aktivity vypadaly mírumilovně. Stavěl silnice, budoval vodovody nebo školy.  Většina jeho „stavebních dělníků“ však byli veteráni islamistického hnutí. Bin Ládin dlouho v klidu nevydržel.

Roku 1993 se zapletl do prvního teroristického útoku na World Trade Center. Výbuch bomby v garážích měl sice jen 6 obětí, Ameriku však naprosto šokoval. Al-Káidá také posílala své lidi na Balkán, kde se zúčastňovali bojů v Jugoslávii. Neblaze se proslavili svojí krutostí.

Po prvním útoku na WTC musel bin Ládin opět prchat. Útočiště našel opět v Afghánistánu, kde již vládlo radikální hnutí Tálibán. Súdánská vláda mu zabavila majetek v hodnotě 200 milionů dolarů. Král Fahd jej zbavil saúdského občanství a donutil rodinu vyplácet mu roční rentu 7 milionů dolarů.

 Bin Ládin se zcela vrhl na dráhu terorismu. V roce 1998 k osmému výročí příjezdu vojsk USA do Saúdské Arábie provedla Al-Káida útoky proti velvyslanectví USA v Dar es Salaamu a Nairobi. Ty si vyžádaly 200 mrtvých včetně 12 amerických diplomatů a přes 1000 zraněných. V roce 2000 poté sebevražední atentátníci v Adenu narazili do torpédoborce USS Cole. Útok loď na několik měsíců vyřadil a stál život 17 námořníků.

Vrcholem teroristické kariéry Usámy bin Ládina bylo nepochybně 11. září 2001. Při útocích na World Trade Center a Pentagon zemřelo 2996 lidí včetně 16 teroristů. Ti ve většině pocházeli ze Saúdské Arábie. Spojené státy okamžitě obvinily z útoku Al-Káidu. O vydání bin Ládina dokonce začaly vyjednávat s Talibánem. Jednání však zkrachovala, neboť Američané nebyli schopni předložit nezvratné důkazy a Talibán  odmítl Usámu vydat.

Po bin Ládinovi jako by se slehla zem. Až na občasné kazety s výhrůžkami Západu a Saúdům o sobě nedával vědět. První jeho stopu se CIA podařilo zachytit až v roce 2009. Tehdy se jim podařilo zachytit a sledovat kurýra Al-Káidy až do opevněné rezidence v pákistánském Abbottábádu.

Obyvatelé se chovali podle místních zvláštně. Nikdo nevycházel ven, jídlo jim nosil zvláštní kurýr a odpadky poté pálili na dvorku. Co Američany překvapilo, bylo to, že rezidence nebyla daleko od vojenské akademie. Podle mnoha teorií museli Pákistánci o přítomnosti Usámy na svém území vědět

To, že se jedná skutečně o skrýš bin Ládina, bylo potvrzeno až v březnu roku 2011, kdy se odvážnému lékaři podařilo získat vzorky DNA všech obyvatel domu. Dne 1. května 2011 (2. května v Pákistánu) byla spuštěna operace.

Speciální komando složené z příslušníků jednotky SEALS   přiletělo v noci ve speciálně upravených vrtulnících UH-60 z Afghánistánu. Po 40 minutové přestřelce byl Usáma bin Ládin zabit. Jeho tělo bylo pohřbeno do oceánu.

Síť Al-Káida sice stále existuje, ale se smrtí Usámy bin Ládina ztratila svůj symbol. Jeho myšlenky a zvrácené ideály však stále žijí. Jejich neslavným dědicem byl například Islámský stát. Symbol jako byl bin Ládin se však již nenašel.  

Související

Ilustrační foto

Tajná operace v Íránu: Izraelští agenti zabili dvojku teroristické sítě Al-Káida

Izraelští agenti zabili při tajné operaci v srpnu v Íránu druhého nejvýše postaveného muže teroristické sítě Al-Káida Abdalláha Ahmeda Abdalláha. S odvoláním na zdroje z amerických tajných služeb, na jejichž popud údajně Izraelci jednali, o tom dnes informoval list The New York Times (NYT). Íránské ministerstvo zahraničí vzápětí informaci popřelo.
Donald Trump

Moderátorka nešetřila Trumpa, čelil i otázkám ohledně spekulace o bin Ládinovi

Některá americká média po nočním vystoupení Donalda Trumpa v televizní diskusi vyzdvihují počínání moderátorky Savannah Guthrieové. Ta prezidenta v hodinovém přenosu zasypala nelehkými otázkami ohledně konkrétních činů, jako bylo například propagování konspirační teorie o tom, že Spojené státy nezabily vůdce teroristické sítě Al-Káida Usámu bin Ládina.

Více souvisejících

Usáma bin Ládin Terorismus Al-Káida

Aktuálně se děje

včera

Martin Chlumský

Do čela Sokola byl zvolen Martin Chlumský

Martin Chlumský byl dnes zvolen do čela České obce sokolské (ČOS). Chlumský již od března dočasně řídil organizaci poté, co v souvislosti s podvodem rezignovala tehdejší starostka Hana Moučková.

včera

včera

včera

Vrtulník Kamov Ka-32 ve vzduchu.

VIDEO: Ukrajinci zaútočili na mezinárodní letiště v Moskvě

Ukrajinská vojenská tajná služba HUR se pochlubila likvidací helikoptéry Kamov Ka-32, což mělo  proběhnout na moskevském letišti. Jejím agentům se údajně podařilo proniknout na letiště, kde provedli akci, která byla zachycena na videu. Následně helikoptéra skončila v plamenech.

včera

Náčelník generálního štábu Valerij Zalužnyj (vpravo) a generál Oleksandr Syrskyj (vlevo) během obrany Kyjeva v březnu 2022.

Šéf ukrajinské armády přiznal, že situace na frontě se neustále zhoršuje

Velitel ukrajinské armády Oleksandr Syrskyj dnes na Telegramu informoval o zhoršující se situaci na operační i strategické úrovni ukrajinských vojsk na frontě. Tuto skutečnost sdělil také západním spojencům během virtuálního zasedání kontaktní skupiny pro Ukrajinu. Zároveň ruská armáda oznámila dobytí dvou vesnic v Doněcké oblasti a průlom v ukrajinské obraně.

včera

Ilustrační foto

Dopady změn počasí jsou stále ničivější. Prohlubují konflikty, ničí lidem životy, varuje UNHCR

Organizace spojených národů tento týden oznámila, že spouští nový fond, jehož cílem je posílit ochranu uprchlíků a vysídlených komunit ohrožených změnou klimatu. Podle zprávy agentury AFP Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) uvedl, že cílem je do konce roku 2025 získat do nového fondu 100 milionů dolarů na podporu uprchlíků, jejich hostitelských komunit a zemí původu, které jsou klimatickými krizemi zasaženy nejvíce.

včera

Dmitrij Peskov na druhém summitu Rusko Afrika 2023.

Kreml o mírových jednáních s Ukrajinou: Jednu věc je třeba vzít v úvahu

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov dnes uvedl, že v současné době nejsou žádné podmínky pro mírová jednání s Kyjevem. Podle něj Kyjev již před dvěma lety zakázal veškeré vyjednávání, dokud bude ruským prezidentem Vladimir Putin, pod jehož velením ruská vojska v únoru 2022 vstoupila na Ukrajinu. Tento zákaz Kyjev zdůvodnil odhalením válečných zločinů, které údajně spáchalo Rusko.

včera

včera

včera

Mark Rutte

Misky vah se naklání. Rutte si získává podporu Turecka, v cestě do křesla šéfa NATO mu ale stojí další země

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v pátek prohlásil, že od nového generálního tajemníka Severoatlantické aliance (NATO) očekává, že upřednostní řešení obav Turecka souvisejících s terorismem. Řekl to v Istanbulu během setkání s vedoucím kandidátem na post šéfa NATO, dosluhujícím nizozemským premiérem Markem Ruttem, který je na návštěvě v Turecku v rámci snah o získání podpory pro svou kandidaturu.

včera

Volební štáb hnutí ANO

Babišovo ANO opět prachsprostě lže. Tentokrát o důchodech

Zástupci hnutí ANO a kabinetu Petra Fialy (ODS) se shodli na nutnosti změn v prvním důchodovém pilíři, opoziční subjekt zároveň nezpochybnil nutnost zvyšování věkové hranice pro odchod do důchodu. To vyplývá z dokumentů zveřejněných prezidentskou kanceláří k březnové schůzce nad tématech důchodové reformy. Stojí za to připomenout, že onoho 28. Března se schůzky na pozvání prezidenta zůčastnili Karel Havlíček, Alena Schillerová a Aleš Juchelka. Celý zápis přidávám na konec tohoto článku. Závěr si z něj udělejte sami.  

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Ukrajina dostane od Španělska rakety Patriot

Španělsko pošle na Ukrajinu rakety Patriot. Na videokonferenci mezinárodní Kontaktní skupiny pro podporu Ukrajiny to dnes oznámila španělská ministryně obrany Margarita Roblesová. Informoval španělsky list El País v reakci na tlak spojenců z EU a NATO.

Zdroj: Julie Jarošová

Další zprávy