Z Basry je bitevní pole. Na letiště dopadly kaťuše, armáda v pohotovosti

Basra - Vyhrocená situace v jihoiráckém městě Basra, zmítaném už pátý den krvavými nepokoji, si vyžádala krizové zasedání parlamentu v Bagdádu i nová opatření bezpečnostních sil. V armádním prohlášení, na které se odvolává agentura Reuters, byl v Basře vyhlášen zákaz vycházení platný od dnešních 16:00 místního času (15:00 SELČ). Armádní velení v rámci mimořádných bezpečnostních opatření zakázalo v Basře "shromažďování" a "utváření skupin lidí", informovala agentura AFP.

Parlament se sešel k mimořádnému zasedání, žádné konkrétní kroky s cílem vyřešit krizi v Basře ale zatím oznámeny nebyly. Premiér Hajdar Abádí kritizoval před poslanci "politickou sabotáž" v Basře a vyzval k rozlišování mezi "politickou dimenzí" protestního hnutí a "problematikou veřejných služeb". Někteří z poslanců žádali od vlády jasný "harmonogram opatření" k uklidnění situace v Basře.

Lidé demonstrují už delší dobu nejen v Basře, ale i v dalších městech na jihu, což jsou oblasti obývané šíity, které minulá vláda vedená sunnity zanedbávala. Příčinou jejich nespokojenosti jsou zejména výpadky elektřiny během horkých letních měsíců, nedostatek pracovních příležitostí, nespokojenost s prací úřadů a také korupce. Mnozí obyvatelé města si také stěžují na pronikání slané mořské vody do pitné vody z vodovodu. V nemocnici se kvůli tomu ocitly stovky lidí.

Nepokoje v Basře pokračují už pátým dnem, za tu dobu bylo při nich podle ministerstva zdravotnictví zabito 12 lidí. Tři oběti na životech přibyly podle téhož zdroje jen během noci na dnešek, zraněno bylo 50 osob, z toho 48 civilistů a dva policisté.

Basra zažila další chaotickou noc, během níž stovky rozezlených demonstrantů napadly a zapálily íránský konzulát a další íránská zájmová zastoupení v Basře. Podle iráckých bezpečnostních složek přišel při útoku na konzulát o život jeden člověk a dalších 11 osob bylo zraněno. Nato byl v Basře vyhlášen od 21:00 (20:00 SELČ) zákaz nočního vycházení.

Pár hodin po jeho ukončení dopadly na letiště v Basře čtyři rakety Kaťuša. Podle nejmenovaného letištního činitele nebyl nikdo zraněn a nebyl ani narušen letový provoz.

O půlnoci místního času byl znovu otevřen hlavní irácký námořní přístav Umm Kasr, když jeho vstupní bránu opustili protestující demonstranti. Ti blokovali přístav od středy, stejně jako dálnici mezi Basrou a Bagdádem. Přes přístav Umm Kasr do země proudí obilniny, olej a další důležité komodity.

Související

Irácká věznice Abú Ghrajb Rozhovor

20 let od kauzy Abú Ghrajb. Mučení vězňů pomáhalo rekrutovat dobrovolníky do teroristických skupin, říká odborník

Reportáž americké televize CBS News zveřejněná 28. dubna 2004 upozornila na nehumánní zacházení s vězni zadržovanými americkými vojáky v irácké věznici Abú Ghrajb. Jak vyplývá z rozhovoru, který webu EuroZprávy.cz poskytl expert na Blízký východ Josef Kraus, pro další vývoj v okupovaném Iráku měla kauza nezanedbatelný význam. Nejenže byla v arabské společnosti interpretována jako ukázka západního pokrytectví a dvojího metru v otázce lidských práv, ale mobilizační potenciál záběrů ponižovaných muslimů následně dokázala využít militantní a teroristická uskupení v regionu, konstatuje politolog z Masarykovy univerzity v Brně. Dále vysvětlil například to, proč byl americký přístup ke kauze problematický a jakou roli obecně sehrály věznice a detenční zařízení v radikalizaci irácké společnosti po roce 2003. 
Bombardér B-1B Lancer

USA letecky zaútočily v Sýrii a Iráku

V pátek večer Spojené státy zahájily letecké útoky v Iráku a Sýrii. Cílem těchto úderů jsou íránské revoluční gardy a milice podporované Teheránem. Tyto akce jsou odpovědí na nedělní útok na americkou vojenskou základnu v Jordánsku, který si vyžádal lidské životy.

Více souvisejících

Irák demonstrace v Iráku Kaťuše (raketomet) Armáda Irák

Aktuálně se děje

před 19 minutami

před 1 hodinou

Hackeři, ilustrační foto

Hackeři nabourali web KGB, zveřejnili nabídky na spolupráci z Česka

Hackeři, sympatizující s opozicí vůči běloruskému prezidentu Alexandru Lukašenkovi, úspěšně pronikli na server tajné politické policie KGB a zveřejnili online 40 000 udání, včetně nabídek dobrovolné spolupráce, a to i od Bělorusů žijících v zahraničí, včetně Česka.

před 1 hodinou

Satelit, ilustrační foto

Estonsko obvinilo Rusko z rušení GPS signálů

Estonsko obvinilo Rusko z porušování mezinárodních pravidel ohledně vzdušného prostoru tím, že ruší signály navigačního systému GPS. Estonský ministr zahraničí Margus Tsahkna plánuje tuto záležitost projednat se svými partnery v NATO a Evropské unii. Informuje o tom agentura Reuters.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Pálení čarodějnic

Pálení čarodějnic dříve a dnes. Jak se změnil tento zvyk napříč historií?

Poslední dubnovou noc nazývali naši předci nocí Filipojakubskou a spojovali ji s mnohými pověrami a zvyky, které převážně souvisely s lidovou vírou v existenci čarodějnic. Proto se také později začalo v souvislosti s 30. dubnem hovořit o pálení čarodějnic. Jak se podoba lidového svátku během historie proměnila? 

před 4 hodinami

Evropská Unie

Další odchod z EU? Šance jsou malé, neodejde Polsko ani Maďarsko

Odborníci z Polska vyjádřili názor, že pravděpodobnost tzv. polexitu, tedy vystoupení Polska z Evropské unie, je velmi nízká. Tento postoj zazněl v úterý, krátce před oslavami 20. výročí vstupu země do EU, informuje agentura PAP. Podobně nízká je i šance na vystoupení Maďarska.

před 4 hodinami

Donald Trump

Trump dostal u soudu tučnou pokutu za veřejné vyjadřování

Exprezident Spojených států Donald Trump dostal pokutu ve výši 9 000 dolarů (přibližně 211 000 Kč) za opakované porušování nařízení, které mu zakazovalo veřejně komentovat svědky, porotce a další osoby spojené s jeho soudním procesem týkajícím se údajných plateb pornoherečce za mlčenlivost.

před 5 hodinami

Charles Michel, Summit skupiny G7, Hirošima, Japonsko, 19.–21. května 2023

Před 20 lety se EU masivně rozšířila. Michel naznačil, kdy dojde k dalšímu přijímání států

Přijetí deseti států do EU v roce 2004 symbolizovalo odstranění železné opony a překonání historického dělení Evropy. Německý prezident Frank-Walter Steinmeier zdůraznil v úterý na konferenci "20 let Česka v EU" na Pražském hradě, že to byl zásadní průlom. Připomněl, že i tehdy existovaly obavy, zda EU bude schopna zvládnout výzvy spojené s takto rozsáhlým rozšířením.  

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Ilustrační fotografie

Muž s mečem zaútočil na lidi v Londýně

Muž zaútočil s autem a mečem na lidi na severovýchodním předměstí Londýna. Uvedla to v úterý místní policie, která podezřelého zadržela. Se zraněními bylo hospitalizováno v Hainaultu pět osob, informuje BBC.

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 11 hodinami

před 12 hodinami

před 13 hodinami

před 14 hodinami

Výhled počasí na květen: Meteorologové řekli, zdali čekají další extrémy

Nebývale chladné počasí v závěru minulého týdne odeznělo a teploty už opět stoupají do nadprůměru. Extrémy se ale v květnu nečekají, vyplývá z dlouhodobého výhledu Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy