Rijád pomůže agentuře OSN pro palestinské uprchlíky, do potíží se dostala kvůli Trumpovi

Saúdská Arábie pomůže úřadu OSN pro palestinské uprchlíky (UNRWA) a poskytne mu 50 milionů dolarů (miliardu korun). V Rijádu to dnes řekl šéf střediska pro humanitární pomoc krále Salmána Abdalláh Rabía. UNRWA čelila vysokému deficitu kvůli výpadku americké finanční pomoci. Rijád stejně jako Spojené arabské emiráty, Kuvajt a Katar úřadu přislíbily v minulosti po 50 milionech dolarů na vyrovnání rozpočtu agentury.

Spojené státy v srpnu oznámily, že zastavují svou pomoc agentuře, jejíž program je podle nich "nenapravitelně chybný". Roční rozpočet UNRWA činí zhruba 1,1 miliardy dolarů, z nichž asi třetinu hradily USA.

Na tiskové konferenci byl dnes spolu s Rabíou generální komisař UNRWA Pierre Krähenbühl. O ochotě zemí z oblasti Perského zálivu vypomoci agentuře hovořil nedávno. Řekl tehdy, že díky této pomoci a také příspěvkům Evropské unie se podařilo deficit agentury zásadně snížit. V lednu podle něj agentura čelila deficitu 446 milionů dolarů a po zastavení americké pomoci se situace ještě zhoršila. "Díky pomoci, již se podařilo zmobilizovat, jsme deficit snížili na 21 milionů dolarů. Je to velmi povzbudivé," řekl Krähenbühl.

“I support Palestine refugees because I am a firm believer in the power of people to build a brighter tomorrow.”Thank you Rihab Sandouka! Join her and support #Palestine #refugeeshttps://t.co/8QOvQ7z1zP #WomenWhoGive #ForPalestineRefugees pic.twitter.com/yDpzAaKRnY

— UNRWA (@UNRWA) 25. listopadu 2018

Administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa agenturu OSN kritizuje za její práci i za to, jakým způsobem počítá palestinské uprchlíky. Podle USA stejně jako podle Izraele se úřad OSN podílí svou prací na konzervaci problému palestinských uprchlíků, protože trvalá pomoc zvenčí je nenutí adaptovat se a sžít se s prostředím, v němž žijí.

Mnoho potomků někdejších 700.000 Palestinců, kteří uprchli ze svých domovů po vzniku Izraele, žije v Libanonu, Jordánsku a Sýrii. Krähenbühl upozornil, že jeho úřad existuje 70 let proto, že se neřeší příčina konfliktu. "Komunita uprchlíků je stále zde a čeká na politické vyřešení své situace," řekl. Situace uprchlíků se měla řešit při izraelsko-palestinských mírových rozhovorech, jež jsou ale od roku 2014 přerušeny. Izrael ani USA nesouhlasí s tím, aby uprchlický status přecházel z rodičů na děti.

Související

Ramzan Kadyrov

Hamás odmítá jednat o propuštění rukojmích. Postavil se za něj Kadyrov i Saúdská Arábie

Ismail Haniyeh, šéf politického úřadu Hamásu, uvedl, že nebude jednat s Izraelem o zajatých rukojmích, dokud boje neskončí. "Informovali jsme všechny strany, které nás kontaktovaly ohledně nepřátelských zajatců zadržovaných odbojem, že toto téma nebude otevřeno před koncem bitvy," říká. "A bude to jen za cenu, kterou odpor přijme," dodal. Za radikální hnutí se postavil Írán, čečenský vůdce Ramzan Kadyrov i Saúdská Arábie.

Více souvisejících

Saúdská Arábie Úřad OSN pro palestinské uprchlíky na Blízkém východě (UNRWA) palestina uprchlíci USA (Spojené státy americké) Donald Trump

Aktuálně se děje

před 50 minutami

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Mezinárodní trestní soud chce vydat zatykač na Netanjahua

Podle několika izraelských médií se Izrael a Spojené státy snaží diplomatickými prostředky zabránit Mezinárodnímu trestnímu soudu (ICC) ve vydání zatykače na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a několik dalších izraelských představitelů. Informoval o tom dnes zpravodajský web The Times of Israel.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 12 hodinami

Irácká věznice Abú Ghrajb

20 let od kauzy Abú Ghrajb. Mučení vězňů pomáhalo rekrutovat dobrovolníky do teroristických skupin, říká odborník

Reportáž americké televize CBS News zveřejněná 28. dubna 2004 upozornila na nehumánní zacházení s vězni zadržovanými americkými vojáky v irácké věznici Abú Ghrajb. Jak vyplývá z rozhovoru, který webu EuroZprávy.cz poskytl expert na Blízký východ Josef Kraus, pro další vývoj v okupovaném Iráku měla kauza nezanedbatelný význam. Nejenže byla v arabské společnosti interpretována jako ukázka západního pokrytectví a dvojího metru v otázce lidských práv, ale mobilizační potenciál záběrů ponižovaných muslimů následně dokázala využít militantní a teroristická uskupení v regionu, konstatuje politolog z Masarykovy univerzity v Brně. Dále vysvětlil například to, proč byl americký přístup ke kauze problematický a jakou roli obecně sehrály věznice a detenční zařízení v radikalizaci irácké společnosti po roce 2003. 

před 12 hodinami

před 13 hodinami

včera

Martin Chlumský

Do čela Sokola byl zvolen Martin Chlumský

Martin Chlumský byl dnes zvolen do čela České obce sokolské (ČOS). Chlumský již od března dočasně řídil organizaci poté, co v souvislosti s podvodem rezignovala tehdejší starostka Hana Moučková.

včera

včera

včera

VIDEO: Ukrajinci zaútočili na mezinárodní letiště v Moskvě

Ukrajinská vojenská tajná služba HUR se pochlubila likvidací helikoptéry Kamov Ka-32, což mělo  proběhnout na moskevském letišti. Jejím agentům se údajně podařilo proniknout na letiště, kde provedli akci, která byla zachycena na videu. Následně helikoptéra skončila v plamenech.

Zdroj: Radek Novotný

Další zprávy