Saúdská Arábie vyvíjí balistické rakety? Program může eskalovat napětí v regionu

Satelitní snímky zachytily vojenskou základnu v Saúdské Arábii, která podle odborníků pravděpodobně slouží k vývoji a testování balistických raket. Za podobný program přitom ropné království dlouhodobě kritizuje svého úhlavního rivala Irán. Situace na Blízkém východě by se tak mohla stát ještě napjatější.

Na snímcích, které byly pořízeny minulý rok v listopadu, rozpoznali experti pravděpodobnou základnu na vývoj a testování balistických raket. Pokud se podezření potvrdí, mohlo by dojít k dalšímu zhoršení vztahů mezi Saúdskou Arábií a Spojenými státy a další destabilizaci bezpečnostní situace na Blízkém východě.

Základna se nachází zhruba 230 kilometrů západním směrem od hlavního města Rijádu. Bezpečnostní analytici poprvé zaznamenali vojenský objekt v roce 2013, nové snímky, které jako první odhalil deník Washington Post, však ukazují na zvýšenou aktivitu.

„Trochu se obávám, že podceňujeme ambice Saúdů,“ komentoval jejich zveřejnění pro agenturu Associate Press Jeffrey Lewis, odborník na rakety z Middleburského institutu mezinárodních studií. Ten zároveň upozorňuje, že vývoj balistických raket, který je extrémně nákladný, většinou provází snaha získat jaderné zbraně.

Saúdský korunní princ Mohamed bin Salmán přitom již dříve oznámil, že bude království o jejich vývoj usilovat, pokud bude cítit ohrožení ze strany Teheránu. „Saúdská Arábie nechce získat jaderné bomby, ale pokud je získá Irán, budeme bezpochyby tohoto příkladu následovat,“ řekl v rozhovoru pro CBS v březnu minulého roku.

Irán je v Rijádu vnímán jako úhlavní nepřítel. Podle odborníků se Teherán spoléhá na vývoj raket především proto, že má zastaralé letectvo. Saúdská Arábie má naopak moderní technologie nakoupené od Spojených států. V současné době vlastní královské letectvo stroje F-15, Typhoon a Tornado americké provenience. Je proto otázkou, proč usiluje o zisk balistických raket.

Michael Elleman z Mezinárodního institutu strategických studií možnou motivaci Rijádu pro Associated Press vysvětlil. V současnosti jsou totiž Saúdové do velké míry závislí na logistické pomoci Spojených států. „Dnes se velmi spoléhají na americkou podporu. Neexistují přitom žádné záruky, že by americké jednotky podpořily případný saúdský útok na Irán.“ Balistické rakety vlastní výroby by tedy Rijádu poskytly větší nezávislost.

Podle americké společnosti STRATFOR, která se zabývá bezpečností, však takový postup může ohrozit snahu limitovat iránský raketový program. „Pokud by se Saúdská Arábie posunula do testovací fáze, byly by Spojené státy tlačeny k přijetí podobných sankcí, jako vůči Iránu.“

S tím souhlasí i Michael Elleman. „Pokud Saúdové vyvinou rakety středního doletu schopné nést jaderné hranice, bude pravděpodobně odpověď USA důrazná, přestože ne veřejná,“ vysvětlil pro AP News. Již dnes je přitom chování ropného království v americkém Kongresu vnímáno se značnou nevolí, především v souvislosti s vraždou novináře Chásukdžího a válkou v Jemenu. „Kongres by mohl jednat ostřeji, protože by jednání vnímal jako ohrožení regionální stability a zájmů Spojených států,“ dodal.

Související

Ramzan Kadyrov

Hamás odmítá jednat o propuštění rukojmích. Postavil se za něj Kadyrov i Saúdská Arábie

Ismail Haniyeh, šéf politického úřadu Hamásu, uvedl, že nebude jednat s Izraelem o zajatých rukojmích, dokud boje neskončí. "Informovali jsme všechny strany, které nás kontaktovaly ohledně nepřátelských zajatců zadržovaných odbojem, že toto téma nebude otevřeno před koncem bitvy," říká. "A bude to jen za cenu, kterou odpor přijme," dodal. Za radikální hnutí se postavil Írán, čečenský vůdce Ramzan Kadyrov i Saúdská Arábie.

Více souvisejících

Saúdská Arábie zbraně Jaderné zbraně Rakety Washington, D.C., USA Muhammad bin Salmán (Saúdská Arábie)

Aktuálně se děje

před 31 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 4 hodinami

včera

včera

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Netanjahu: Izrael zůstane proti Hamásu osamocený, když bude muset

Izrael zůstane ve válce proti palestinskému hnutí Hamás "osamocený", pokud bude muset. Prohlásil to dnes izraelský premiér Benjamin Netanjahu v reakci na varování prezidenta USA Joea Bidena v souvislosti s plánovanou operací izraelské armády ve městě Rafah na jihu Pásma Gazy. Uvedla to agentura AP.

včera

Ilustrační foto

Všechny vodní elektrárny na Ukrajině jsou vážně poškozeny

Při středečních útocích ruských sil na Ukrajinu byly vážně poškozeny dvě vodní elektrárny a jsou mimo provoz. Podle agentury Reuters to ve čtvrtek uvedla státní energetická společnost Ukrhydroenerho, nekonkretizovala však, o které elektrárny se jedná.  

včera

včera

včera

Polsko-běloruská hranice

Polsko posiluje kovovou bariéru na hranici s Běloruskem

Polsko posiluje kovovou bariéru na své hranici s Běloruskem, aby zabránilo nelegální migraci. Připravuje také plány na zvýšení ochrany hranice s Ruskem, uvedl ve čtvrtek polský ministr obrany Wladyslaw Kosiniak-Kamysz podle agentury AP.

včera

včera

včera

Valerij Zalužnyj

Změny ve vedení Ukrajiny: Zalužnyj míří do Británie, Kubrakov skončil

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj ve čtvrtek dekretem oficiálně jmenoval bývalého vrchního velitele ozbrojených sil Valerije Zalužného mimořádným a zplnomocněným velvyslancem Ukrajiny v Británii. Ukrajinský parlament také dnes odvolal Olexandra Kubrakova z funkce místopředsedy vlády pro obnovu Ukrajiny.

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

V lomu ČSA přeruší těžbu. Bude se propouštět, oznámila Severní energetická

Severní energetická ve čtvrtek oznámila, že přerušuje těžbu hnědého uhlí v lomu ČSA na Mostecku v Ústeckém kraji. Rozhodnutí o ukončení provozu má přijít v následujících měsících. Firma se chystá propustit asi 500 zaměstnanců. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy