Islámu se bojí i nejmocnější muž na Blízkém východě. 80% mých sil podléhá hlasu z Mekky, varuje

Vzhledem k jeho mediálnímu profilu by se mohlo zdát, že nejmocnějším arabským vládcem je saúdský korunní princ a ministr obrany Muhammad bin Salmán (MbS). Podle listu New York Times však tento titul náleží celosvětově poměrně málo známému krounnímu princi ze Sspojených arabských emirátů (SAE), Mohammedovi bin Zayedovi (MbZ).

57letý korunní princ emirátu Abú Dhabí je považován za jednoho z nejvlivnějších hlasů z Blízkého východu ve Washingtonu. Velký podíl má na tom i jím spravované státní investiční fondy ve výši 1,3 biliónu dolarů, což z něj činí možná nejbohatšího člověka na světě.

Tento v Británii vycvičený pilot vrtulníku si získal pozornost a vděčnost Washingtonu poté, co přesvědčil svého otce, zakladatele SAE, šejka Zayeda bin Sultana Al Nahyana, aby převedl 4 miliardy dolarů do státní pokladnice USA a pomohl tak financovat první válku v Perském zálivu v roce 1991. Koupí amerických vrtulníků a zbraní MbZ započal éru plodné spolupráce, díky které má SAE jednu z nejmodernějších armád na Blízkém východě.

MbZ má ve Washingtonu jednu z nejrozšířenějších a nejvlivnějších sítí lobbistů, kteří zajišťují, že SAE ze svého vztahu z USA vytěží co nejvíce to dá. „ MbZ má výjimečný způsob podat Američanům vlastní zájmy tak, že to zdá jako dobrá rada o regionu,“ uvedl Ben Rhodes, zástupce národního bezpečnostního poradce v administrativě amerického prezidenta Baracka Obamy. „ Když přijde na vliv ve Washingtonu, MbZ je třída sama o sobě,“ dodal Rhodes.

S Obamou pojily MbZ velmi pevné vztahy. Podle zdrojů z Blízkého domu mu Obama volal více než jakémukoliv jinému zahraničnímu politikovi. Tyto vztahy byly ale přetrhány, když Obama podpořil protestující síly, které se zformovaly kolem Arabského jara. MbZ se měl „ zvláště a osobně“ cítit zrazen Obamou v souvislosti s tajnými rozhovory USA s Íránem.

Podle zdrojů obeznámených politickými názory korunního prince je MbZ posedlý dvěma aktéry na Blízkém východě, které považuje za klíčové nepřátele SAE – a sice Írán a Muslimské bratrstvo. „SAE jsou součástí tohoto velmi nebezpečného regionu, který je každým dnem nebezpečnější - plný chaosu a válek a extremistů. Takže (naší) motivací je toto: Pokud nepůjdeme za padouchy, přijdou za námi," řekl.

SAE spolu se Saúdskou Arábií vede válku v Jemenu proti hútijským povstalcům, kteří mají být napojeni na Írán. Obě země též provedly v letech 2017-2018 diplomatickou blokádu Kataru, kterého obviňovaly z podpory terorismu, respektive Muslimského bratrstva V roce 2013 MbZ podpořil vojenský převrat v Egyptě, který svrhl vládnoucí Muslimské bratrstvo.

MbZ tvrdí, že jeho negativní postoj k Muslimskému bratrstvu je osobní. Jeho učitelem byl prominentní učenec Muslimského bratrstva, Ezzedine Ibrahim, který se jej pokusil indoktrinovat, což však mělo mít opačný účinek.

Z dokumentů amerických diplomatů zveřejněných serverem WikiLeaks vyplývá, že se MbZ velmi obává vlivu islamistů na obyvatelstvo v SAE. Až 80% jeho sil by odpovědělo na výzvu „nějakého svatého muže z Mekky,“ měl říci americkým diplomatům.

Z toho důvodu též princ měl argumentovat, že islámský svět není připraven na demokracii. „ V každé muslimské zemi uvidíte stejný výsledek," řekl v roce 2007 setkání s americkými představiteli. „Blízký východ není Kalifornie."

Sám se pokouší vystupovat jako jedinec, který vyznává umírněný islám a umožňuje v jeho zemi náboženskou svobodu. Třetina členů ministerského kabinetu jsou ženy a na rozdíl od Saúdské Arábie umožňují SAE postavit křesťanům, hinduistům či sikhům jejich svatostánky. Minulý rok princ utvořil Ministerstvo tolerance a hostil tento rok hostil jako vůbec prvního papeže v historii papeže Františka.

Podle kritiků však je MbZ stále typickým blízkovýchodním autokratem. Během Arabského jara tvrdě potlačil disident,v čemž pokračuje doposud. Válka v Jemenu je považována za humanitární katastrofu. „ Myslí si, že je Machiavelli, ale chová se spíše jako Mussolini," řekl o něm Bruce Riedel, bývalý zpravodajec z CIA.

Zatímco na Blízkém východě se potýká s řadou problémů, v Washingtonu mu prakticky vše vychází. Současný prezident na rozdíl od Obamy akceptuje veškeré jeho názory. Trump opakovaně označuje Írán za největší nebezpečí na Blízkém východě a nyní se zdá, že by byl možná ochoten s ním jít i do války. Trump též přemýšlí, že by Muslimské bratrstvo označil za teroristickou organizaci. Zkrátka, Trump říká vše, co MbZ rád slyší.

Související

Více souvisejících

spojené arabské emiráty Muslimské bratrstvo Muslimové USA (Spojené státy americké)

Aktuálně se děje

před 25 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Izrael: Neslýchané. Zatykač na Netanjahua povzbudí teroristy po celém světě

Rozhodnutí hlavního prokurátora Mezinárodního trestního soudu (ICC) Karima Khana požádat o vydání zatykačů na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a ministra obrany Joava Galanta je neslýchané a povzbudí teroristy po celém světě. Prohlásil to v pondělí izraelský prezident Jicchak Herzog. Rozhodnutí odsoudil i izraelský ministr zahraničí Jisrael Kac, uvedla agentura Reuters.

před 3 hodinami

Martin Exner

V Česku se dvacet let o euru lže. Odpůrci v čele s Klausem s ním veřejnost straší, říká poslanec Exner

Přijetí či nepřijeti eura je v Česku velmi ožehavé téma, které rozděluje společnost. Na začátku roku rozvířil všeobecnou debatu o přijetí sám prezident ČR Petr Pavel, díky tomu, se toto téma opět stalo diskutovatelným. Část ekonomů se stále euru brání, politická populace není jednotná, opozice je zásadně proti a ve vládní koalici nepanuje jednotný názor. Kdo však má jasno, jsou české firmy, těm by jednotná evropská měna prospěla. Tam, kde se platí eurem, tam je s touto měnou spokojenost, na Slovensku panuje obrovská podpora společné měně, avšak Česká republika je jako tradičně opatrná, společnost je proti a politici nemají odvahu a chuť jím proti jejich názoru. O euru jsme si povídali s poslancem za STAN Martinem Exnerem, místopředsedou výboru pro bezpečnost. 

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Petr Pavel

Pavel tlačí na přijetí eura. Stejně podle něj nemáme na výběr

Prezident Petr Pavel na konferenci ReVize Česka zdůraznil klíčový argument pro přijetí eura – charakter české ekonomiky, která je výrazně exportní a většinu své produkce uplatňuje v eurozóně. Podle Pavla je ekonomická budoucnost a prosperita České republiky výrazně provázána s eurozónou.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Írán, ilustrační foto

Kdo povede Írán po smrti Raísího? Země se chystá na předčasné volby

Íránský nejvyšší duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí vzdal hold prezidentu Ebráhimu Raísímu, který v neděli zahynul při havárii vrtulníku v provincii Východní Ázerbájdžán na severozápadě Íránu. Na svém webu o tom informovala televize Al-Džazíra, která dodala, že Raísího pozůstatky převážejí do města Tabríz - metropole provincie Východní Ázerbájdžán. Zatím není jasné, kdy a kde bude Raísí pohřben.

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

Nadaný student čelící obvinění z porušování lidských práv. Kdo byl íránský prezident Ebráhím Raísí?

Ebráhím Raísí byl íránský politik a duchovní, který od srpna 2021 zastával funkci prezidenta Íránu. Narodil se 14. prosince 1960 v Mašhadu, druhém největším městě Íránu a důležitém náboženském centru. Byl členem konzervativního křídla íránské politiky a dlouholetým příslušníkem Revolučních gard, což mu poskytlo značný vliv v politických a vojenských kruzích.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy