Saúdská Arábie omezí dodávky ropy o jeden milion barelů denně. Ceny se zvýší

Saúdská Arábie provede další dobrovolné snížení produkce ropy o 1 milion barelů denně ve snaze zvýšit ceny po dlouhém zasedání OPEC+ ve Vídni, uvedl web Financial Times.

Saúdské ministerstvo energetiky oznámilo, že v červenci se saúdská těžba ropy sníží na 9 milionů barelů denně (bpd) z květnových 10 milionů bpd, což představuje nejvýznamnější pokles za poslední roky. Informuje agentura Reuters.

Podnikne tak jednostranný krok s cílem podpořit růst cen ropy. Tento krok následuje po dvou předchozích sníženích produkce ze strany členů skupiny OPEC+, která zahrnuje Organizaci zemí vyvážejících ropu (OPEC) a její spojence v čele s Ruskem. Saúdské ministerstvo energetiky oznámilo tuto iniciativu po dnešním zasedání ve Vídni. Zatímco zbytek zemí se dohodl na prodloužení dřívějších škrtů v dodávkách ropy až do konce roku 2024.

Saúdský ministr energetiky princ Abdulaziz řekl: "Uděláme vše, co bude nezbytné pro zajištění stability tohoto trhu. Tento trh potřebuje stabilizaci."

OPEC+ představuje významný podíl na celosvětové těžbě ropy, zahrnující přibližně 40 procent, a na vývozu, který činí asi 60 procent. Jakákoliv politická rozhodnutí této skupiny mohou tak mít významný dopad na ceny ropy.

Skupina OPEC+ se loni v říjnu zavázala snížit produkci o dva miliony barelů denně ve srovnání se srpnem 2022. V dubnu se několik členů dohodlo na dobrovolném snížení těžby, které začalo v květnu a potrvá do konce roku. Celkově byla těžba snížena o 3,66 milionu barelů denně, což představuje přibližně čtyři procenta celosvětové spotřeby.

Dubnové oznámení o snížení těžby krátce zvýšilo ceny ropy Brent o devět dolarů nad hranici 87 USD za barel. Nicméně od té doby ceny klesly a momentálně se obchoduje pod hranicí 73 dolarů z důvodu obav o globální ekonomický růst a jeho dopad na poptávku po palivech.

Předpokládá se, že poslední snížení těžby by mohlo opětovně zvýšit ceny ropy a s nimi i ceny benzínu. Avšak stále panuje nejistota ohledně toho, kdy se poptávka po palivech v důsledku postupného oživení světové ekonomiky vrátí.

Od začátku ruské invaze na Ukrajinu v únoru loňského roku západní státy obviňují OPEC z manipulace s cenami ropy a podkopávání globální ekonomiky vysokými náklady na energii. Západ také obvinil OPEC, že stojí na straně Ruska.

V reakci na to zasvěcenci OPEC uvedli, že tisk peněz na Západě v posledním desetiletí vyvolal inflaci a donutil země produkující ropu jednat tak, aby udržely hodnotu svého hlavního exportu.

Související

Bitcoin

Kdo máte kryptoměny pozor. Po íránském útoku na Izrael padl Bitcoin nejvíc za rok. Zdraží ropa či zlato?

Po nočním útoku Íránu na izraelské cíle Teherán signalizuje, že je připraven převzít přímější roli ve svém konfliktu s Izraelem, do nějž dosud vstupoval zejména skrze své spojence typu teroristů z Hamásu nebo Hizballáhu. To může znamenat novou kapitolu ve vleklém střetu obou zemí, přestože zmíněný noční útok, jenž se čekal předem, byl z velké části odražen.

Více souvisejících

ropa Rusko opec Vídeň, Rakousko spojené arabské emiráty princ Abdulaziz bin Salman Al-Saud

Aktuálně se děje

před 22 minutami

před 59 minutami

Irácká věznice Abú Ghrajb

20 let od kauzy Abú Ghrajb. Mučení vězňů pomáhalo rekrutovat dobrovolníky do teroristických skupin, říká odborník

Reportáž americké televize CBS News zveřejněná 28. dubna 2004 upozornila na nehumánní zacházení s vězni zadržovanými americkými vojáky v irácké věznici Abú Ghrajb. Jak vyplývá z rozhovoru, který webu EuroZprávy.cz poskytl expert na Blízký východ Josef Kraus, pro další vývoj v okupovaném Iráku měla kauza nezanedbatelný význam. Nejenže byla v arabské společnosti interpretována jako ukázka západního pokrytectví a dvojího metru v otázce lidských práv, ale mobilizační potenciál záběrů ponižovaných muslimů následně dokázala využít militantní a teroristická uskupení v regionu, konstatuje politolog z Masarykovy univerzity v Brně. Dále vysvětlil například to, proč byl americký přístup ke kauze problematický a jakou roli obecně sehrály věznice a detenční zařízení v radikalizaci irácké společnosti po roce 2003. 

před 1 hodinou

před 2 hodinami

včera

Martin Chlumský

Do čela Sokola byl zvolen Martin Chlumský

Martin Chlumský byl dnes zvolen do čela České obce sokolské (ČOS). Chlumský již od března dočasně řídil organizaci poté, co v souvislosti s podvodem rezignovala tehdejší starostka Hana Moučková.

včera

včera

včera

Vrtulník Kamov Ka-32 ve vzduchu.

VIDEO: Ukrajinci zaútočili na mezinárodní letiště v Moskvě

Ukrajinská vojenská tajná služba HUR se pochlubila likvidací helikoptéry Kamov Ka-32, což mělo  proběhnout na moskevském letišti. Jejím agentům se údajně podařilo proniknout na letiště, kde provedli akci, která byla zachycena na videu. Následně helikoptéra skončila v plamenech.

včera

Náčelník generálního štábu Valerij Zalužnyj (vpravo) a generál Oleksandr Syrskyj (vlevo) během obrany Kyjeva v březnu 2022.

Šéf ukrajinské armády přiznal, že situace na frontě se neustále zhoršuje

Velitel ukrajinské armády Oleksandr Syrskyj dnes na Telegramu informoval o zhoršující se situaci na operační i strategické úrovni ukrajinských vojsk na frontě. Tuto skutečnost sdělil také západním spojencům během virtuálního zasedání kontaktní skupiny pro Ukrajinu. Zároveň ruská armáda oznámila dobytí dvou vesnic v Doněcké oblasti a průlom v ukrajinské obraně.

včera

Ilustrační foto

Dopady změn počasí jsou stále ničivější. Prohlubují konflikty, ničí lidem životy, varuje UNHCR

Organizace spojených národů tento týden oznámila, že spouští nový fond, jehož cílem je posílit ochranu uprchlíků a vysídlených komunit ohrožených změnou klimatu. Podle zprávy agentury AFP Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) uvedl, že cílem je do konce roku 2025 získat do nového fondu 100 milionů dolarů na podporu uprchlíků, jejich hostitelských komunit a zemí původu, které jsou klimatickými krizemi zasaženy nejvíce.

včera

Dmitrij Peskov na druhém summitu Rusko Afrika 2023.

Kreml o mírových jednáních s Ukrajinou: Jednu věc je třeba vzít v úvahu

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov dnes uvedl, že v současné době nejsou žádné podmínky pro mírová jednání s Kyjevem. Podle něj Kyjev již před dvěma lety zakázal veškeré vyjednávání, dokud bude ruským prezidentem Vladimir Putin, pod jehož velením ruská vojska v únoru 2022 vstoupila na Ukrajinu. Tento zákaz Kyjev zdůvodnil odhalením válečných zločinů, které údajně spáchalo Rusko.

včera

včera

včera

Mark Rutte

Misky vah se naklání. Rutte si získává podporu Turecka, v cestě do křesla šéfa NATO mu ale stojí další země

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v pátek prohlásil, že od nového generálního tajemníka Severoatlantické aliance (NATO) očekává, že upřednostní řešení obav Turecka souvisejících s terorismem. Řekl to v Istanbulu během setkání s vedoucím kandidátem na post šéfa NATO, dosluhujícím nizozemským premiérem Markem Ruttem, který je na návštěvě v Turecku v rámci snah o získání podpory pro svou kandidaturu.

včera

Volební štáb hnutí ANO

Babišovo ANO opět prachsprostě lže. Tentokrát o důchodech

Zástupci hnutí ANO a kabinetu Petra Fialy (ODS) se shodli na nutnosti změn v prvním důchodovém pilíři, opoziční subjekt zároveň nezpochybnil nutnost zvyšování věkové hranice pro odchod do důchodu. To vyplývá z dokumentů zveřejněných prezidentskou kanceláří k březnové schůzce nad tématech důchodové reformy. Stojí za to připomenout, že onoho 28. Března se schůzky na pozvání prezidenta zůčastnili Karel Havlíček, Alena Schillerová a Aleš Juchelka. Celý zápis přidávám na konec tohoto článku. Závěr si z něj udělejte sami.  

včera

včera

včera

včera

včera

OSN spočítala, jak dlouho potrvá renovace Pásma Gazy

Zástupce OSN ve svém pátečním prohlášení upozornil, že odstraňování obrovského množství trosek včetně nevybuchlé munice z palestinského Pásma Gazy bude trvat přibližně 14 let.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy