Klíčová schůzka v Bagdádu: Irák svolal Írán i Saúdskou Arábii, účastní se i Macron

V Bagdádu se dnes sešli politici několika blízkovýchodních zemí a francouzský prezident Emmanuel Macron, aby jednali o zmírnění napětí v této oblasti. Irák na akci pozval také dva hlavní regionální rivaly Saúdskou Arábii a Írán, kteří do Bagdádu poslali delegace vedené ministry zahraničí, oznámila agentura AP. Dnes odpoledne Macron řekl, že francouzští vojáci budou i v budoucnosti v Iráku bojovat s terorismem, a to nezávisle na americké armádě.

Agentura Reuters napsala, že organizátoři od konference nečekali diplomatický průlom. "Už jenom dostat ty země k jednomu stolu je velký úspěch," sdělil zástupce irácké vlády.

Macron do Iráku dorazil brzy ráno a ještě před konferencí se sešel s iráckým premiérem Mustafou Kázimím. Po setkání řekl, že "je stále třeba mít se na pozoru, protože (teroristická organizace) Islámský stát zůstává hrozbou". "Vím, že boj proti teroristickým skupinám je prioritou vaší vlády," řekl Macron Kázimímu.

"Nezávisle na tom, jak se rozhodnou Američané, zůstaneme v Iráku bojovat proti terorismu tak dlouho, jak to bude Irák po nás chtít," uvedl dnes odpoledne Macron. Podle něj má francouzská armáda dostatečné kapacity, aby v misi pokračovala. Podle agentury AFP v zemi působí až 800 francouzských vojáků, kteří se zaměřují na boj s Islámským státem a dalšími teroristickými organizacemi. V Iráku je přítomen také kontingent 2500 amerických vojáků, kteří rovněž pomáhají s bojem proti teroristickým skupinám. USA ale zvažují, že od příštího roku se američtí vojáci budou věnovat pouze výcviku irácké armády. Ačkoliv Islámský stát ztratil svá území v Iráku, jeho skupiny v zemi stále působí a organizují útoky.

Francouzský prezident zůstane v Iráku do neděle, kdy navštíví irácký Kurdistán a severoirácký Mosul.

Na bagdádskou konferenci přijeli jordánský král Abdalláh II., egyptský prezident Abdal Fattáh Sísí a katarský emír šajch Tamim bin Hamad Sání. Za Kuvajt a Spojené arabské emiráty se zúčastnili předsedové vlád, Turecko vyslalo ministra zahraničí.

Macron chce svou cestou do Iráku podpořit regionální dialog, sejít se iráckými politiky i s členy francouzských speciálních jednotek zapojenými do boje proti teroristům.

Irák se snaží být prostředníkem dialogu mezi Íránem a Saúdskou Arábií a v dubnu umožnil zahájení přímých rozhovorů mezi oběma zeměmi. Výsledky ale zatím nejsou patrné, píše Reuters. "Schůzka v Iráku je zaměřená jenom na Irák a na to, jak mu mohou regionální státy společně pomoci," řekl k bagdádské konferenci íránský představitel citovaný Reuters.

Související

Irácká věznice Abú Ghrajb Rozhovor

20 let od kauzy Abú Ghrajb. Mučení vězňů pomáhalo rekrutovat dobrovolníky do teroristických skupin, říká odborník

Reportáž americké televize CBS News zveřejněná 28. dubna 2004 upozornila na nehumánní zacházení s vězni zadržovanými americkými vojáky v irácké věznici Abú Ghrajb. Jak vyplývá z rozhovoru, který webu EuroZprávy.cz poskytl expert na Blízký východ Josef Kraus, pro další vývoj v okupovaném Iráku měla kauza nezanedbatelný význam. Nejenže byla v arabské společnosti interpretována jako ukázka západního pokrytectví a dvojího metru v otázce lidských práv, ale mobilizační potenciál záběrů ponižovaných muslimů následně dokázala využít militantní a teroristická uskupení v regionu, konstatuje politolog z Masarykovy univerzity v Brně. Dále vysvětlil například to, proč byl americký přístup ke kauze problematický a jakou roli obecně sehrály věznice a detenční zařízení v radikalizaci irácké společnosti po roce 2003. 
Bombardér B-1B Lancer

USA letecky zaútočily v Sýrii a Iráku

V pátek večer Spojené státy zahájily letecké útoky v Iráku a Sýrii. Cílem těchto úderů jsou íránské revoluční gardy a milice podporované Teheránem. Tyto akce jsou odpovědí na nedělní útok na americkou vojenskou základnu v Jordánsku, který si vyžádal lidské životy.

Více souvisejících

Irák Emmanuel Macron Írán Saúdská Arábie

Aktuálně se děje

před 6 minutami

před 27 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Wladyslaw Kosiniak-Kamysz

Polsko vnímá nové riziko z Ruska. Upozornil na něj prestižní deník

Polské bezpečnostní služby jsou v plné pohotovosti kvůli hrozbě bombových útoků a záškodnických akcí ze strany Ruska na území Evropy, řekl polský ministr obrany Wladyslaw Kosiniak-Kamysz v úterý. Reagoval tak na článek deníku Financial Times, že Moskva plánuje násilné sabotáže v zahraničí. 

před 5 hodinami

před 5 hodinami

včera

Vláda ČR

Vláda schválila novelu atomového zákona, pomůže urychlit výstavbu nových bloků

Rychlejší výstavba nových jaderných bloků a také snazší povolovací procesy při zavádění malých modulárních reaktorů jsou hlavními body novely atomového zákona, jejíž návrh schválila vláda na úterním jednání. Odsouhlasila i návrhy novel zákonů o rozpočtovém určení daní, o sociálních službách nebo o nemocenském pojištění a také znění úplně nového zákona o Národní rozpočtové bance. A věnovala se i pomoci mrazy postiženým ovocnářům a dalšímu antibyrokratickému balíčku.

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

Britové řeší čínský hackerský útok, zatímco je Si Ťin-pching v Evropě

Čína je podle informací Sky News zodpovědná za hackerský útok, při němž došlo k nabourání počítačového systému britského ministerstva obrany a úniku personálních údajů zaměstnanců úřadu. Vláda má v úterý o incidentu informovat poslance. Věc vyšla najevo v době, kdy je čínský prezident Si Ťin-pching na návštěvě v Evropě. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy