Vítězství Ruska, nebo frustrace? Úspěch syrské mise naráží na dva problémy

NÁZOR - Ruská intervence v Sýrii je prezentována jako vítězství, ale i vítězství může být smíšené, varují politolog Colin P. Clarke a bývalý americký diplomat William Courtney. V komentáři pro server National Interest poukazují, že Rusko sice ztvrdilo své velmocenské postavení na Blízkém východě, ekonomická slabost však oslabuje domácí podporu této intervenci a Sýrie zůstává zhrouceným státem zužovaným občanskou válkou.

Dva hlavní problémy

Poté, co se v roce 1991 zhroutil Sovětský svaz, Rusko v zásadě ustoupilo z Blízkého východu, připomínají Clarke a Courtney. Dodávají, že obnovením ruského angažmá v regionu prezident Vladimir Putin vyslyšel touhu mnoha Rusů, aby se jejich země opět stala prvořadou globální mocností.

Klíčem k ruskému postupu je přemrštěná vojenská a energetická síla, upozorňují Courtney s Clarkem. Poukazuj, že Rusko neváhá útočit na civilní cíle a vyzbrojovat různé klienty, navíc se dohodlo se Saúdskou Arábií, aby ovlivnilo ceny ropy na světových trzích.

Zároveň vede Kreml na Blízkém východě zručnou diplomacii, udržuje vztahy se všemi klíčovými aktéry a podstupuje uvážená rizika, která se vyplácejí, konstatují politolog a diplomat. Podotýkají, že ruská intervence v roce 2015 pomohla zachránit režim prezidenta Bašára Asada, který porážely různé povstalecké skupiny včetně Islámského státu a odnoží al-Káidy, za což Rusko získalo možnost rozmístit v Sýrii více námořní a vzdušné síly, která ohrožuje jednotky NATO ve východním Středomoří.

"To je klíčový ruský cíl," pokračují Courtney a Clarke. Domnívají se, že pokud se podíváme na ruské úspěchy, Kreml přesto čelí dvěma hlavním problémům - domácímu odporu proti nepopulární intervenci a neschopnosti pomoci obnově Sýrie.

Průzkum nezávislého Levadova centra v roce 2017 zjistil, že 49 % Rusů podporuje ukončení ruských vojenských operací v Sýrii, zatímco jejich pokračování podpořilo jen 30 % respondentů, připomínají diplomat a politolog. Dodávají, že americký ústup ze Sýrie může posilovat vnímání Ruska coby vítěze, což je však především mediální obraz.

Mnoho Rusů naopak vnímá vojenské zásahy v Sýrii a na východě Ukrajiny jako nákladná zahraniční dobrodružství, což se odráží v růstu obav, že Rusko se nachází v další éře stagnace, která charakterizovala bídu a strnulost Brežněvovy vlády, upozorňují Clarke a Courtney. Poukazují, že ruský HDP je o pouhé procento vyšší než před pěti lety a průzkumy ukazují, že od roku 2008 stále více Rusů hodnotí aktuální rok jako horší než minulý.

Konflikt stále neskončil   

"Chudé Rusko může sotva pomoci Sýrii s obnovou," píšou Courtney s Clarkem. Odkazují na loňský odhad OSN, že tamní válka způsobila fyzické škody za 388 miliard dolarů, ohromné škody utrpěl i lidský kapitál a mezinárodní společenství vyčísluje náklady na rekonstrukci na 250 miliard dolarů, což je čtyřnásobek předválečného syrského HDP.

Francie loni zdůraznila, že EU nepomůže s obnovou Sýrie, dokud tam neproběhne politická transformace, včetně přijetí nové ústavy a uspořádání svobodných voleb, k čemuž se kloní i USA, uvádějí politolog a diplomat. Dodávají, že další potenciální donátory odrazují obavy z rizik, korupce, plýtvání a sankcí, kterým Asad čelí.

Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

V Sýrii existuje riziko, že agresivní nestátní aktéři jako íránské a ši'ítské milice či Islámský stát rozkradou zdroje, budou bránit rekonstrukci či budou vymáhat daně od místních rekonstrukčních projektů, vysvětlují Clarke a Courtney. Doplňují, že Kreml neochota Západu platit frustruje.     

Ruský vyslanec při EU v lednu 2018 varoval Evropu, že pokud brzy nezačne investovat desítky miliard eur do rekonstrukce Sýrie, ponese odpovědnost, připomínají Courtney s Clarkem. Konstatují, že podle Moskvy tento argument bude v Evropě zajisté rezonovat, a tak i ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov tvrdil, že neochota Washingtonu pomoci Sýrii s obnovou odrazuje syrské uprchlíky od návratu do vlasti.

"Rusko bude z intervence v Sýrii profitovat více, pokud budou boje ustupovat a začne ekonomický proces," deklarují politolog a diplomat. Zdůrazňují, že to si však žádá politické urovnání pod záštitou OSN, které by omezilo násilí a smířilo hlavní strany, a toho bude těžké dosáhnout, pokud Kreml nebude tlačit Asada k mírovým ústupkům.

Dlouhodobá stabilita v Sýrii vypadá téměř donkichotsky a otevírá se spíše v řádu dekád než let, připouštějí Courtney a Clarke. Domnívají se proto, že posoudit, nakolik Rusko v Sýrii trumfovalo, nějaký čas potrvá, jelikož absence ukončení konfliktu a přílivu rozsáhlé západní pomoci zvyšuje riziko, že Moskva nebude schopná sklidit plody své syrské snahy.

Související

USS Ross odpaluje střelu Tomahawk na Sýrii

ROZHOVOR: Potrestání pachatelů chemických útoků v Sýrii? Nepříliš pravděpodobné, tvrdí expert na Střední východ Jan Daniel

Před pěti lety dopadlo na syrskou vojenskou základnu Šajrát téměř šest desítek amerických střel s plochou dráhou letu. Jednalo se o proklamovanou odvetu za chemický útok v Chán Šajchúnu, k němuž došlo 4. dubna 2017. Americká reakce však měla spíše symbolický než vojenský rozměr, domnívá se Jan Daniel, vedoucí Výzkumné skupiny pro Střední východ a severní Afriku na pražském Ústavu mezinárodních vztahů. V rozhovoru pro EuroZprávy.cz mimo jiné přiblížil, proč se kolem zmíněných událostí vyrojilo velké množství konspiračních teorií, jaká byla role Ruska či jak křehká je v současnosti zdánlivá konsolidace syrského vládnoucího režimu.

Více souvisejících

Ruské angažmá v Sýrii Sýrie Rusko

Aktuálně se děje

před 22 minutami

před 59 minutami

před 1 hodinou

Írán, ilustrační foto

Kdo povede Írán po smrti Raísího? Země se chystá na předčasné volby

Íránský nejvyšší duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí vzdal hold prezidentu Ebráhimu Raísímu, který v neděli zahynul při havárii vrtulníku v provincii Východní Ázerbájdžán na severozápadě Íránu. Na svém webu o tom informovala televize Al-Džazíra, která dodala, že Raísího pozůstatky převážejí do města Tabríz - metropole provincie Východní Ázerbájdžán. Zatím není jasné, kdy a kde bude Raísí pohřben.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Ebráhím Raísí

Nadaný student čelící obvinění z porušování lidských práv. Kdo byl íránský prezident Ebráhím Raísí?

Ebráhím Raísí byl íránský politik a duchovní, který od srpna 2021 zastával funkci prezidenta Íránu. Narodil se 14. prosince 1960 v Mašhadu, druhém největším městě Íránu a důležitém náboženském centru. Byl členem konzervativního křídla íránské politiky a dlouholetým příslušníkem Revolučních gard, což mu poskytlo značný vliv v politických a vojenských kruzích.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Aktualizováno včera

Policie SR, ilustrační fotografie.

Atentát na Fica: Vyšetřuje se i teorie, že pachatel nebyl osamělým vlkem

Vyšetřovatelé se v případu středečního atentátu na slovenského premiéra Roberta Fica (Smer-SD) zabývají i možností, že pachatel Juraj C. nebyl osamělým vlkem, řekl ministr vnitra Matúš Šutaj Eštok (Hlas-SD) v neděli. Upozornil, že spolupachateli nebyli dva lidé z Handlové, jak se šířilo na sociálních sítích. 

Aktualizováno včera

Ebráhím Raísí

Írán se obává o prezidenta Raísího. Prezidentský vrtulník havaroval

Nejasný je osud iránského prezidenta Ebráhíma Raísího po havárii jednoho ze tří vrtulníků v konvoji, který politika převážel. Íránská média zprvu podle světových agentur informovala o "tvrdém přistání". Úřady se strojem ztratily kontakt, probíhá rozsáhlé pátrání. Raisí má být v ohrožení života. 

včera

Natálie Grossová ve filmu Společně sami.

RECENZE: Nesoudný produkt Společně sami se neměl dostat do kin

Stává se už jen velmi málo, aby se do českých kin dostal film, jehož kvality jsou k samotnému promítání zkrátka nedostačující. Řemeslnou neschopností počínaje, zcela otupujícím dějem a neexistující pointou konče. Většina těchto projektů je navázaná na jména Evy Toulové a Tomáše Magnuska. Novinka Společně sami do této kategorie bohužel spadá.

včera

Zbyněk Stanjura

Stanjura by uvítal odchod Pavla Novotného z ODS

Ministr financí a místopředseda ODS Zbyněk Stanjura by uvítal, kdyby se Pavel Novotný rozhodl sám ze strany odejít. Stanjura to řekl v nedělním vydání diskuzního pořadu Otázky Václava Moravce.

včera

včera

David Pastrňák

Pastrňák se Zachou prošli zdravotní prohlídkou a jsou blízko účasti na domácím MS

Největší česká hokejová hvězda David Pastrňák je blízko tomu, aby mohla být v pondělí přivítána v Praze, kde by se připojila k národnímu týmu na mistrovství světa. Poté, co útočník se svým Bostonem vypadl z play-off kanadsko-americké NHL, měl nyní projít bez problémů nezbytnou zdravotní prohlídkou a na základě toho ho tak jeho zaměstnavatel může uvolnit. Zdravotní prohlídkou pak prošel i další bostonský medvěd Pavel Zacha.

Aktualizováno včera

včera

včera

Peter Pellegrini

Pellegrini: Někteří politici nejsou schopni sebereflexe. Na kulatý stůl nedozrál čas

Na kulatý stůl slovenských politických stran zatím ani po atentátu na Roberta Fica (Smer-SD) nedozrál čas, řekl zvolený prezident Peter Pellegrini v neděli. Pellegrini se v týdnu sešel s prezidentkou Zuzanou Čaputovou a navrhl jednání politických subjektů. Občany dnes vyzval, aby se nenechali unést negativními emocemi, které může přinést další politický souboj. 

včera

včera

Sněmovní volby by vyhrálo ANO. Lidovci v průzkumech nadále zůstávají mimo Sněmovnu

Nejsilnější opoziční hnutí ANO by na přelomu dubna a května volila téměř třetina voličů, vyplývá z modelu agentury Kantar CZ pro Českou televizi. Samostatně by se do Poslanecké sněmovny dostalo šest politických stran a hnutí. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy