Čas na záchranu životů vypršel. Pátrání po Titanu zatím nikam nevede, přesto pokračuje

Pátrání po expedici k vraku legendární výletní lodi Titanic pokračuje, přestože v podstatě vypršel čas k záchraně životů těch, kteří nastoupili na palubu ztracené ponorky Titan. Podle kvalifikovaných odhadů totiž ve čtvrtek po poledni došla veškerá zásoba kyslíku. 

Admirál John Mauger z americké pobřežní stráže každopádně pro Sky News potvrdil, že pátrací akce pokračuje. Na dálku ovládaná ponorka vypuštěná kanadskou lodí Horizon Arctic dnes dokonce dosáhla mořského dna a začala na něm hledat Titan. 

Mauger uvedl, že podmínky pro pátrání jsou aktuálně příznivé. Mírnil naopak očekávání ohledně zachycených zvuků, když konstatoval, že většinou jde o "hluk oceánu". Sky News připomněla, že dnes krátce po 13. hodině podle odhadů došla na ponorce zásoba kyslíku. 

Dobrodruh Per Wimmer, přítel dvou členů expedice, přesto věří, že posádka může být stále naživu. "Jsou velmi, velmi zkušení," zdůraznil podle CNN. "Nemám pochyb o tom, že vědí, jak být v klidu a spotřebovat co nejméně kyslíku a tím si prodloužit život co možná nejdéle," dodal. 

Například výzkumník Tom Dettweiler, který vedl průkopnickou expedici k Titaniku v roce 1985, ovšem už dříve upozornil, že by nebylo vyhráno ani v případě nalezení plavidla. "Do ponorky v takové hloubce kyslík nijak nedostanete," zdůraznil pro CNN. Podle Dettweilera by bylo nutné dostat ponorku co nejrychleji na hladinu a tam ji otevřít. "Bohužel, nejde to udělat tak rychle. Pořád mluvíme o několika hodinách," vysvětlil.

Ztracená ponorka Titan je nejspíš v hloubce 13.000 stop. Jak hluboko to v oceánu vlastně je? SROVNÁNÍ expediční ponorka Titan od společnosti OceanGate.

Ponorka se ztratila v neděli ráno stovky kilometrů od Cape Cod ve státě Massachusetts, když byla v asi čtyřkilometrové hloubce. Na palubě se má nacházet pět lidí, mezi nimi britský miliardář Hamish Harding. BBC se rovněž podařilo ověřit, že uvnitř Titanu je přítomen také francouzský cestovatel Paul-Henry Nargeolet, člen první expedice k vraku výletní lodi v roce 1987, jemuž se přezdívá Mr Titanic.

Výlety k vraku trvají několik dní a stojí desítky tisíc dolarů. Konkrétně společnost OceanGate požaduje za místo na palubě ponorky 250 tisíc dolarů. 

Titanic leží 3 800 metrů hluboko na dně oceánu. Nachází se asi 600 kilometrů od pobřeží Newfoundlandu v Kanadě. Legendární loď se potopila během své první a zároveň poslední plavby 15. dubna 1912. Bezprostřední příčinou neštěstí, které si vyžádalo přes 1500 životů, byla srážka s ledovcem.

Znovu se o lodi začalo ve velkém mluvit v polovině 80. let minulého století, kdy byla objevena na dně oceánu během akce, při které se hledalo něco úplně jiného. 1. září 1985 v 0:38 se na obrazovkách v lodi Knorr objevily záběry lodi, kterou přes 70 let nikdo neviděl. 

Související

expediční ponorka Titan od společnosti OceanGate.

Tragédie ponorky u Titaniku. Slzy záchranáře a VIDEO, které ukazuje, co se patrně stalo lidem uvnitř

Americký záchranář Edward Cassano se nedokázal ovládnout emocionálně, když hovořil o tragickém objevu trosek potopené ponorky, která implodovala během pokusu o ponor k Titaniku. Jeho společnost byla povolána s cílem najít ponorku Titan a zachránit její posádku. Bohužel během akce se situace změnila z záchrany posádky na získání trosek. Záchranáři se domnívají, že trup z uhlíkových vláken nedokázal odolat enormnímu tlaku vody.

Více souvisejících

Titanic ponorka OceanGate Titan OceanGate Expeditions Atlantický oceán USA (Spojené státy americké) Kanada

Aktuálně se děje

před 35 minutami

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Mezinárodní trestní soud chce vydat zatykač na Netanjahua

Podle několika izraelských médií se Izrael a Spojené státy snaží diplomatickými prostředky zabránit Mezinárodnímu trestnímu soudu (ICC) ve vydání zatykače na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a několik dalších izraelských představitelů. Informoval o tom dnes zpravodajský web The Times of Israel.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 12 hodinami

Irácká věznice Abú Ghrajb

20 let od kauzy Abú Ghrajb. Mučení vězňů pomáhalo rekrutovat dobrovolníky do teroristických skupin, říká odborník

Reportáž americké televize CBS News zveřejněná 28. dubna 2004 upozornila na nehumánní zacházení s vězni zadržovanými americkými vojáky v irácké věznici Abú Ghrajb. Jak vyplývá z rozhovoru, který webu EuroZprávy.cz poskytl expert na Blízký východ Josef Kraus, pro další vývoj v okupovaném Iráku měla kauza nezanedbatelný význam. Nejenže byla v arabské společnosti interpretována jako ukázka západního pokrytectví a dvojího metru v otázce lidských práv, ale mobilizační potenciál záběrů ponižovaných muslimů následně dokázala využít militantní a teroristická uskupení v regionu, konstatuje politolog z Masarykovy univerzity v Brně. Dále vysvětlil například to, proč byl americký přístup ke kauze problematický a jakou roli obecně sehrály věznice a detenční zařízení v radikalizaci irácké společnosti po roce 2003. 

před 12 hodinami

před 13 hodinami

včera

Martin Chlumský

Do čela Sokola byl zvolen Martin Chlumský

Martin Chlumský byl dnes zvolen do čela České obce sokolské (ČOS). Chlumský již od března dočasně řídil organizaci poté, co v souvislosti s podvodem rezignovala tehdejší starostka Hana Moučková.

včera

včera

včera

VIDEO: Ukrajinci zaútočili na mezinárodní letiště v Moskvě

Ukrajinská vojenská tajná služba HUR se pochlubila likvidací helikoptéry Kamov Ka-32, což mělo  proběhnout na moskevském letišti. Jejím agentům se údajně podařilo proniknout na letiště, kde provedli akci, která byla zachycena na videu. Následně helikoptéra skončila v plamenech.

Zdroj: Radek Novotný

Další zprávy