Chcete pomoct lidem postiženým katastrofou? Posílejte raději peníze než dary, tvrdí server a vysvětluje proč

Řada lidí chce pomoci Libyi postižené záplavami. Je pravděpodobné, že zde zemřely desítky tisíc lidí. Některá humanitární pomoc – ač dobře myšlená, nemusí být vhodná. Humanitární organizace nestíhají přijímat, třídit a dodávat množství materiální pomoci. Vhodnější jsou pro ně peněžní dary. 

Devastující povodně v Libyi pravděpodobně budou mít deseti tisíce obětí. Americká stanice CNN s odvoláním na informace OSN vyčíslila počet mrtvých na více než 11 tisíc. Za povodní stály silné deště, které způsobily protržení zřícení dvou přehradních hrází ve městě Derna na východě země.

Nejen vlády, humanitární či mezinárodní organizace se rozhodly pomoci. Dárci jsou i běžní lidé, které server Conversation varuje před materiální pomocí Libyi. Fyzické dary, ať už jde o obnošené oblečení, plenky nebo léky proti bolesti, ve skutečnosti zatěžují síť humanitární pomoci.

Humanitární organizace je totiž musí nejprve rychle přijmout, roztřídit a odeslat lidem v nouzi. Nahromadění pak může ucpat kritická letiště a sklady, píše Conversation. Důvodem nahromadění mohou být kupříkladu štítky léků a potravin napsané v různých jazycích. Zdržení tak přichází nejen ve skladech, nýbrž i na hraničních přechodech, kde musí pracovníci materiální pomoc důsledně kontrolovat.

Doporučené články

Podle serveru Conversation je nejvhodnějším způsobem darovat peníze – ať v hotovosti nebo převodem na účet. Některé organizace za poslední roky dokonce spustily úspěšné programy pomoci právě prostřednictvím hotovosti nebo poukázek. Tyto peníze pak předá lidem v nouzi sama humanitární organizace.

Darování peněz velice dobře zabezpečí, že do postižené země nedorazí nadbytek některého druhu pomoci. Důležité je ale dbát na to, že bankovní účet společnosti, kam dárce peníze posílá, je ověřený a bezpečný.

Světový potravinový program (WFP) zdůrazňuje, že „dary v hotovosti posilují kupní sílu lidí v postižené oblasti a pomáhají jim pokrýt naléhavé potřeby“.

Libye je v současné chvíli ekonomicky velice křehkou zemí. Její hrubý domácí produkt za více než deset let občanské války klesl o polovinu. Nepomáhá ani fakt, že Libye patří mezi deset zemí s nevětšími prokázanými zásobami ropy a zemního plynu.

Související

Více souvisejících

Libye humanitární pomoc

Aktuálně se děje

před 16 minutami

před 1 hodinou

před 8 hodinami

raketový systém Patriot

Ukrajina dostane od Španělska rakety Patriot

Španělsko pošle na Ukrajinu rakety Patriot. Na videokonferenci mezinárodní Kontaktní skupiny pro podporu Ukrajiny to dnes oznámila španělská ministryně obrany Margarita Roblesová. Informoval španělsky list El País v reakci na tlak spojenců z EU a NATO.

včera

včera

Vinice, ilustrační fotografie.

Vinaři vyúčtovali ztráty. Mráz způsobil škody za více než dvě miliardy

Rekordní mrazy, které minulý a tento týden udeřily v České republice, ničivě zasáhly tuzemské vinohrady. V Čechách je dopad naprosto fatální, škody tam dosahují 95 procent. Na Moravě se pohybují minimálně na úrovni 23% snížení výnosu. Aktuální průzkum mezi vinaři vyčíslil celkové škody napáchané na letošní úrodě na více než 2 miliardy korun. Vinaři ale varují, že měnící se klima není jediným problémem domácího vinařství, a žádají aktivnější přístup k jejich řešení ze strany ministerstva. 

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

Vlastimil Válek

Válek zmínil, jak české zdravotnictví těží z členství v EU

Mezi největší přínosy dvacetiletého členství Česka v Evropské unii patří například možnost čerpat zdravotní péči v kterékoliv zemi EU, společné registrace nových léků před vstupem na trh, zapojení do expertních sítí lékařů nebo sdílení expertizy Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) ve veřejném zdraví, konstatovalo ministerstvo zdravotnictví. 

včera

včera

Jakub Voráček

Voráček pomalu zavírá dveře za svou hráčskou kariérou. Na 99 procent se na led nevrátí

Kariéra bývalého hokejového reprezentanta Jakuba Voráčka, během níž nastoupil k více než tisícovce zápasů v kanadsko-americké NHL, se nezadržitelně blíží ke svému konci. Samotný čtyřiatřicetiletý hokejista totiž v úterním rozhovoru pro CNN Prima News uvedl, že končí svou bohatou kariéru. Záhy ale svá slova mírnil, když pro server sport.cz řekl, že ještě není definitivně rozhodnut o svém konci, ale to, že se už mezi mantinely neobjeví, je podle něj na 99 procent jisté.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

včera

včera

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy