Dvořák vnímá úsilí Ukrajiny o vstup do EU. Kyjev ale není jediným vážným zájemcem

Ministři pro evropské záležitosti Evropské unie ve Stockholmu jednali o možnostech členství Ukrajiny, Moldavska a Gruzie, napsal server Deutsche Welle. Obecně je snaha těchto zemí velmi vítaná a pozoruhodná, což pro EuroZprávy.cz potvrdila také mluvčí ministerstva pro evropské záležitosti Veronika Lukášová. Podle hostujícího pracovníka při EU Michaela Leigha ale blok má k rozšíření přistoupit opatrně. Ukrajina je totiž výrazně chudší zemí než zbytek členských zemí a rozšíření může vést k velké nespokojenosti Moskvy. 

Loni v červnu se všechny země bloku shodly na udělení kandidátského statusu Kyjevu a Kišiněvu s tím, že Tbilisi ještě musí splnit určité reformy. „Je působivé vidět reformní úsilí, které Ukrajina a Moldavsko vyvíjejí, aby se staly členy Evropské unie,“ prozradila švédská ministryně pro evropské záležitosti Jessika Rosswalová. 

Okomentovala také novou zprávu Evropské komise o postupu zemí s kandidátským statusem v záležitostech podmínek, které jim EU po jeho udělení stanovila. „Navzdory brutální agresivní válce, kterou Rusko vedlo proti Ukrajině, dosáhla významného pokroku. Patří mezi ně nový návrh zákona o ústavním soudu a přijetí nového zákona o médiích. Jsem přesvědčena, že obsah zprávy bude využit jako vodítko pro další reformy,“ dodala Roswallová. 

Český ministr pro evropské záležitosti Martin Dvořák rovněž vnímá úsilí těchto zemí velmi pozitivně. „Jako obdivuhodné vnímá především úsilí Ukrajiny, která již rok a půl válčí a bojuje za ideály jako svoboda a demokracie, na kterých stojí Evropská unie, a i přesto všechno se snaží plnit kroky, které jsou nezbytně spojené s jejím možným členstvím s EU,“ popsala ministrovo stanovisko mluvčí resortu Veronika Lukášová pro EuroZprávy.cz.

Doporučené články

Evropský komisař pro politiku rozšiřování Oliver Varhelyi ve Stockholmu řekl, že Ukrajina je na dobré cestě a splnila dvě ze sedmi podmínek nutných k unijnímu členství. „Kyjev učinil významné kroky, když provedl reformy soudnictví a přijal mediální legislativu, která je v souladu s mediálními zákony EU,“ upřesnil.

Hostující pracovník při EU Michael Leigh z German Marshall Fund of the United States ale hodnotí, že je potřeba zdůrazňovat další velké výzvy. „Musíme si uvědomit, že Ukrajina je velká země s přibližně 45 miliony obyvatel, kde je přibližně čtvrtina pracovní síly zaměstnána v zemědělství, a země, jejíž národní důchod na hlavu je hluboko pod úrovní EU,“ připomněl. 

Leigh se obává připravenosti EU na další výdaje. „Pokud byste tedy aplikovali stávající politiku EU s Ukrajinou jako členem, je blok připraven na další výdaje? Některé země se jistě obávají, jak je rozšíření nákladné,“ dodal. 

Zatímco válkou zmítaná Ukrajina splnila dvě podmínky ze sedmi, Moldavsko za tutéž dobu má splněno tři z devíti. „Moldavsko má specifický problém, že spolu s Podněstřím je část jeho státního území okupovaná a spravována Ruskem, což je pro zemi výzvou, když se snaží stát členem EU,“ vysvětlil Leigh. 

Gruzie splnila tři z dvanácti doporučení určených k tomu, aby vůbec dostala kandidátský status. „Gruzínská vláda kolísá mezi těmi, kteří jsou více prozápadní a více proruští, a země musí tento problém řešit, protože pracuje na získání statusu kandidátské země EU,“ předeslal Leigh. 

Pracovník hostující v Bruselu zdůraznil, že Kreml bude případné rozšíření o tyto tři země vnímat velmi negativně. „Před dvaceti lety Putinovi tolik nevadilo, že země, které byly dříve součástí Sovětského svazu, směřují ke členství v EU. Jeho hlavní starostí bylo členství v NATO, protože jde o vojenskou alianci. Ale jak roky plynuly, Putin začal vnímat jako hrozbu i perspektivu členství v EU,“ vylíčil. 

EU si podle Leigha musí uvědomit, že vlastní rozšíření coby nástroj zahraničí politiky problémy s Ruskem nevyřeší. „Blok by se měl zaměřit také na rozvoj dalších nástrojů provádění geopolitické politiky, například v oblasti bezpečnosti a ochrany,“ doplnil. 

Související

Více souvisejících

Ukrajina EU (Evropská unie) Martin Dvořák Gruzie Moldavsko

Aktuálně se děje

před 23 minutami

Ilustrační foto

Chcete se nám mstít? ICC varoval před odvetou vůči soudu

Prokurátoři Mezinárodního trestního soudu (ICC) v Haagu v pátek varovali před jednotlivci, kteří hrozí odvetou vůči soudu nebo jeho zaměstnancům. Takové jednání může podle ICC představovat trestný čin vůči výkonu spravedlnosti, informuje agentura AFP.

před 1 hodinou

Viktor Orbán /Fidesz/, maďarský premiér

Evropa si v současné době hraje s ohněm, varuje Orbán

Předseda maďarské vlády Viktor Orbán v pátečním rozhovoru pro veřejnoprávní rozhlas Kossuth Radio zdůraznil, že Evropa si v současné době hraje s ohněm ve vztahu k otázce války a míru. Maďarsko podle něj odmítá být vtáhnuté do konfliktu.

před 2 hodinami

Dmitrij Peskov na druhém summitu Rusko Afrika 2023.

Velmi důležité, velmi nebezpečné. Kreml zareagoval na návrhy Camerona a Macrona

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov v pátek vyjádřil znepokojení nad slovy britského ministra zahraničních věcí Davida Camerona, který hovořil o právu Kyjeva útočit na ruské objekty s britskými zbraněmi. Podobně reagoval na slova francouzského prezidenta Emmanuela Macrona o možnosti vyslání vojáků na Ukrajinu, informuje agentura Reuters.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Ministerstvo zahraničí, ilustrační fotografie.

Česko vyzývá Rusko, aby přestalo s kybernetickými útoky

Česko společně s EU, NATO a dalšími mezinárodními partnery odsuzuje aktivity ruského státního aktéra APT28, uvedlo ministerstvo zahraničí v pátek. APT28 je spojován s ruskou vojenskou rozvědkou GRU a dlouhodobě provádí kyberšpionážní kampaň v evropských zemích.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Turecko, ilustrační foto

Turecko definitivně zastavilo veškerý obchod s Izraelem

Dva anonymní turečtí úředníci informovali agenturu Bloomberg, že Turecko úplně zastavilo veškerý obchod s Izraelem. Tím chce Ankara vyjádřit svůj nesouhlas s Izraelem kvůli jeho jednání v Pásmu Gazy, což ostře kritizuje turecký prezident Recep Tayyip Erdogan.

před 9 hodinami

před 9 hodinami

raketový systém Patriot

„Rusové se učí a upravují taktiku,“ říkají ukrajinští energetici. Firmám dochází peníze, žádají o Patrioty

Ukrajinští energetici se snaží opravit škody způsobené rostoucími ruskými vzdušnými útoky, které mají za cíl zničit ukrajinskou energetickou infrastrukturu, poškodit ekonomiku a podlomit morálku společnosti. Obávají se, že nedokáží zemi připravit na zimu, pokud spojenci Kyjevu neposkytnou systémy protivzdušné obrany, jako jsou americké Patrioty, které by pomohly zastavit další útoky Rusů na již poškozené elektrárny.

před 9 hodinami

USA nevidí, že by Čína chtěla spravedlivé ukončení války na Ukrajině

Podle Johna Kirbyho by Spojené státy uvítaly, kdyby se Čína zúčastnila globálního mírového summitu, ale vyjádřil pochybnosti, zda Peking chce podpořit spravedlivý mírový plán pro Ukrajinu.

Zdroj: Julie Jarošová

Další zprávy