Otazníky nad případným členství Ukrajiny v EU. Co všechno by se muselo změnit?

Server Politico zveřejnil analýzu toho, co by Evropská unie musela podstoupit v případě přijetí Ukrajiny jako členského státu. Blok sice do svých řad přijal mnoho států, ale nikdy ne zemi takto zdevastovanou válkou. Navíc jde o jednu z největších zemí evropského kontinentu s populací dosahující 40 milionů lidí.

Prvním problémem jsou rozhodovací procesy napříč čtyřmi základními institucemi Evropské unie. Pokud by Kyjev teoreticky přistoupil zítra, získá v nich poměrné pozice – vlastního evropského komisaře a přes 50 křesel v Evropském parlamentu. V Radě Evropské unie by Ukrajina měla asi 9 % hlasů, podobně jako Polsko. 

Evropský parlament tak překročí svůj limit 751 členů, tudíž by muselo dojít ke zrušení limitu nebo se členské státy musí vzdát křesel – což nikdo z nich rozhodně nechce. 

Už tak pomalý rozhodovací proces se může stát ještě těžkopádnějším. „Už dnes je to obtížné. Představte si, že byste hledali tyto kompromisy s 30 nebo dokonce 35 zeměmi? Nejenže bude u stolu více zemí, ale také budou rozmanitější a s různými národními zájmy,“ podotkl jeden z vysokých národních úředníků. Ve hře totiž není jen vstup Ukrajiny, ale také zemí západního Balkánu či Gruzie. 

Například Německo už jako podmínku členství Ukrajiny v Radě EU stanovila reformu hlasovacího systému – tedy větší podíl rozhodování kvalifikovanou většinou namísto jednomyslného hlasování. „EU se v náročných chvílích vždy dokázala posunout vpřed. Nyní je čas opět jednat,“ uvedli ve společném prohlášení ministři zahraničních věcí Německa, Beneluxu, Rumunska, Slovinska a Španělska. 

Profesor evropské politiky Steven Van Hecke z Katolické univerzity v Lovani vidí v takovém rozšíření příležitost k institucionálním reformám. „Z politického hlediska si nedovedu představit, že by se Ukrajina připojila bez nového institucionálního uspořádání,“ hodnotí.

„Tyto diskuze si vyžádají čas. Musíme se na ně začít připravovat, abychom byli připraveni, až budou připraveny i kandidátské země,“ upozornil belgický premiér Alexander De Croo. Jeho země se ujme předsednictví v Radě EU v prvním pololetí příštího roku a bude mít na starost změny spojené s volbami do Evropského parlamentu. 

Podle belgického premiéra začlenění nových zemí může narušit a destabilizovat rovnováhu sil v Evropské unii. Rozšíření o země střední a východní Evropy z let 2004–2013 připravilo půdu pro zcela nové konflikty v institucích. Brusel bojuje zejména se silným Polskem a Maďarskem o zásadní principy právního státu. „Svým způsobem se s důsledky tohoto období stále trochu potýkáme. Takže se musíme ujistit, že jsme tentokrát sami udělali domácí úkoly,“ dodal Croo. 

Jedna z nejcitlivějších otázek EU: Agrární politika 

Pak je zde ale jedna otázka, která může velmi potrápit agrární země. „Co očekávají, že se stane, až Ukrajina vstoupí na jednotný trh EU? Nejenže východní země už nebudou moci blokovat obilí, ale Ukrajina bude také největším příjemcem zemědělských dotací EU. Jak to polská vláda vysvětlí svým zemědělcům?“ ptal se jeden z unijních diplomatů.

Zemědělská plocha Ukrajiny je rozlehlejší než území celé Itálie. Průměrná rozloha farmy činí až 1000 hektarů, zatímco v EU pouhých 16. V tuto chvíli by Ukrajina získala ze společné zemědělské politiky peníze v hodnotě 386 miliard eur. „Znamenalo by to více méně konec společné zemědělské politiky,“ varuje bývalý francouzský velvyslanec v USA Gérard Araud. 

Reformy této politiky většinou způsobují velké protesty zemědělců v celé Evropě. Server Politico zmínil například situaci, kdy do bruselské ulice Rue de la Loi vyjely stovky traktorů. „Když se mluví o reformě společné zemědělské politiky, obvykle to znamená, že se zemědělcům dává méně peněz,“ doplnil Araud.  

Ukrajina se z napětí vyvolaným jejím obilím podle náměstka kyjevského ministra hospodářství Tarase Kachka poučila. „Je to jako zátěžový test pro nás všechny – pro nás, pro Komisi, pro Polsko – jak budeme formulovat další jednání,“ přiblížil před novináři v Bruselu.

Blok zamíří na východ

Další problémy pro EU vyplývají z potřebné obnovy Ukrajiny. „Otázkou je, kdo to zaplatí, jaký bude příspěvek. Řešení všech těchto otázek zabere roky, někdy i desetiletí,“ poznamenal další z vysoce postavených úředníků. Kyjevská ekonomická škola už v březnu uvedla, že jen škody na ukrajinské infrastruktuře dosahují 143,8 miliard dolarů. Navíc by válkou zničená země měla jeden z nejnižších hrubých domácích produktů. 

Kyjev pravděpodobně bude muset reformovat své kohezní fondy, které tvoří až třetinu unijního rozpočtu. Již nyní debatu připravuje skupina odborníků na vysoké úrovni, rozhoří se také před příštím rozpočtovým cyklem mezi lety 2027–2032. 

Mnoho zemí Evropské unie budou pálit geopolitické změny. Vstup Ukrajiny totiž vychýlí střed rovnováhy na východ. Po ruském útoku zesílily hlasy a hybridní moc Polska a pobaltských zemí. Přidělení místa u jednacího stolu v rámci evropských institucí těmto zemím dodá ještě větší politickou a institucionální váhu. „Až Ukrajina hypoteticky v určitém okamžiku vstoupí do EU, východní orientace EU by bezpochyby pokračovala. Některé země se již nyní brání. Atlantická skupina byla vytvořena částečně proto, aby se na diskuze podívala ze ‚západní perspektivy‘. Musíme trochu změnit rovnováhu,“ vylíčil Kai-Olaf Lang z Německého institutu pro mezinárodní a bezpečnostní otázky. 

Právě vztah s Polskem zhodnotilo Politico jako klíčový. Souhlasí i ukrajinská vicepremiérka Olga Stefanishyna. „Ukrajina má s Polskem historicky obrovské, nesmírně silné pouto. Ukrajinci nikdy nezapomenou, že to bylo právě Polsko, které spolu s dalšími sousedními zeměmi otevřelo své hranice od první minuty ruské agrese a pomohlo našemu lidu přežít,“ vylíčila.

Zdůraznila také, že ukrajinská strana musí dát jasně najevo, že Polsko není velkým bratrem Ukrajiny. „Ukrajina má obrovské přátele a partnery v celé EU,“ pokračovala. Jako příklad uvedla Německo a Francii, které zemi během války velkou měrou pomohly. 

Horká válka mezi Ruskem a Ukrajinou bude zřejmě muset skončit, než se země připojí. „Známé neznámé jsou nekonečné. Budou Spojené státy nadále podporovat Ukrajinu? Dojde k úplnému vítězství, nebo k zamrzlému konfliktu? Jaké jsou podmínky příměří? Jak bude Rusko reagovat na případnou prohru ve válce na Ukrajině? Vstoupí Ukrajina kromě EU také do NATO? Abychom se vyhnuli dalšímu konfliktu, bude třeba jasně stanovit hranice,“ upozornila profesorka Maria Popova z kanadské McGillovy unvierzity. 

Související

Více souvisejících

Ukrajina EU (Evropská unie) evropská komise evropský parlament

Aktuálně se děje

před 40 minutami

Náčelník generálního štábu Valerij Zalužnyj (vpravo) a generál Oleksandr Syrskyj (vlevo) během obrany Kyjeva v březnu 2022.

Šéf ukrajinské armády přiznal, že situace na frontě se neustále zhoršuje

Velitel ukrajinské armády Oleksandr Syrskyj dnes na Telegramu informoval o zhoršující se situaci na operační i strategické úrovni ukrajinských vojsk na frontě. Tuto skutečnost sdělil také západním spojencům během virtuálního zasedání kontaktní skupiny pro Ukrajinu. Zároveň ruská armáda oznámila dobytí dvou vesnic v Doněcké oblasti a průlom v ukrajinské obraně.

před 1 hodinou

Ilustrační foto

Dopady změn počasí jsou stále ničivější. Prohlubují konflikty, ničí lidem životy, varuje UNHCR

Organizace spojených národů tento týden oznámila, že spouští nový fond, jehož cílem je posílit ochranu uprchlíků a vysídlených komunit ohrožených změnou klimatu. Podle zprávy agentury AFP Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) uvedl, že cílem je do konce roku 2025 získat do nového fondu 100 milionů dolarů na podporu uprchlíků, jejich hostitelských komunit a zemí původu, které jsou klimatickými krizemi zasaženy nejvíce.

před 2 hodinami

Dmitrij Peskov na druhém summitu Rusko Afrika 2023.

Kreml o mírových jednáních s Ukrajinou: Jednu věc je třeba vzít v úvahu

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov dnes uvedl, že v současné době nejsou žádné podmínky pro mírová jednání s Kyjevem. Podle něj Kyjev již před dvěma lety zakázal veškeré vyjednávání, dokud bude ruským prezidentem Vladimir Putin, pod jehož velením ruská vojska v únoru 2022 vstoupila na Ukrajinu. Tento zákaz Kyjev zdůvodnil odhalením válečných zločinů, které údajně spáchalo Rusko.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Mark Rutte

Misky vah se naklání. Rutte si získává podporu Turecka, v cestě do křesla šéfa NATO mu ale stojí další země

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v pátek prohlásil, že od nového generálního tajemníka Severoatlantické aliance (NATO) očekává, že upřednostní řešení obav Turecka souvisejících s terorismem. Řekl to v Istanbulu během setkání s vedoucím kandidátem na post šéfa NATO, dosluhujícím nizozemským premiérem Markem Ruttem, který je na návštěvě v Turecku v rámci snah o získání podpory pro svou kandidaturu.

před 5 hodinami

Volební štáb hnutí ANO

Babišovo ANO opět prachsprostě lže. Tentokrát o důchodech

Zástupci hnutí ANO a kabinetu Petra Fialy (ODS) se shodli na nutnosti změn v prvním důchodovém pilíři, opoziční subjekt zároveň nezpochybnil nutnost zvyšování věkové hranice pro odchod do důchodu. To vyplývá z dokumentů zveřejněných prezidentskou kanceláří k březnové schůzce nad tématech důchodové reformy. Stojí za to připomenout, že onoho 28. Března se schůzky na pozvání prezidenta zůčastnili Karel Havlíček, Alena Schillerová a Aleš Juchelka. Celý zápis přidávám na konec tohoto článku. Závěr si z něj udělejte sami.  

před 5 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 12 hodinami

před 18 hodinami

raketový systém Patriot

Ukrajina dostane od Španělska rakety Patriot

Španělsko pošle na Ukrajinu rakety Patriot. Na videokonferenci mezinárodní Kontaktní skupiny pro podporu Ukrajiny to dnes oznámila španělská ministryně obrany Margarita Roblesová. Informoval španělsky list El País v reakci na tlak spojenců z EU a NATO.

včera

včera

Vinice, ilustrační fotografie.

Vinaři vyúčtovali ztráty. Mráz způsobil škody za více než dvě miliardy

Rekordní mrazy, které minulý a tento týden udeřily v České republice, ničivě zasáhly tuzemské vinohrady. V Čechách je dopad naprosto fatální, škody tam dosahují 95 procent. Na Moravě se pohybují minimálně na úrovni 23% snížení výnosu. Aktuální průzkum mezi vinaři vyčíslil celkové škody napáchané na letošní úrodě na více než 2 miliardy korun. Vinaři ale varují, že měnící se klima není jediným problémem domácího vinařství, a žádají aktivnější přístup k jejich řešení ze strany ministerstva. 

včera

Aktualizováno včera

Lipavský: Ruský imperialismus je největší hrozbou. Je v zájmu Evropy, aby se Ukrajina ubránila Rusku

Podle šéfa české diplomacie Jana Lipavského je ruský imperialismus největší hrozbou pro bezpečnost a je v zájmu Evropy, aby se Ukrajina bránila proti ruské agresi. Uvedl to po jednání s maďarským ministrem zahraničí Péterem Szijjártem v Budapešti. Szijjártó potvrdil postoj Maďarska, které není ochotno dodávat zbraně Ukrajině.

Zdroj: Karolína Svobodová

Další zprávy