Ktož jsú boží bojovníci: Česká socha v Kostnici připomíná osud Jana Husa

Kostnice - Studenti Střední průmyslové školy kamenické a sochařské v Hořicích na Jičínsku vytvořili šestitunovou skulpturu, která znázorňuje hořící kalich. Dílo dnes odhalili v Kostnici patriarcha Církve československé husitské Tomáš Butta, šéf Sněmovny Jan Hamáček a místopředsedkyně Senátu Miluše Horská.

"Je to pro mě docela velká čest, že si vybrali zrovna moji sochu, že tady může stát," řekla ČTK autorka plastiky Adéla Kačabová. Motiv sochy je podle ní jednoduchým symbolem Jana Husa a jeho upálení.

"Tato socha je součástí projektu mistr Jan Hus - cesta ke smíření. Záměrem je na několika místech, která se vztahují k Husovu životu a působení, nebo i dalších, umístit tyto sochy. Byly již umístěny v Husinci, to znamená v rodišti mistra Jana Husa, a teď je umístěna tato plastika tady v Kostnici na místě, kudy pravděpodobně procházel mistr Jan Hus na místo, kde byl potom upálen," řekl ČTK a Českému rozhlasu Butta.

"Ta socha je určitým trvalým připomenutím Husova zápasu. Ale nejenom mistra Jana Husa, nýbrž i Jeronýma Pražského. Současně je to určitý sloup a pilíř myšlenky smíření mezi národy, mezi církvemi, mezi městy, mezi lidmi," řekl patriarcha.

"Každý symbol má více výkladů. Jednak se může nahlížet na tu plastiku jako na sloup, jako že vyjadřuje určitou pevnost, stálost. I ten materiál kamene vyjadřuje tu stálost přesvědčení, víry mistra Jana Husa, což odolává i v těch plamenech a v náporu toho utrpení. Nebo můžeme nahlížet na to jako na kalich a přímo autorka vyjadřuje svou myšlenku, že ten kalich je otevřený a že se má do prostoru toho kalicha naplňovat to smíření," přiblížil Butta, jak vnímá symboliku pomníku.

Ředitel Střední průmyslové školy kamenické a sochařské v Hořicích Josef Moravec uvedl, že zpracování tématu Jana Husa dostali studenti zadáno jako klauzurní práci. "Jsem pedagog a odpovídám za výchovu budoucí generace a ten Hus tam prostě patří jako vzor," řekl ČTK a Českému rozhlasu.

Že dílo vytvořené v jeho škole může stát v Kostnici, vnímá jako projev velké důvěry. "Na druhou stranu, naše škola je externalitou. Ono není ve střední Evropě příliš mnoho škol, kde by se vychovávali sochaři. Takže pokud socha a střední Evropa, tak naše škola," řekl Moravec.

Po odhalení sochy se přes 100 lidí, z větší části Čechů, přesunulo k Husovu kameni. Tento bludný balvan se nachází v místě, kde byl podle tradice Hus upálen. Zástupci Církve československé husitské, obou komor českého parlamentu, města Kostnice i Husovy společnosti položili věnce. Shromáždění skončilo společným zpěvem husitského chorálu Ktož jsú boží bojovníci.

Související

Jan Hus Komentář

Hus neohnul před mocnými hřbet a dál hájil své postoje. Jeho odvaha je stále inspirující

KOMENTÁŘ – Pravdy si vážil více než svého života. Mistr Jan Hus, který byl přesně před 605 lety upálen v Kostnici, mohl ještě 6. července 1415 na hranici své postoje proti mocným hodnostářům odvolat, ale odmítl. Setrval ve svém přesvědčení. Odkaz kazatele, teologa i středověkého církevního reformátora je inspirující i pro dnešní dobu. Spočívá zejména v tom, nebát se ozvat proti společensky výše postaveným či jejich názory zpochybňovat. I když katolický kněz někdy připomínal anarchistu, jeho velkou předností byla schopnost diskutovat s každým. A je jedno, zda se takto chová člověk ve středověku nebo nyní. Otevřeně komunikovat, neohnout před nikým hřbet a zůstat pevný i odvážný, je cenné v každém čase.
Jan Hus

Česko si dnes připomíná upálení Jana Husa

Česká republika si dnes připomíná odkaz církevního reformátora Jana Husa, který byl pro své názory upálen před 605 lety na koncilu v německé Kostnici. Lidé si mohou jeho památku připomenout na bohoslužbách v Betlémské kapli v Praze, v Husově rodišti - Husinci u Prachatic nebo na Kozím Hrádku na Táborsku, kde pobýval, když nesměl kázat v Praze.

Více souvisejících

Jan Hus Německo historie

Aktuálně se děje

před 29 minutami

Evropská Unie

Další odchod z EU? Šance jsou malé, neodejde Polsko ani Maďarsko

Odborníci z Polska vyjádřili názor, že pravděpodobnost tzv. polexitu, tedy vystoupení Polska z Evropské unie, je velmi nízká. Tento postoj zazněl v úterý, krátce před oslavami 20. výročí vstupu země do EU, informuje agentura PAP. Podobně nízká je i šance na vystoupení Maďarska.

před 1 hodinou

Donald Trump

Trump dostal u soudu tučnou pokutu za veřejné vyjadřování

Exprezident Spojených států Donald Trump dostal pokutu ve výši 9 000 dolarů (přibližně 211 000 Kč) za opakované porušování nařízení, které mu zakazovalo veřejně komentovat svědky, porotce a další osoby spojené s jeho soudním procesem týkajícím se údajných plateb pornoherečce za mlčenlivost.

před 1 hodinou

Charles Michel, Summit skupiny G7, Hirošima, Japonsko, 19.–21. května 2023

Před 20 lety se EU masivně rozšířila. Michel naznačil, kdy dojde k dalšímu přijímání států

Přijetí deseti států do EU v roce 2004 symbolizovalo odstranění železné opony a překonání historického dělení Evropy. Německý prezident Frank-Walter Steinmeier zdůraznil v úterý na konferenci "20 let Česka v EU" na Pražském hradě, že to byl zásadní průlom. Připomněl, že i tehdy existovaly obavy, zda EU bude schopna zvládnout výzvy spojené s takto rozsáhlým rozšířením.  

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Ilustrační fotografie

Muž s mečem zaútočil na lidi v Londýně

Muž zaútočil s autem a mečem na lidi na severovýchodním předměstí Londýna. Uvedla to v úterý místní policie, která podezřelého zadržela. Se zraněními bylo hospitalizováno v Hainaultu pět osob, informuje BBC.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

Rusové zasáhli Oděsu raketami. Čtyři mrtví, 20 zraněných

Podle náčelníka Oděské regionální vojenské správy Olega Kipera, došlo večer 29. dubna k ruskému raketovému útoku na Oděsu. Vyžádal si oběti a zraněné.

Zdroj: Radek Novotný

Další zprávy