ROZHOVOR | Dříve či později dojde k útoku i u nás. Zabránit tomu nejde, varuje pro EZ bezpečnostní expert Pojar

ROZHOVOR - Útokům, jako byl ten v Berlíně, nelze nikdy stoprocentně zabránit, zajištění stoprocentní bezpečnosti prostě neexistuje, varuje diplomat, bezpečnostní analytik a prorektor CEVRO Institutu Tomáš Pojar v rozhovoru pro server EuroZprávy.cz.

Inspiroval se tento útok tím nedávným z francouzského Nice, kde útočnici také použili nákladní auto?

Nepochybně tam taková inspirace byla. Stejně tak se mohl útočník inspirovat třeba v Izraeli, kde palestinští teroristé použili k útokům automobily opakovaně.

Podle informací německých deníků tamní úřady o riziku útoku věděly. Jelikož se útok povedl, znamená to, že policie a tajné služby pochybily?

Nevím, co věděly, respektive jak moc konkrétní informace měly k dispozici. Takže nemohu soudit, jestli se jednalo o pochybení.

Poslední velké útoky se odehrávaly zejména ve Francii a v Bruselu, proč nyní Německo? Lze to přičítat velkému počtu muslimských migrantů v zemi?

Velikost neintegrovaných komunit muslimských imigrantů v evropských zemích se současným terorismem samozřejmě souvisí. Berlín je zároveň jedním z hlavních a největších měst Evropy, takže se tak jako tak jedná o lákavý cíl. V době předvánočních trhů a plných náměstí to platí dvojnásobně.

Obrátí lidé svůj hněv proti přistěhovalcům, budou jim dávat útok za vinu?

Někteří ano, ale nemyslím si, že dojde k bezprostřednímu vzedmutí nějaké vlny. To by mohlo nastat až po sérii útoků, ke které, doufám, nedojde.

Zdá se, že útoky nákladními auty se stanou novou hrozbou. Lze se jim vůbec nějak zabránit?

Nikdy se nedá zabránit útokům stoprocentně, zajištění stoprocentní bezpečnosti neexistuje. Lze však minimalizovat škody konkrétních útoků a koneckonců i dnes je v Evropě útoků více zmařeno než spácháno. Jen výjimečně se jedná o útoky takzvaných osamělých vlků. Ani útok v Nice nakonec nebyl činem zcela osamělého vlka. Nejedná-li se o útok osamělého vlka, máte vždycky celou řadu příležitostí, jak jeho přípravy odhalit.

Podle dostupných zpráv je možné, že bylo vozidlo ukradeno v Polsku a až pak dojel pachatel do Německa. Nabízí se tedy otázka – je možné, že tento čin přispěje k tomu, že budou zavedeny kontroly na hranicích?

Já jsem četl, že se sice jednalo o polské auto, které bylo ale na cestě z Itálie právě do Berlína. Takže předpokládám, že se ho terorista zmocnil v Německu. V takovém případě bezprostřední obnova kontrol na hranicích nehrozí.

Pachatelem je podle médií přistěhovalec z Pákistánu nebo Afghánistánu. Dá se určit, zda to byl osamělý vlk nebo zda byl napojen na některou z teroristických skupin?

Nedá se vyloučit, že se jednalo o osamělého vlka, ale pravděpodobnější je, že někde prošel systematickou radikalizací a dost možné je, že mu někdo pomáhal. Stejně jako v Nice. Spíše se tedy o zcela osamělého vlka nejednalo.

Útok se už promítl i ve zvýšení bezpečnosti v České republice. Hrozí něco podobného u nás? Bylo by dobré například zavřít vánoční trhy v Praze a dalších velkých městech?

Dříve či později dojde k útoku i u nás. Posílení policejní přítomnosti na exponovaných místech je v pořádku, nutné jsou pak zejména dlouhodobé investice do zpravodajských služeb a zlepšení i fyzické ochrany klíčových míst. Rozhodně bych však vánoční trhy nezavíral. Terorismus rozhodně není dobré podceňovat, daleko pravděpodobnější však je, že zahynete při běžné dopravní nehodě. Doporučuji tedy dávat v první řadě pozor na českých silnicích.

Děkujeme za rozhovor. 

Související

Irácká věznice Abú Ghrajb Rozhovor

20 let od kauzy Abú Ghrajb. Mučení vězňů pomáhalo rekrutovat dobrovolníky do teroristických skupin, říká odborník

Reportáž americké televize CBS News zveřejněná 28. dubna 2004 upozornila na nehumánní zacházení s vězni zadržovanými americkými vojáky v irácké věznici Abú Ghrajb. Jak vyplývá z rozhovoru, který webu EuroZprávy.cz poskytl expert na Blízký východ Josef Kraus, pro další vývoj v okupovaném Iráku měla kauza nezanedbatelný význam. Nejenže byla v arabské společnosti interpretována jako ukázka západního pokrytectví a dvojího metru v otázce lidských práv, ale mobilizační potenciál záběrů ponižovaných muslimů následně dokázala využít militantní a teroristická uskupení v regionu, konstatuje politolog z Masarykovy univerzity v Brně. Dále vysvětlil například to, proč byl americký přístup ke kauze problematický a jakou roli obecně sehrály věznice a detenční zařízení v radikalizaci irácké společnosti po roce 2003. 
Zatímco ve světě si lidé masakr na náměstí Tchien-an-men připomínají, v Číně se ho komunisté snaží vymazat z lidské paměti. Rozhovor

35 let od protestů v Číně. Země tehdy byla v mnohém svobodnější než Československo, upozorňuje sinolog Klimeš

Smrt vysokého činitele a představitele reformního křídla komunistické strany Chu Jao-panga v dubnu 1989 se stala velkým impulzem pro protestní hnutí v Číně. Přestože jeho hlavní hybnou silou byli studenti, před jeho krvavým potlačením na náměstí Tchien-an-men o necelé dva měsíce později proniklo prakticky do všech společenských kruhů, konstatuje sinolog Ondřej Klimeš v rozhovoru pro EuroZprávy.cz. Pracovník Orientálního ústavu Akademie věd v té souvislosti poukazuje na to, že k protestům a nepokojům různé intenzity docházelo v Číně již dříve, jelikož osmdesátá léta byla dosud nejuvolněnějším obdobím v dosavadní historii vlády tamní komunistické strany. V kontextu současné politické situace v Číně je podle Klimeše například obtížně představitelné, že čínská společnost byla v této době spíše prozápadně naladěná a její část požadovala demokratizaci poměrů. 

Více souvisejících

rozhovor teroristický útok na vánočních trzích v Berlíně (19.12.2016) Tomáš Pojar

Aktuálně se děje

včera

včera

Teroristé Hamásu

Návrh dohody o příměří má tři fáze, tvrdí Hamás

Návrh dohody o příměří v pásmu Gazy, s níž souhlasilo palestinské hnutí Hamás, má tři fáze a každá trvá 42 dní. Uvedl to v pondělí vysoce postavený představitel Hamásu Chalíl Hajjá v rozhovoru pro katarskou televizi Al-Džazíra, píše agentura Reuters.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Chřestýš

Extrémní změny počasí povedou k masové migraci. Vědci varují před rozšířením jedovatých hadů

Podle nové studie, na kterou upozornil server The Guardian, se očekává, že změna klimatu povede k masové migraci jedovatých hadů do nových oblastí a zemí, které na to nejsou připravené. To zvýší zranitelnost obyvatel vůči uštknutí hady. Vědci ve studii modelovali možné geografické rozšíření 209 druhů jedovatých hadů, které mohou ohrozit lidský život. Závěry ukazují, že největší riziko nesou lidé v nízkopříjmových zemích v jižní a jihovýchodní Asii a v částech Afriky.

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Rusko vyhlašuje cvičení. Použije jaderné zbraně

Ruské ministerstvo obrany v pondělí oznámilo, že uspořádá cvičení s taktickými jadernými zbraněmi. Před několika dny Kreml rozzlobeně reagoval na komentáře vysokých západních představitelů o válce na Ukrajině.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Netanjahu: Pokud se neubráníme sami, nikdo nás neubrání. Zvládneme to i sami

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu odmítl tlak mezinárodního společenství, které požaduje pozastavení válečného tažení v Pásmu Gazy. Podle agentur AP a DPA zdůraznil, že Izrael má schopnost bránit se sám, pokud bude potřeba.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy