ROZHOVOR | Jak se žije v Británii po teroristických útocích? Češka žijící v Londýně promluvila

Rozhovor – Velkou Británii v posledních týdnech zasáhlo hned několik teroristických útoků. K tomu poslednímu došlo před necelým týdnem přímo v srdci Londýna. Oběťmi tří teroristů, kteří zaútočili v samém srdci Londýna, kde se pohybují tisíce turistů, byli převážně cizinci. Server EuroZprávy.cz mluvil s Češkou Petrou Zemánkovou, která už více než dva roky v Londýně žije. Ta přiznává, že se po tom všem bude snažit pohyb v centru Londýna v době, kdy je tam největší koncentrace lidí, raději omezit

Jak daleko žijete od místa posledního útoku, tedy od London Bridge a Borough Market?

Asi 7,5 míle.

Jak jste se dozvěděla o teroristickém útoku, ke kterému došlo v sobotu 3. června? Kde jste v tu chvíli byla?

V tu chvíli jsem čekala s kamarádem čekala na vstup do klubu Kensington Roof Gardens, který se měl otevřít ve 22:00. Ale ve frontě jsem zjistila, že jsem si nechala doma občanku. Byla jsem totiž týden před tím na návštěvě v České republice a zapomněla jsem si ji ve své druhé peněžence, kterou používám pro české koruny. Proto jsme asi v 22:15 jeli Uberem nazpět do oblasti, kde bydlíme a šli do baru tam – tedy v oblasti Kilburn v Cricklewoodu. Asi o půl hodiny později zjistil kamarád, že se něco stalo, nevím bohužel z jakého zdroje.

Můžete popsat, jak v neděli po útoku vypadaly ulice? Chodili lidé ven, nebo se schovávali? Potkala jste třeba více policistů?

Většinu neděle jsem strávila doma tedy v Kilburnu, což je takzvaná zóna 2 ležící hned za centrem Londýna. Odpoledne či v podvečer jsem šla s kamarádem do restaurace a poté do kavárny, ale stále jsme se pohybovali v zóně 2 nebo na přelomu zóny 1 a 2, ne v samotném centru. I přesto bylo na ulici mnohem více policejních aut než běžně. Lidi jsme potkávali, ale v neděli večer nikdy nebývají tyto ulice tak plné jako přes týden.

Jaká nálada teď v Londýně panuje? Mluvila jste třeba s dalšími lidmi, kteří v oblasti žijí? Jak na útok reagují oni?

Lidé mají strach, to je jasné. Mluví se o těch třech teroristech, o tom, že je strašné, že teroristy právě bývají mimo jiné i lidé, kteří nepřicestovali do UK v dospělosti, ale kteří tu vyrostli a nebo založili rodiny. To je úplně šílená představa, vlastně nemají ani obavu, že mohou zabít někoho, vedle koho vyrostli, nebo svého známého.

Šlo už o třetí útok za poměrně krátkou dobu. Nemáte teď strach chodit do míst, kde se pohybuje větší počet lidí?

Ano, mám. Při prvním útoku jsem si ještě říkala, že si tím nenechám nějak ovlivnit každodenní život, ale teď nad tím uvažuji tak, že bude lepší se vyhýbat úplnému centru v době největší koncentrace lidí, obzvláště o víkendu. Navíc byla jsem docela v šoku z předchozího útoku ve Westminsteru, protože jsem v tu dobu, kdy se to stalo, pracovala asi jen 1 kilometr daleko. Dříve jsem si přála mít práci v zóně 1, tedy v krásném centru, teď jsem ráda, že už tam nepracuji.

Jak dlouho už v Londýně žijete? Neuvažovala jste kvůli teroristickým útokům o návratu do České republiky?

V Británii jsem od března 2015, tedy 2 roky a 3 měsíce. O návratu uvažuji už delší dobu, ale z jiného důvodu. Nebo abych byla přesnější, nikdy jsem neplánovala v Británii zůstat na pořád, jen po určitou dobu. Teď si říkám, jestli bych ten návrat přece jen neměla uspíšit.

Děkujeme za rozhovor.

Související

Zatímco ve světě si lidé masakr na náměstí Tchien-an-men připomínají, v Číně se ho komunisté snaží vymazat z lidské paměti. Rozhovor

35 let od protestů v Číně. Země tehdy byla v mnohém svobodnější než Československo, upozorňuje sinolog Klimeš

Smrt vysokého činitele a představitele reformního křídla komunistické strany Chu Jao-panga v dubnu 1989 se stala velkým impulzem pro protestní hnutí v Číně. Přestože jeho hlavní hybnou silou byli studenti, před jeho krvavým potlačením na náměstí Tchien-an-men o necelé dva měsíce později proniklo prakticky do všech společenských kruhů, konstatuje sinolog Ondřej Klimeš v rozhovoru pro EuroZprávy.cz. Pracovník Orientálního ústavu Akademie věd v té souvislosti poukazuje na to, že k protestům a nepokojům různé intenzity docházelo v Číně již dříve, jelikož osmdesátá léta byla dosud nejuvolněnějším obdobím v dosavadní historii vlády tamní komunistické strany. V kontextu současné politické situace v Číně je podle Klimeše například obtížně představitelné, že čínská společnost byla v této době spíše prozápadně naladěná a její část požadovala demokratizaci poměrů. 
David Broul (použito se svolením D. Broula) Rozhovor

Fico je slovenský Chuck Norris. Vyhraje i volby, v nichž nekandiduje, říká politolog David Broul pro EZ

Slováci si o víkendu zvolili za prezidenta Petera Pellegriniho, který ve druhém kole voleb hlavy státu porazil bývalého diplomata Ivana Korčoka. EuroZprávy.cz v tomto kontextu oslovily pro rozhovor politologa Davida Broula z Univerzity Palackého v Olomouci. Broul připustil, že Pellegrini je skutečně vládní kandidát a k vítězství mu dopomohli voliči Štefana Harabina z prvního kola. „V kontextu dosavadních kroků vlády, jako je rušení Úřadu speciální prokuratury, snahy ovládnout veřejnoprávní televizi a tak dále, nečeká slovenskou demokracii v brzké době nic pozitivního,“ říká.

Více souvisejících

rozhovor češi Teroristické útoky v Londýně (3.6.2017) Velká Británie

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

Martin Chlumský

Do čela Sokola byl zvolen Martin Chlumský

Martin Chlumský byl dnes zvolen do čela České obce sokolské (ČOS). Chlumský již od března dočasně řídil organizaci poté, co v souvislosti s podvodem rezignovala tehdejší starostka Hana Moučková.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Vrtulník Kamov Ka-32 ve vzduchu.

VIDEO: Ukrajinci zaútočili na mezinárodní letiště v Moskvě

Ukrajinská vojenská tajná služba HUR se pochlubila likvidací helikoptéry Kamov Ka-32, což mělo  proběhnout na moskevském letišti. Jejím agentům se údajně podařilo proniknout na letiště, kde provedli akci, která byla zachycena na videu. Následně helikoptéra skončila v plamenech.

před 4 hodinami

Náčelník generálního štábu Valerij Zalužnyj (vpravo) a generál Oleksandr Syrskyj (vlevo) během obrany Kyjeva v březnu 2022.

Šéf ukrajinské armády přiznal, že situace na frontě se neustále zhoršuje

Velitel ukrajinské armády Oleksandr Syrskyj dnes na Telegramu informoval o zhoršující se situaci na operační i strategické úrovni ukrajinských vojsk na frontě. Tuto skutečnost sdělil také západním spojencům během virtuálního zasedání kontaktní skupiny pro Ukrajinu. Zároveň ruská armáda oznámila dobytí dvou vesnic v Doněcké oblasti a průlom v ukrajinské obraně.

před 4 hodinami

Ilustrační foto

Dopady změn počasí jsou stále ničivější. Prohlubují konflikty, ničí lidem životy, varuje UNHCR

Organizace spojených národů tento týden oznámila, že spouští nový fond, jehož cílem je posílit ochranu uprchlíků a vysídlených komunit ohrožených změnou klimatu. Podle zprávy agentury AFP Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) uvedl, že cílem je do konce roku 2025 získat do nového fondu 100 milionů dolarů na podporu uprchlíků, jejich hostitelských komunit a zemí původu, které jsou klimatickými krizemi zasaženy nejvíce.

před 5 hodinami

Dmitrij Peskov na druhém summitu Rusko Afrika 2023.

Kreml o mírových jednáních s Ukrajinou: Jednu věc je třeba vzít v úvahu

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov dnes uvedl, že v současné době nejsou žádné podmínky pro mírová jednání s Kyjevem. Podle něj Kyjev již před dvěma lety zakázal veškeré vyjednávání, dokud bude ruským prezidentem Vladimir Putin, pod jehož velením ruská vojska v únoru 2022 vstoupila na Ukrajinu. Tento zákaz Kyjev zdůvodnil odhalením válečných zločinů, které údajně spáchalo Rusko.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Mark Rutte

Misky vah se naklání. Rutte si získává podporu Turecka, v cestě do křesla šéfa NATO mu ale stojí další země

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v pátek prohlásil, že od nového generálního tajemníka Severoatlantické aliance (NATO) očekává, že upřednostní řešení obav Turecka souvisejících s terorismem. Řekl to v Istanbulu během setkání s vedoucím kandidátem na post šéfa NATO, dosluhujícím nizozemským premiérem Markem Ruttem, který je na návštěvě v Turecku v rámci snah o získání podpory pro svou kandidaturu.

před 8 hodinami

Volební štáb hnutí ANO

Babišovo ANO opět prachsprostě lže. Tentokrát o důchodech

Zástupci hnutí ANO a kabinetu Petra Fialy (ODS) se shodli na nutnosti změn v prvním důchodovém pilíři, opoziční subjekt zároveň nezpochybnil nutnost zvyšování věkové hranice pro odchod do důchodu. To vyplývá z dokumentů zveřejněných prezidentskou kanceláří k březnové schůzce nad tématech důchodové reformy. Stojí za to připomenout, že onoho 28. Března se schůzky na pozvání prezidenta zůčastnili Karel Havlíček, Alena Schillerová a Aleš Juchelka. Celý zápis přidávám na konec tohoto článku. Závěr si z něj udělejte sami.  

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 11 hodinami

před 12 hodinami

před 13 hodinami

před 14 hodinami

před 15 hodinami

před 22 hodinami

Ukrajina dostane od Španělska rakety Patriot

Španělsko pošle na Ukrajinu rakety Patriot. Na videokonferenci mezinárodní Kontaktní skupiny pro podporu Ukrajiny to dnes oznámila španělská ministryně obrany Margarita Roblesová. Informoval španělsky list El País v reakci na tlak spojenců z EU a NATO.

Zdroj: Julie Jarošová

Další zprávy