Evropané se učí žít s islámským terorismem. Každodenní hrozby mění zvyky i chování lidí

Paříž – Džihádistické cíle v Evropě se depresivně opakují – metro v Bruselu, Champs-Elysées v Paříži (dvakrát), turistů plné mosty v Londýně (dvakrát) a rockový koncert ve Velké Británii. A to vše jen v posledních několika měsících, píše agentura AP.

Stálý proud útoků na centra každodenního života vyvolávají u Evropanů slova o tom, že si nenechají teroristy změnit životy, ale jistým velkým i malým způsobem už se tak stalo, uvádí agentura. Podle AP se objevuje „rostoucí povědomí a rychlejší reakce“, a to především v nejvíce zasažených zemích, jako jsou Francie, Velká Británie nebo Belgie.

V úterý v Bruselu šestatřicetiletý Maročan zakřičel „Alláhu Akbar!“ a odpálil bombu v metru. Bomba ale nevybuchla, jak měla. Napětí roste i v Paříži, kde ve čtvrtek policejní jednotka velmi rychle reagovala na telefonát svědka o muži, který nesl pistoli. Ukázalo se, že šlo o člena protiteroristické skupiny, uvedla francouzská média.

Británii desetiletí útoků ze strany Irské republikánské armády (IRA) přiměly instalovat celou řadu bezpečnostních kamer. Paříž také s poslední době rychle rozšiřuje kamerový systém, takže byli policisté schopni minutu po minutě sledovat cestu muže, který se pokusil zaútočit na četnickou hlídku na Champs-Elysee. Útok se nezdařil a muž zemřel na popáleniny. Stal se tak jedinou obětí svého činu - ale zanechal po sobě velký arzenál.

Francie a Británie už také v posledních letech nainstalovaly bariéry kolem letišť, na nádražích a kolem dalších veřejných budov. Od útoku na mostu ve Westminsteru, ke kterému došlo v březnu, se mluví o instalaci ještě více bariér na mostech a okolo přeplněných míst, jako je londýnská čtvrt Borough Market, kde tento měsíc řádili tři útočníci.

Francouzské úřady dokonce vydaly oficiální pokyny, jak se chovat v případě útoku. Ve veřejných prostorách, i ve školách byly vyvěšeny tabule ukazující lidem, že mají utíkat, krčit se pod okny nebo použít těžký nábytek jako barikádu. Britské úřady zareagovaly podobně a v hospodách a restauracích se objevily cedule s poselstvím „Utíkej, oznam to a schovej se“. Lidé by také podle těchto doporučení měli zjistit, jestli hrozba číhá uvnitř nebo venku. Navíc by neměli čekat na polici, než místo uzavře nebo evakuuje.

Britové dojíždějící do práce změnili své návyky. Poté, co sebevražední atentátníci v roce 2005 zaútočili na vlaky a autobusy v londýnské ranní dopravní špičce, se zvýšil počet lidí dojíždějících do práce na kole. I tento způsob dopravy má ale podle AP svá úskalí, protože každoročně roste počet úmrtí cyklistů.

Tři ze čtyř nedávných útoků zahrnovaly použití vozidla jako zbraně - podobně jako tomu bylo při smrtícím útoku v roce 2016 v Nice ve Francii, při kterém zemřelo 87 lidí. „Myslím, že bych mohl zkusit do práce jezdit čluny, ale netrvalo by dlouho a jsem si jistý, že by je také napadli. Takže jsem to prostě riskl,“ řekl AP Rohan Chansity, 34letý finanční pracovník v Londýně.

Rodiče a učitelé s dětmi více mluví o tom, aby byly pozorné. Sebevražedný atentátník se v květnu vyhodil do vzduchu v Manchester Areně a zabil 22 lidí - většinou mladých návštěvníků koncertu. „Mluvíme o tom, aby byla pozorná, hledala východy - ale nakonec jí nemůžu zakázat chodit na koncerty,“ tvrdí Moira Campbellová (45), který má 15letou dceru.

Také turisté říkají, že jsou si vědomi potenciálního nebezpečí, ale odmítají se nechat zastrašit. Dave Howland, který cestoval z New Hampshire do Londýna se svým nejmladším synem několik dní před útokem v Borough Market, řekl, že si byl vědom hrozby, když šel do Shakespearova divadla Globe v oblasti Borough Market.

„Podíval jsem se kolem a neviděl jsem označené únikové cesty,“ řekl 47letý učitel angličtiny. „Ale pak jsem se rozhlédl a viděl představení a to, že lidé slavili život. Tak jsem si říkal, že si ten okamžik užijeme. Londýn je neuvěřitelné město, a život je příliš krátký na to, abyste si neužívali.“

Útočník na Champs-Elysées měl arzenál zbraní jak v jeho autě, tak i doma. A francouzský protiteroristický prokurátor řekl, že katastrofa byla odvrácena jen čirou náhodou. Jednalo se o druhý útok na slavném bulváru v době kratší než dva měsíce. Přesto se turisté a Pařížané hrnou na Champs-Elysées hlídanou maskovanými vojáky nosícímu automatické pušky. A v Bruselu pouhý den po výbuchu v metru vše vyšumělo, titulky se zaměřily na to, jak se vyrovnat s nedávnou vlnou veder, AP. „Počasí, jak se zdá, nezmizí - stejně jako džihádské hrozby,“ dodává agentura.

Související

Více souvisejících

Terorismus Velká Británie Francie teroristický útok před Westminsterským palácem v Londýně (22. března 2017) Teroristické útoky v Londýně (3.6.2017) teroristický útok v Paříži - střelec zaútočil na Champs-Élysées (20. 4. 2017)

Aktuálně se děje

před 39 minutami

před 1 hodinou

Vrtulník Kamov Ka-32 ve vzduchu.

VIDEO: Ukrajinci zaútočili na mezinárodní letiště v Moskvě

Ukrajinská vojenská tajná služba HUR se pochlubila likvidací helikoptéry Kamov Ka-32, což mělo  proběhnout na moskevském letišti. Jejím agentům se údajně podařilo proniknout na letiště, kde provedli akci, která byla zachycena na videu. Následně helikoptéra skončila v plamenech.

před 1 hodinou

Náčelník generálního štábu Valerij Zalužnyj (vpravo) a generál Oleksandr Syrskyj (vlevo) během obrany Kyjeva v březnu 2022.

Šéf ukrajinské armády přiznal, že situace na frontě se neustále zhoršuje

Velitel ukrajinské armády Oleksandr Syrskyj dnes na Telegramu informoval o zhoršující se situaci na operační i strategické úrovni ukrajinských vojsk na frontě. Tuto skutečnost sdělil také západním spojencům během virtuálního zasedání kontaktní skupiny pro Ukrajinu. Zároveň ruská armáda oznámila dobytí dvou vesnic v Doněcké oblasti a průlom v ukrajinské obraně.

před 2 hodinami

Ilustrační foto

Dopady změn počasí jsou stále ničivější. Prohlubují konflikty, ničí lidem životy, varuje UNHCR

Organizace spojených národů tento týden oznámila, že spouští nový fond, jehož cílem je posílit ochranu uprchlíků a vysídlených komunit ohrožených změnou klimatu. Podle zprávy agentury AFP Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) uvedl, že cílem je do konce roku 2025 získat do nového fondu 100 milionů dolarů na podporu uprchlíků, jejich hostitelských komunit a zemí původu, které jsou klimatickými krizemi zasaženy nejvíce.

před 3 hodinami

Dmitrij Peskov na druhém summitu Rusko Afrika 2023.

Kreml o mírových jednáních s Ukrajinou: Jednu věc je třeba vzít v úvahu

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov dnes uvedl, že v současné době nejsou žádné podmínky pro mírová jednání s Kyjevem. Podle něj Kyjev již před dvěma lety zakázal veškeré vyjednávání, dokud bude ruským prezidentem Vladimir Putin, pod jehož velením ruská vojska v únoru 2022 vstoupila na Ukrajinu. Tento zákaz Kyjev zdůvodnil odhalením válečných zločinů, které údajně spáchalo Rusko.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Mark Rutte

Misky vah se naklání. Rutte si získává podporu Turecka, v cestě do křesla šéfa NATO mu ale stojí další země

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v pátek prohlásil, že od nového generálního tajemníka Severoatlantické aliance (NATO) očekává, že upřednostní řešení obav Turecka souvisejících s terorismem. Řekl to v Istanbulu během setkání s vedoucím kandidátem na post šéfa NATO, dosluhujícím nizozemským premiérem Markem Ruttem, který je na návštěvě v Turecku v rámci snah o získání podpory pro svou kandidaturu.

před 6 hodinami

Volební štáb hnutí ANO

Babišovo ANO opět prachsprostě lže. Tentokrát o důchodech

Zástupci hnutí ANO a kabinetu Petra Fialy (ODS) se shodli na nutnosti změn v prvním důchodovém pilíři, opoziční subjekt zároveň nezpochybnil nutnost zvyšování věkové hranice pro odchod do důchodu. To vyplývá z dokumentů zveřejněných prezidentskou kanceláří k březnové schůzce nad tématech důchodové reformy. Stojí za to připomenout, že onoho 28. Března se schůzky na pozvání prezidenta zůčastnili Karel Havlíček, Alena Schillerová a Aleš Juchelka. Celý zápis přidávám na konec tohoto článku. Závěr si z něj udělejte sami.  

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 12 hodinami

před 13 hodinami

před 20 hodinami

raketový systém Patriot

Ukrajina dostane od Španělska rakety Patriot

Španělsko pošle na Ukrajinu rakety Patriot. Na videokonferenci mezinárodní Kontaktní skupiny pro podporu Ukrajiny to dnes oznámila španělská ministryně obrany Margarita Roblesová. Informoval španělsky list El País v reakci na tlak spojenců z EU a NATO.

včera

včera

Vinaři vyúčtovali ztráty. Mráz způsobil škody za více než dvě miliardy

Rekordní mrazy, které minulý a tento týden udeřily v České republice, ničivě zasáhly tuzemské vinohrady. V Čechách je dopad naprosto fatální, škody tam dosahují 95 procent. Na Moravě se pohybují minimálně na úrovni 23% snížení výnosu. Aktuální průzkum mezi vinaři vyčíslil celkové škody napáchané na letošní úrodě na více než 2 miliardy korun. Vinaři ale varují, že měnící se klima není jediným problémem domácího vinařství, a žádají aktivnější přístup k jejich řešení ze strany ministerstva. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy