Pilný v Bruselu diskutoval o budoucnosti eurozóny

Brusel – Česko mělo dnes poprvé možnost zúčastnit se jednání ministrů financí těch států Evropské unie, které platí eurem. V rámci přípravy na prosincový summit eurozóny v rozšířeném formátu byl ministr Ivan Pilný přítomen části jednání euroskupiny, tedy schůzky ministrů financí zemí s eurem. 

Podle Pilného se velmi široce probírala dvě témata, o nichž se mají v polovině prosince na eurosummitu bavit i šéfové států a vlád 27 zemí EU - problematika bankovní unie a otázky související s fiskálním rámcem.

Šéf euroskupiny Jeroen Dijsselbloem označil debatu o prohlubování bankovní unie za zajímavou a připomněl, že už nizozemské předsednictví EU v roce 2016 nabídlo státům eurozóny další postup. Pohledy zemí se ale i po více než roce výrazně liší, třeba v otázce řešení špatných úvěrů či míry společných záruk za vklady v bankách.

Ministr Pilný dnes novinářům řekl, že rovnováha mezi sdílením a snižováním rizika tak zatím v evropské bankovní unii není definitivně nastavena. „Je to diskuse, které se rádi zúčastníme, ale budeme pozorovat, co s tím Evropa udělá, protože ty názory jsou opravdu velmi rozdílné," uvedl.

Druhým tématem dnešní diskuse byl fiskální rámec eurozóny, od jeho pravidel a jejich případných změn až možné nové fiskální nástroje. Dijsselbloem připomněl, že debatu ovlivnily dosud neukončené rozhovory o podobě nové německé vlády. Upozornil také, že v otázce dohledu nad fiskálními pravidly hrají významnou roli evropské instituce, především Evropská komise jako strážce uzavřených dohod.

Zjevné podle něj je, že stávající pravidla, která mají státy eurozóny dodržovat, jsou mnohdy komplikovaná, a tak i těžko vysvětlitelná voličům v členských zemích. Je to prý ale cena za snahu vytvořit pravidla, která by pokrývala nejrůznější možné scénáře. „Ti, kteří volají po jejich zjednodušení, si často neuvědomí, že výsledkem může být poměrně velká přísnost," podotkl Dijsselbloem.

Současný šéf euroskupiny také upozornil na rostoucí význam míry státního dluhu v době, kdy většina vlád v EU snižuje rozpočtové deficity. Země s nižší mírou zadlužení jsou podle Dijsselbloema lépe připraveny na případné hospodářské šoky v budoucnu.

Praha má v těchto věcech podle Pilného podobnou pozici jako Dánsko, tedy země, která má z eura na rozdíl od České republiky dojednanou trvalou výjimkou. „Každý stát by se měl postarat o to, aby úroveň národního dluhu se zmenšovala a byla v rozumné relaci vůči hrubému domácímu produktu. Není pravidla třeba nějakým způsobem reformovat, stejně nikdy žádné sankce nebyly," řekl.

Slovenský ministr financí Peter Kažimír, jeden z favoritů na funkci šéfa euroskupiny, pokládá dnešní rozšířený formát jednání za správný krok. „Myslím, že nejlepším lákadlem (pro země bez eura) bude dobrý příběh o hospodářství zemí eurozóny a jasná pravidla v klubu," poznamenal.

Dnešní diskuse o budoucnosti evropské hospodářské a měnové unie byla na ministerské úrovni první. Následovat by měla podobná schůzka počátkem prosince, která připraví podklady pro summit eurozóny - opět v rozšířeném formátu 27 zemí - plánovaný na 15. prosince.

Související

Vlastimil Válek

Válek zmínil, jak české zdravotnictví těží z členství v EU

Mezi největší přínosy dvacetiletého členství Česka v Evropské unii patří například možnost čerpat zdravotní péči v kterékoliv zemi EU, společné registrace nových léků před vstupem na trh, zapojení do expertních sítí lékařů nebo sdílení expertizy Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) ve veřejném zdraví, konstatovalo ministerstvo zdravotnictví. 

Více souvisejících

EU (Evropská unie) eurozóna Ivan Pilný

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

včera

Martin Chlumský

Do čela Sokola byl zvolen Martin Chlumský

Martin Chlumský byl dnes zvolen do čela České obce sokolské (ČOS). Chlumský již od března dočasně řídil organizaci poté, co v souvislosti s podvodem rezignovala tehdejší starostka Hana Moučková.

včera

včera

včera

Vrtulník Kamov Ka-32 ve vzduchu.

VIDEO: Ukrajinci zaútočili na mezinárodní letiště v Moskvě

Ukrajinská vojenská tajná služba HUR se pochlubila likvidací helikoptéry Kamov Ka-32, což mělo  proběhnout na moskevském letišti. Jejím agentům se údajně podařilo proniknout na letiště, kde provedli akci, která byla zachycena na videu. Následně helikoptéra skončila v plamenech.

včera

Náčelník generálního štábu Valerij Zalužnyj (vpravo) a generál Oleksandr Syrskyj (vlevo) během obrany Kyjeva v březnu 2022.

Šéf ukrajinské armády přiznal, že situace na frontě se neustále zhoršuje

Velitel ukrajinské armády Oleksandr Syrskyj dnes na Telegramu informoval o zhoršující se situaci na operační i strategické úrovni ukrajinských vojsk na frontě. Tuto skutečnost sdělil také západním spojencům během virtuálního zasedání kontaktní skupiny pro Ukrajinu. Zároveň ruská armáda oznámila dobytí dvou vesnic v Doněcké oblasti a průlom v ukrajinské obraně.

včera

Ilustrační foto

Dopady změn počasí jsou stále ničivější. Prohlubují konflikty, ničí lidem životy, varuje UNHCR

Organizace spojených národů tento týden oznámila, že spouští nový fond, jehož cílem je posílit ochranu uprchlíků a vysídlených komunit ohrožených změnou klimatu. Podle zprávy agentury AFP Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) uvedl, že cílem je do konce roku 2025 získat do nového fondu 100 milionů dolarů na podporu uprchlíků, jejich hostitelských komunit a zemí původu, které jsou klimatickými krizemi zasaženy nejvíce.

včera

Dmitrij Peskov na druhém summitu Rusko Afrika 2023.

Kreml o mírových jednáních s Ukrajinou: Jednu věc je třeba vzít v úvahu

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov dnes uvedl, že v současné době nejsou žádné podmínky pro mírová jednání s Kyjevem. Podle něj Kyjev již před dvěma lety zakázal veškeré vyjednávání, dokud bude ruským prezidentem Vladimir Putin, pod jehož velením ruská vojska v únoru 2022 vstoupila na Ukrajinu. Tento zákaz Kyjev zdůvodnil odhalením válečných zločinů, které údajně spáchalo Rusko.

včera

včera

včera

Mark Rutte

Misky vah se naklání. Rutte si získává podporu Turecka, v cestě do křesla šéfa NATO mu ale stojí další země

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v pátek prohlásil, že od nového generálního tajemníka Severoatlantické aliance (NATO) očekává, že upřednostní řešení obav Turecka souvisejících s terorismem. Řekl to v Istanbulu během setkání s vedoucím kandidátem na post šéfa NATO, dosluhujícím nizozemským premiérem Markem Ruttem, který je na návštěvě v Turecku v rámci snah o získání podpory pro svou kandidaturu.

včera

Volební štáb hnutí ANO

Babišovo ANO opět prachsprostě lže. Tentokrát o důchodech

Zástupci hnutí ANO a kabinetu Petra Fialy (ODS) se shodli na nutnosti změn v prvním důchodovém pilíři, opoziční subjekt zároveň nezpochybnil nutnost zvyšování věkové hranice pro odchod do důchodu. To vyplývá z dokumentů zveřejněných prezidentskou kanceláří k březnové schůzce nad tématech důchodové reformy. Stojí za to připomenout, že onoho 28. Března se schůzky na pozvání prezidenta zůčastnili Karel Havlíček, Alena Schillerová a Aleš Juchelka. Celý zápis přidávám na konec tohoto článku. Závěr si z něj udělejte sami.  

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Předpověď počasí: Bude tepleji a beze srážek, míní meteorologové

Nebývale chladná dubnová epizoda je u konce, o víkendu už teploty překročí dvacítku. Podle týdenní předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) pak v příštím týdnu ještě o pár stupňů vzrostou. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy