Vučić přijel do Záhřebu, hasí rozbroje mezi Srbskem a Chorvatskem

Záhřeb - Srbský prezident Aleksandar Vučić zahájil dvoudenní návštěvu Chorvatska. Chorvatská prezidentka Kolinda Grabarová Kitarovičová dala najevo, že je s dnešním jednáním spokojená. Veřejnost ale tak nadšená není.

Kitarovičová i Vučić hned řekli, že spolu dnes neprobírali "minulost". Chorvatská prezidentka připomněla, že chtěla schůzku se srbským protějškem uspořádat za příhodnějších okolností, "ale po vystupňování slovní války jsem se to (rostoucí napětí) rozhodla ukončit a pozvat Vučiče co nejdříve".

Vučičova cesta se původně plánovala už na loňský podzim, ale byla odložena kvůli tehdejší ostré výměně názorů mezi politiky ohledně některých sporných otázek. Nová kontroverze přišla v lednu kvůli připomínkové výstavě ke koncentračnímu táboru Jasenovac v někdejším fašistickém Chorvatsku, kterou v sídle OSN v New Yorku uspořádalo Srbsko, a také kvůli výrokům, které při otevírání expozice pronesl srbský ministr zahraničí.

Prezidenti sdělili, že dnes spolu hovořili o řadě témat, včetně ekonomické spolupráce a realizace konkrétních společných projektů s využitím fondů EU. Jako příklad chorvatská představitelka uvedla obnovu železniční tratě Záhřeb-Vinkovci-Tovarnik-Šid-Bělehrad.

Nicméně oba státníci potvrdili, že hovořili také o věcech, v nichž se jejich stanoviska rozcházejí, jako je dořešení společné hranice, ale i o citlivějších otázkách, včetně osudu lidí pohřešovaných od války provázející v první polovině 90. let rozpad někdejší Jugoslávie. Vučić v této souvislosti slíbil, že se setká přímo s představiteli chorvatských sdružení nezvěstných osob.

Příjezd Vučiče do Záhřebu provázejí přísná bezpečnostní opatření, včetně rozmístění ostřelovačů na budovách kolem míst, kde se srbská delegace pohybuje. V centru chorvatské metropole se za účasti asi tisíce lidí také konala demonstrace, kterou uspořádaly organizace válečných veteránů a vdov po mužích padlých za války v 90. letech. Policie ale účastníkům protestní akce zabránila přiblížit se k náměstí, kam měl zavítat i nejvyšší srbský představitel.

Související

Milorad Dodik

Přízrak nové války v Evropě. Může vypuknout "do hodiny" s podporou Putina

V případě, že Milorad Dodik oznámí odtržení, je politik z vládnoucí strany v srbské části Bosny a Hercegoviny přesvědčen, že válka vypukne během hodiny. Podle něho o tom není pochyb. Rusko podporuje úsilí místních úřadů o odtržení od zbytku země, což pro Západ znamená využití „balkánského kotle“ v konfliktu.
Francouzský prezident Emmanuel Macron a srbský prezident Aleksandar Vučič během společné tiskové konference před pracovní večeří v prezidentském Elysejském paláci v Paříži (Francie, 8. dubna 2024).

Rusové ztrácí nejdůležitějšího evropského spojence. Srbsko se přiklání k Západu

Srbsko, jakožto kandidátská země pro vstup do EU je jednou z předních zemí na Balkánském poloostrově, která disponuje jednou z nejsilnějších armád v regionu. Jeho podpora je v kontextu evropských geopolitických snah více než důležitá. Historicky bylo Srbsko blíže k politice Kremlu, což se ale podle současných událostí mění. Srbové se stále více orientují na západní hodnoty a spojenectví.

Více souvisejících

Aleksandr Vučič (srbský prezident) Kolinda Grabarová-Kitarovičová Chorvatsko Srbsko

Aktuálně se děje

včera

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

Putin dorazil do KLDR. Rusko by mohlo pomáhat Severní Koreji s jaderným programem, obává se NATO

Letadlo s ruským prezidentem Vladimirem Putinem přistálo dnes večer v Pchjongjangu, informoval server BBC. Putin zahájil dvoudenní návštěvu Severní Koreje, během níž se setká s jejím vůdcem Kim Čong-unem. Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg varoval, že Putinova návštěva této totalitní země má "mezinárodní dopad". Spekuluje se, že Pchjongjang by mohl poskytnout Moskvě vojenskou podporu v její válce proti Ukrajině, která trvá už přes dva roky.

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Kyjev: Ruští vojáci uřízli hlavu ukrajinskému vojákovi

Ukrajinský generální prokurátor Andrij Kostin obvinil ruské invazní jednotky, že v Doněcké oblasti na východě Ukrajiny uřízly hlavu ukrajinskému vojákovi. Podle Kostina dostali ruští vojáci ve Volnovašském okrese od svých velitelů rozkaz, aby ukrajinské vojáky nezajímali, ale brutálně je zabili. Moskva se k těmto obviněním nevyjádřila.

včera

včera

včera

Anouk Aimée

Ve věku 92 let zemřela Anouk Aimée, legenda francouzského filmu

Ve věku 92 let zemřela v úterý v Paříži francouzská herečka Anouk Aimée, známá především svou rolí ve filmu "Muž a žena" od režiséra Clauda Leloucha z roku 1966, kde hrála po boku Jeana-Louise Trintignanta. Zprávu o její smrti oznámila její dcera Manuela Papatakisová na Instagramu.

včera

Čína, ilustrační fotografie

Čína se ostře ohradila proti kritice Stoltenberga

Čína v úterý ostře reagovala na prohlášení generálního tajemníka NATO Jense Stoltenberga, který ji obvinil z podpory Ruska a z eskalace války na Ukrajině. Peking vyzval NATO, aby se zaměřila na sebereflexi namísto útoků a očerňování. Uvedla to agentura Reuters.

včera

včera

včera

včera

Mark Rutte, Ukrajinský mírový summit 2024 (Bürgenstock)

Rutte má zelenou. Na cestě do vedení NATO ho podpořilo Slovensko i Orbán

Maďarsko je ochotno podpořit kandidaturu Marka Rutteho na pozici generálního tajemníka NATO, uvedl v úterý maďarský premiér Viktor Orbán na sociální síti X. Odcházející nizozemský premiér Mark Rutte se setkal s Viktorem Orbánem na okraj neformálního summitu lídrů členských zemí EU v Bruselu.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Cristiano Ronaldo

Euro 2024: Hašek by rád porazil Ronalda, portugalskému kouči Martínezovi se styl Čechů líbí

Očekávaný vstup do fotbalového Eura z pohledu české fotbalové reprezentace se blíží, jelikož už v úterý večer od 21:00 nastoupí v Lipsku do duelu proti Portugalsku. Tedy proti týmu, který je pasován mezi největší favority celého turnaje. Z české strany vyšlo najevo, že jsou všichni hráči zdravotně v pořádku, i kapitán Tomáše Součka, jenž měl problémy s nohou a úlevy na trénincích. Portugalský stratég  Roberto Martínez českou reprezentaci nehodlá nikterak podceňovat.

včera

včera

včera

Nastane druhá korejská válka? Poloostrov je v napětí, balónek s odpadem brzy může vystřídat jaderná hlavice

Korejský poloostrov se poslední dobou blíží válce rychleji než kdy dřív. Dědictví války z 50. let tak stále pokračuje a hrozí, že se křehké příměří změní v brutální a krvelačný konflikt. Tentokrát ale má Severní Korea k dispozici jaderné zbraně, takže papírová převaha jihokorejské armády nemusí znamenat vůbec nic. 

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy