Svět sleduje dění v Česku: Dědicové totalitních vládců se vrací k moci, až doteď byli komunisté vyvrhelové

Informaci o tom, že v České republice byla jmenována nová vláda, přinesla i zahraniční média. Například agentura Reuters připomíná, že menšinový kabinet mají podpořit komunisté, kteří podle ní byli dlouho považováni za „vyvrhele“.

Reuters vysvětluje, že „Babišova centristická strana ANO vyhrála v říjnu volby, ale nedokázala vytvořit parlamentní většinu, protože většina stran odmítá spolupracovat s miliardářským obchodníkem, který čelí policejnímu vyšetřování kvůli údajnému podvodu“.

Poukazuje na to, že ANO nakonec uzavřelo koalici se sociálními demokraty. „Ale s pouhými 93 místy ve dvousetčlenné dolní komoře koalice potřebuje komunistickou podporu – čímž dává okrajové straně první možnost výrazněji mluvit do národní politiky od doby, kdy téměř před třemi desetiletími skončila její autoritativní vláda,“ píše agentura.

„Babiš se zavázal, že se bude soustředit na udržování dobrých vztahů s Evropskou unií a spojenci z NATO, avšak bude také zastávat silný protiimigrační postoj, který zastávají jeho sousedé ve střední Evropě a který je v rozporu s ostatními státy EU,“ varuje agentura, jejíž zprávu převzala i další světová média.

„Slibuji, že naše vláda bude bojovat především za bezpečnost našich lidí. Nejen zde, budeme také bojovat proti nelegální migraci, budeme bojovat za naše zájmy v Evropě,“ cituje Babišova slova Reuters, která zdůrazňuje, že jeho slova jsou v souladu s veřejným míněním. Odkazuje na dubnový průzkum CVVM, podle kterého by téměř šest z deseti Čechů válečné uprchlíky vůbec nepřijalo a 35 procent tvrdí, že by měli být přijati jen dočasně.

Jak ale agentura připomíná, KSČM se zlobí kvůli některým Babišovým krokům, kromě sporů o zastoupení v dozorčí radě ČEZu připomíná i to, že premiér odmítl vyhovět jejich požadavkům na snížení vojáků posílaných do vojenských misí NATO v zahraničí, zejména v Pobaltí.

„Hořce symbolické pro sociální demokraty je, že vláda byla jmenována na výročí nuceného sloučení strany s KSČ poté, co se komunisté v roce 1948 chopili moci, a v den výročí popravy demokratické političky Milady Horákové, ke které došlo v roce 1950 v nejvýznamnějším vykonstruovaném procesu této doby,“ píše se také ve světě.

„Vznik vlády byl poznamenán konflikty se Zemanem, který upřednostňuje užší vazby s Ruskem a Čínou a komunisty. Zeman odmítl jmenovat sociálního demokrata Miroslava Pocheho, člena Evropského parlamentu, za ministra zahraničí, a řekl, že není dostatečně tvrdý, aby odmítl žadatele o azyl,“ popisuje Reuters problémy kolem české vlády.

„Zeman citoval příspěvek z Pocheho blogu z roku 2015, podle něhož mohli Češi v té době přijmout několik set uprchlíků, aby pomohli Itálii a Řecku. Země jich nakonec vzala jen tucet a Evropská komise v loňském roce zahájila soudní řízení proti ní, Polsku a Maďarsku,“ připomíná agentura s tím, že ministerstvo zahraničí dočasně povede ministr vnitra Jan Hamáček.

O dění v Česku informuje také americká agentura Bloomberg. „Babišovi oponenti kritizovali jeho rozhodnutí spolupracovat s dědici bývalých totalitních vládců a dát jim největší vliv na politiku od pádu železné opony před téměř třemi desetiletími,“ píše Bloomberg. Zmiňuje také, že Zeman, který je velkým příznivcem ruského prezidenta Vladimira Putina, si nejmenováním Pocheho vydobyl silnější roli, než tradičně spíše reprezentativnímu českému prezidentovi přísluší.

„Zeman vyvinul značné úsilí, aby se pokusil ovlivnit vládní složení," cituje Bloomberg Josefa Mlejnka, politologa z Univerzitě Karlově v Praze. „Z Hradu je vyvíjen tlak na zahraniční politiku."

Reuters pak dodává, že hlasování o důvěře novou vládu čeká 11. července.

Související

Helena Langšádlová

Ministryně Langšádlová se rozhodla podat demisi

Ministryně pro vědu, výzkum a inovace Helena Langšádlová (TOP 09) se rozhodla podat demisi, oznámila její strana ve čtvrtek ráno. Podrobnosti má končící členka Fialovy vlády poskytnout odpoledne. 

Více souvisejících

Vláda ČR Andrej Babiš Reuters Media

Aktuálně se děje

před 46 minutami

včera

Martin Chlumský

Do čela Sokola byl zvolen Martin Chlumský

Martin Chlumský byl dnes zvolen do čela České obce sokolské (ČOS). Chlumský již od března dočasně řídil organizaci poté, co v souvislosti s podvodem rezignovala tehdejší starostka Hana Moučková.

včera

včera

včera

Vrtulník Kamov Ka-32 ve vzduchu.

VIDEO: Ukrajinci zaútočili na mezinárodní letiště v Moskvě

Ukrajinská vojenská tajná služba HUR se pochlubila likvidací helikoptéry Kamov Ka-32, což mělo  proběhnout na moskevském letišti. Jejím agentům se údajně podařilo proniknout na letiště, kde provedli akci, která byla zachycena na videu. Následně helikoptéra skončila v plamenech.

včera

Náčelník generálního štábu Valerij Zalužnyj (vpravo) a generál Oleksandr Syrskyj (vlevo) během obrany Kyjeva v březnu 2022.

Šéf ukrajinské armády přiznal, že situace na frontě se neustále zhoršuje

Velitel ukrajinské armády Oleksandr Syrskyj dnes na Telegramu informoval o zhoršující se situaci na operační i strategické úrovni ukrajinských vojsk na frontě. Tuto skutečnost sdělil také západním spojencům během virtuálního zasedání kontaktní skupiny pro Ukrajinu. Zároveň ruská armáda oznámila dobytí dvou vesnic v Doněcké oblasti a průlom v ukrajinské obraně.

včera

Ilustrační foto

Dopady změn počasí jsou stále ničivější. Prohlubují konflikty, ničí lidem životy, varuje UNHCR

Organizace spojených národů tento týden oznámila, že spouští nový fond, jehož cílem je posílit ochranu uprchlíků a vysídlených komunit ohrožených změnou klimatu. Podle zprávy agentury AFP Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) uvedl, že cílem je do konce roku 2025 získat do nového fondu 100 milionů dolarů na podporu uprchlíků, jejich hostitelských komunit a zemí původu, které jsou klimatickými krizemi zasaženy nejvíce.

včera

Dmitrij Peskov na druhém summitu Rusko Afrika 2023.

Kreml o mírových jednáních s Ukrajinou: Jednu věc je třeba vzít v úvahu

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov dnes uvedl, že v současné době nejsou žádné podmínky pro mírová jednání s Kyjevem. Podle něj Kyjev již před dvěma lety zakázal veškeré vyjednávání, dokud bude ruským prezidentem Vladimir Putin, pod jehož velením ruská vojska v únoru 2022 vstoupila na Ukrajinu. Tento zákaz Kyjev zdůvodnil odhalením válečných zločinů, které údajně spáchalo Rusko.

včera

včera

včera

Mark Rutte

Misky vah se naklání. Rutte si získává podporu Turecka, v cestě do křesla šéfa NATO mu ale stojí další země

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v pátek prohlásil, že od nového generálního tajemníka Severoatlantické aliance (NATO) očekává, že upřednostní řešení obav Turecka souvisejících s terorismem. Řekl to v Istanbulu během setkání s vedoucím kandidátem na post šéfa NATO, dosluhujícím nizozemským premiérem Markem Ruttem, který je na návštěvě v Turecku v rámci snah o získání podpory pro svou kandidaturu.

včera

Volební štáb hnutí ANO

Babišovo ANO opět prachsprostě lže. Tentokrát o důchodech

Zástupci hnutí ANO a kabinetu Petra Fialy (ODS) se shodli na nutnosti změn v prvním důchodovém pilíři, opoziční subjekt zároveň nezpochybnil nutnost zvyšování věkové hranice pro odchod do důchodu. To vyplývá z dokumentů zveřejněných prezidentskou kanceláří k březnové schůzce nad tématech důchodové reformy. Stojí za to připomenout, že onoho 28. Března se schůzky na pozvání prezidenta zůčastnili Karel Havlíček, Alena Schillerová a Aleš Juchelka. Celý zápis přidávám na konec tohoto článku. Závěr si z něj udělejte sami.  

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Předpověď počasí: Bude tepleji a beze srážek, míní meteorologové

Nebývale chladná dubnová epizoda je u konce, o víkendu už teploty překročí dvacítku. Podle týdenní předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) pak v příštím týdnu ještě o pár stupňů vzrostou. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy