Prezidenti Srbska a Kosova jednali v Bruselu. Skončilo to fiaskem, Vučić přesto do Prištiny jede

Brusel - Srbský prezident Aleksandar Vučić v pátek večer potvrdil, že o víkendu pojede na návštěvu Kosova, jak plánoval. Rozhodl se tak, přestože dnešní dopolední jednání s kosovským prezidentem Hashimem Thaçim v Bruselu zkrachovalo, a Vučičova cesta do bývalé jihosrbské provincie tak byla ohrožena. Vučić se odmítl s Thaçim přímo setkat a politici mluvili odděleně jen se šéfkou diplomacie Evropské unie Federikou Mogheriniovou jako s prostředníkem.

Vučić na večerní tiskové konferenci v Bělehradu, vysílané v přímém přenosu státní televizí RTS, mimo jiné ujistil, že dnešní událost v Bruselu v žádném případě neznamená přerušení dialogu s Prištinou. "Rozhovory budou pokračovat," uvedl a dodal, že "klíčovou věcí je mír."

Sdělil také, že v sobotu podle plánu pojede do Kosova, přičemž nejprve navštíví ekonomicky důležité přehradní jezero Gazivode s tamní vodní elektrárnou. V neděli se pak v poledne v Kosovské Mitrovici uskuteční zamýšlené shromáždění, na němž přednese projev.

Gazivode je energeticky i vodohospodářsky významný objekt na severu Kosova v oblasti obývané silnou srbskou menšinou. Právě o Gazivode vedou Bělehrad a Priština spor a z prištinských úřadů zazněla hrozba, že Vučičovi tam bude přístup zakázán.

Poté, co ze sídla EU přišla zpráva o nezdaru rokování Vučiče s Thaçim, se v srbských médiích objevily informace nasvědčující tomu, že situace je napjatější, než se na první pohled zdá. Agentura Tanjug napsala, že Vučić dal pokyn srbské armádě, policii a bezpečnostní službě BIA, aby přerušily veškerou komunikaci s kosovskou policií a s mezinárodními silami v Kosovu KFOR.

Srbská premiérka Ana Brnabičová zároveň podle webu stanice B92 vyzvala mezinárodní společenství, aby "už více nezkoušelo trpělivost a porozumění" Srbska. Představitele Albánců v Kosovu označila za "neseriózní, nezodpovědné a nepředvídatelné". Vyčetla přitom mezinárodním činitelům, že stále nijak nereagují na to, že Priština neplní dohody.

Odmítnutí Vučiče setkat se s Thaçim novinářům vysvětlil šéf úřadu vlády pro Kosovo Marko Djurić. Je to "kvůli všem lžím, podvodům a odpornému přístupu vůči Srbům a srbské straně, jež představitelé Prištiny předvedli v uplynulých dnech, (kvůli) urážkám, klamání, hrozbám, hrozbám dokonce i vůči prezidentově (Vučičově) 16leté dceři, kvůli všemu, co v posledních dnech udělali", řekl Djurić.

Dnešní jednání mělo mít podle očekávání v dlouhé historii planých rozhovorů konečně zásadní význam. Předpokládala se diskuse o určité výměně území jako řešení problému Kosova. Tuto cestu naznačovali jak Vučić, tak Thaçi, byť velice opatrně a nepřímo s použitím termínů jako demarkace či korektura původní administrativní hranice mezi Srbskem a Kosovem. Výměna se očividně měla týkat severu Kosova se silnou srbskou menšinou a jihosrbské oblasti Preševského údolí s početným albánským obyvatelstvem.

Zjevně právě o tom původně chtěl Vučić v neděli v Kosovu hovořit jako o průlomovém návrhu. Čeká se ale, že po dnešních událostech projev upraví.

Vučiče zřejmě rozzlobilo, jak Thaçi interpretoval možnou dohodu o výměně území. Kosovský prezident se totiž doma dostal pod tlak v mocenském soupeření s premiérem Ramushem Haradinajem a korekturu hranic začal představovat jako pouhé připojení Preševského údolí ke Kosovu.

Kromě toho například předseda kosovského parlamentu Kadri Veseli tento týden prohlásil, že Vučić sice dostal povolení k víkendové cestě do Kosova, ale to může být "v případě destabilizace" klidně odvoláno. "Když rozhodneme, že nepřijede, Vučić do Kosova prostě nevstoupí," citovala Veseliho bělehradská média.

Většinou Albánci osídlené Kosovo vyhlásilo nezávislost v únoru 2008, Srbsko však odtržení své jižní provincie nikdy nepřijalo. Úvahy o výměně území narážejí na odpor nejen značné části politické scény v Kosovu, ale i v Srbsku. Mocné odpůrce, především německou kancléřku Angelu Merkelovou, má i v Evropské unii.

Na druhé straně Washington naznačil, že nemá v úmyslu něčemu takovému bránit, pokud se na tom Bělehrad a Priština dohodnou. Podobné hlasy zazněly i od některých členů Evropské komise, ovšem s podmínkou, že v žádném případě nesmí jít o precedens pro jiné případy, jako je například Bosna.

Související

Milorad Dodik

Přízrak nové války v Evropě. Může vypuknout "do hodiny" s podporou Putina

V případě, že Milorad Dodik oznámí odtržení, je politik z vládnoucí strany v srbské části Bosny a Hercegoviny přesvědčen, že válka vypukne během hodiny. Podle něho o tom není pochyb. Rusko podporuje úsilí místních úřadů o odtržení od zbytku země, což pro Západ znamená využití „balkánského kotle“ v konfliktu.
Francouzský prezident Emmanuel Macron a srbský prezident Aleksandar Vučič během společné tiskové konference před pracovní večeří v prezidentském Elysejském paláci v Paříži (Francie, 8. dubna 2024).

Rusové ztrácí nejdůležitějšího evropského spojence. Srbsko se přiklání k Západu

Srbsko, jakožto kandidátská země pro vstup do EU je jednou z předních zemí na Balkánském poloostrově, která disponuje jednou z nejsilnějších armád v regionu. Jeho podpora je v kontextu evropských geopolitických snah více než důležitá. Historicky bylo Srbsko blíže k politice Kremlu, což se ale podle současných událostí mění. Srbové se stále více orientují na západní hodnoty a spojenectví.

Více souvisejících

Aleksandr Vučič (srbský prezident) Hashim Thaçi kosovo Srbsko EU (Evropská unie)

Aktuálně se děje

před 21 minutami

před 59 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Alexander De Croo

Moderátor po útoku na Fica vyzval k odstranění belgického premiéra

Belgický premiér Alexander De Croo podal ve čtvrtek stížnost na rozhlasového moderátora, který posluchače vyzýval k jeho "odstranění". Nejmenovaný moderátor, kterého vyšetřuje policie, se tak vyjádřil v souvislosti se středečním atentátem na slovenského premiéra Roberta Fica. 

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 5 hodinami

včera

včera

Požár lesa u Hřenska v Českém Švýcarsku Prohlédněte si galerii

Největší lesní požár v historii země se dostal k soudu. Muži hrozí 15 let

U ústeckého krajského soudu ve čtvrtek začalo projednávání případu největšího lesního požáru v historii země, k němuž došlo předloni v létě v Českém Švýcarsku. Obviněným je někdejší dobrovolný strážce rezervace, jemuž hrozí až 15 let odnětí svobody. Muž vinu opakovaně odmítl. 

včera

Petr Pavel na konferenci Naše bezpečnost není samozřejmost. (12.3.2024)

Podporujme Ukrajinu, ale hledejme i řešení konfliktu, zdůraznil Pavel

Petr Pavel trvá na pokračování vojenské i jiné podpory Ukrajiny, zároveň je podle něj třeba hledat řešení, které by vedlo ke konci války s Ruskem. Prezident tak dal do kontextu své vyjádření pro jednu ze zahraničních zpravodajských televizí. Jakékoliv budoucí mírové uspořádání nezbytně předpokládá souhlas Ukrajiny, dodala hlava státu.

včera

včera

Policie ČR

U policie definitivně skončil muž, který napadal lidi před pražským barem

Policie propustila muže, který v únoru v opilosti se svou kolegyní napadl několik osob před barem na pražském Smíchově. Zároveň informovala, že ženu zprostila výkonu služby. Dvojici obvinila Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS). Policie už dříve označila jednání příslušníka za neakceptovatelné a neomluvitelné.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Zelenskyj dorazil do boji zmítaného Charkova. Ukrajina zastavila ruský postup

Ukrajinské jednotky zastavily ruský postup v některých zónách Charkovské oblasti na severovýchodě Ukrajiny, kde vede Rusko novou ofenzívu. Oznámila to ve čtvrtek ukrajinská armáda, informuje agentura Reuters.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy