Deportace migrantů? Agresivní postup vyvolává kritiku

Je nejchmurnější ironií, že tajná, nucená deportace zhruba padesáti osob z Velké Británie na Jamajku může proběhnout již tento týden, a to ve stejný den, kdy bude skupina Stansted 15 bojující proti deportacím souzena za narušení předchozího pokusu repatriovat migranty, konstatuje editorial serveru The Guardian. Prestižní deník v něm tvrdí, že krok ukazuje neochotu britské vlády poučit se z předchozích skandálů ohledně migrantů.

Agresivní přístup je zpět

Rozhodnutí britské vlády pokračovat v deportacích do Karibiku, ačkoliv zatím nejsou známy výsledky nezávislého šetření tzv. windrushského skandálu – v rámci kterého bylo z Británie neoprávněně deportováno množství osob, aniž by byl nikdo z poškozených odškodněn –, je podle editorialu urážka slušnosti a záměrný políček kritikům politiky „nepřátelského prostředí“, kterou ještě v křesle ministryně vnitra zavedla Theresa Mayová.

„Poselství zní, že agresivní přístup (britského) ministerstva vnitra je po pauze opět zpět,“ píše The Guardian. Připomíná, že počet nucených deportací ze Spojeného království a migrantů vzatých do detence v podle statistiky ze září 2018 meziročně klesl o 18%, resp. 41% a nejméně 3.400 osobám, většinou migrantům ze zemí Commonwealthu, kteří do Británie přicestovali před rokem 1973, bylo přiznáno občanství.

Neplatí tedy, že se nic nezměnilo, připouští renomovaný server. Přiznává také, že všechny osoby na dalším zvláštním deportačním letu mají  - na rozdíl od dřívější praxe - kriminální minulost. Kritizuje však, že zatímco britské ministerstvo vnitra hovoří o vrazích a násilnících, aktivisté proti deportacím tvrdí, že jde o lidi vězněné za drogové delikty a dopravní přestupky.

Třináct z osob čekajících na deportaci přišlo do Británie v dětském věku, jedna má britský pas a další je bývalý britský voják, který sloužil v Afghánistánu, poukazuje editorial. Zdůrazňuje, že všichni tito lidé již byli potrestáni a více než tři desítky jejich dětí nyní čelí odloučení od svých rodičů. Konstatuje, že jde o „nerovné zacházení“, které coby rasistickou praxi popsal ve své parlamentní řeči labouristický poslanec David Lammy.  

Znepokojení a smutek

Minulý rok se bývalá ministryně vnitra Amber Ruddová omluvila za „otřesné“ zacházení s osobami postiženými ve windrushském skandálu, přičemž se ví, že nejméně čtrnáct z omylem deportovaných již zemřelo, poukazuje prestižní deník. Dodává, že mnozí doufali, že skandál bude budíčkem pro byrokracii, která sešla z cesty, ale nyní se zjevně ukazuje, že britská vláda přichystala pouze kosmetické změny a princip „nepřátelského prostředí“ – tedy, že Británie by měla být nepřívětivá vůči idem, jejichž přistěhovalecký statut je nejasný, bez ohledu na to, jak dlouho v zemi žijí – zůstal nezměněn.

„Je to tento kontext, ořezávání svobod, co činí situaci ohledně (skupiny) Stansted 15 tak znepokojivou,“ píše The Guardian.  Připomíná, že v březnu 2017 se tito aktivisté připoutali k Boeingu 767 vypraveném britským ministerstvem vnitra k deportaci zhruba 60 lidí, přičemž původní obžaloba z nezákonného vniknutí byla s posvěcením vrchního britského žalobce rozšířena na narušení letového provozu, což je přečin zavedený po teroristickém útoku na Boeing 747 u Lockerbie.

Členům skupiny tak nyní hrozí až doživotní vězení, ale i když bude rozsudek mírnější, jde podle renomovaného deníku o nespravedlnost, které může napravit pouze změna klasifikace obvinění.

Pro ty, kteří mají být deportováni, však žádné soudní odvolání neexistuje, kritizuje prestižní server. Ačkoliv vítá nedávnou iniciativu napříč britským politickým spektrem, která má ukončit zadržování migrantů na časově neomezenou dobu, politiku „nepřátelského prostředí“, jejíž nejhorším projevem jsou nucené repatriace, zůstává zdrojem znepokojení i smutku.

Související

Uprchlíci z Ukrajiny se registrují v Česku. Komentář

Ukrajinské migranty Česko potřebuje. Vyplácí se nám

Nepřijímat migranty – ani ty z oblastí válečných konfliktů, ani ty ekonomické, zkrátka nikoho. Takové hlasy se ozývají ze širokého spektra rádoby vlasteneckých či populistických stran. Takové tunelové vidění ale zcela ignoruje fakta a ekonomickou realitu. Data ukazují, že se migrace Česku vyplácí.

Více souvisejících

migrace Velká Británie deportace

Aktuálně se děje

včera

včera

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Netanjahu: Izrael zůstane proti Hamásu osamocený, když bude muset

Izrael zůstane ve válce proti palestinskému hnutí Hamás "osamocený", pokud bude muset. Prohlásil to dnes izraelský premiér Benjamin Netanjahu v reakci na varování prezidenta USA Joea Bidena v souvislosti s plánovanou operací izraelské armády ve městě Rafah na jihu Pásma Gazy. Uvedla to agentura AP.

včera

Ilustrační foto

Všechny vodní elektrárny na Ukrajině jsou vážně poškozeny

Při středečních útocích ruských sil na Ukrajinu byly vážně poškozeny dvě vodní elektrárny a jsou mimo provoz. Podle agentury Reuters to ve čtvrtek uvedla státní energetická společnost Ukrhydroenerho, nekonkretizovala však, o které elektrárny se jedná.  

včera

včera

včera

Polsko-běloruská hranice

Polsko posiluje kovovou bariéru na hranici s Běloruskem

Polsko posiluje kovovou bariéru na své hranici s Běloruskem, aby zabránilo nelegální migraci. Připravuje také plány na zvýšení ochrany hranice s Ruskem, uvedl ve čtvrtek polský ministr obrany Wladyslaw Kosiniak-Kamysz podle agentury AP.

včera

včera

včera

Valerij Zalužnyj

Změny ve vedení Ukrajiny: Zalužnyj míří do Británie, Kubrakov skončil

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj ve čtvrtek dekretem oficiálně jmenoval bývalého vrchního velitele ozbrojených sil Valerije Zalužného mimořádným a zplnomocněným velvyslancem Ukrajiny v Británii. Ukrajinský parlament také dnes odvolal Olexandra Kubrakova z funkce místopředsedy vlády pro obnovu Ukrajiny.

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Izrael, ilustrační foto

Izrael se vyjádřil k hrozbě Bidena o zákazu dodávek zbraní

Za "velké zklamání" označil ve čtvrtek izraelský velvyslanec při OSN Gilad Erdan vyjádření amerického prezidenta Joea Bidena, který pohrozil zastavením některých dodávek zbraní Izraeli v případě, že zaútočí na město Rafah na jihu Pásma Gazy. 

včera

Biden: Izraelci zabíjí civilisty našimi bombami. Pokud zaútočí na Rafah, už žádné nedostanou

Podle amerického prezidenta Joea Bidena Izrael použil bomby dodané Spojenými státy při útocích, které vedly k úmrtí palestinských civilistů v Pásmu Gazy. Biden to uvedl v rozhovoru pro stanici CNN.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy