Volba slovenského prezidenta: Poslední televizní debata překvapení nepřinesla

Poslední televizní debata kandidátů na prezidenta Slovenska před sobotním prvním kolem přímé volby hlavy státu nepřinesla překvapení. Pět nejpopulárnějších kandidátů z celkového počtu 13 zájemců o nejvyšší politický post v zemi opakovalo zejména své dřívější postoje a až na výjimky se vyhnuli výpadům proti svým soupeřům. Ve čtvrtek začíná moratorium na vedení kampaně.

"Na Slovensku je objednávka po změně. Lidé jsou zklamaní a frustrovaní, že spravedlnost nefunguje vždy pro všechny a stejně. Slovensko ale nefunguje pouze negativně, v mnohých věcech se daří," řekla v diskusi na hlavním televizním kanálu veřejnoprávního Rozhlasu a televize Slovenska favoritka voleb právnička Zuzana Čaputová.

Místopředseda Evropské komise Maroš Šefčovič, podle posledních průzkumů druhý nejpopulárnější kandidát na funkci hlavy státu, zmínil sociální témata včetně pomoci starší generaci. Zopakoval potřebu sjednocení společnosti, jejíž rozdělení na dva tábory potvrdila loňská vražda novináře Jána Kuciaka a jeho partnerky, která v zemi vyvolala vlnu protivládních demonstrací.

"Chci Slovensko sjednocené, které se nebude dělit na dobré a špatné. Chci přispět k celospolečenskému smíru. Naše země si zaslouží více klidu," uvedl Šefčovič, jehož v kandidatuře podporuje nejsilnější vládní strana Směr-sociální demokracie (Směr-SD).

Kontroverzní soudce nejvyššího soudu Štefan Harabin i šéf krajně pravicové strany LSNS Marian Kotleba kritizovali politiky, kteří podle nich neřeší problémy lidí. Vymezili se rovněž vůči Evropské unii.

"Nejvyšší ústavní činitelé porušují ústavu a pošlapávají právní řád," řekl bez bližších podrobností Harabin. Prohlubování integrace v EU označil za cestu ke ztrátě suverenity a k zániku státu. Podle něj je v ohrožení tradiční rodina a v rámci migrace existuje riziko přílivu muslimů.

Čaputová, Šefčovič a Harabin patří do první trojice nejpopulárnějších kandidátů na příštího slovenského prezidenta, o kterém patrně rozhodne až druhé kolo přímé volby 30. března. Do něj postoupí dva nejúspěšnější kandidáti z prvního kola.

Televizní debaty se kromě zmíněné trojice a Kotleby zúčastnil také šéf vládní strany Most-Híd Béla Bugár, který podle sondáží nemá šanci na zvolení hlavou státu. Kotleba v debatě jako jediný otevřeně obhajoval takzvaný slovenský stát, který vznikl 14. března 1939 a který byl za druhé světové války spjat s nacistickým Německem.

Prezidentští kandidáti se neshodli v tom, zda by se aktivní politici měli ucházet o funkci ústavního soudce. Zatímco Šefčovič tuto možnost obhajoval, Čaputová se vyslovila pro jistý časový odstup od skončení působení budoucího ústavního soudce v politice po jeho nástup na ústavní soud. Harabin vyloučil podporu aktivním politikům v jejich snaze stát se ústavním soudcem.

Obsazování křesel ústavních soudců se stalo jedním z témat prezidentské kampaně kvůli tomu, že zájem o funkci předsedy ústavního soudu projevil bývalý premiér a šéf Směru-SD Robert Fico. Z voleb kandidátů na soudce Fico nakonec odstoupil, jeho ambice dostat se do čela této vrcholné soudní instituce už předem odmítl prezident Andrej Kiska.

Související

Zuzana Čaputová a Petr Pavel

Historie slovenských prezidentů: Jen jeden obhájil mandát, další pracoval na benzince

Slováci budou nejpozději začátkem dubna vědět jméno svého šestého prezidenta. Od roku 1993 se v paláci vystřídalo o dvě hlavy státu více než v České republice. Důvod je jednoduchý: pouze jediný prezident na pozici vydržel dvě volební období. EuroZprávy.cz vám nyní přinášejí seznam všech, kteří nejbližšímu sousedovi Česka vládli. 

Více souvisejících

Prezident SR Slovensko Zuzana Čaputová Maroš Šefčovič Štefan Harabin Marián Kotleba Béla Bugár

Aktuálně se děje

před 48 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Hasiči, ilustrační fotografie.

Požár v Tlumačově zaměstnal hasiče. Dva se zranili

Hasiči v sobotu zasahovali u požáru na autovrakovišti v Tlumačově na Zlínsku. Dva z nich se při zásahu, během kterého byl vyhlášen třetí stupeň poplachu, zranili. Zasahovalo celkem třináct hasičských jednotek, příčina je předmětem vyšetřování. 

Aktualizováno před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Ústav pro studium totalitních režimů.

Kudrnův ÚSTR: Nákladné soudy, odborná ostrakizace, matení veřejnosti

Od nástupu Ladislava Kudrny do funkce ředitele Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR) uplynuly dva roky. Letmé ohlédnutí za jeho dosavadním působením v čele uvedené instituce neskýtá příliš povzbudivý pohled. Pro politickou reprezentaci, která o směřování ústavu naneštěstí fakticky rozhoduje, by mělo jít o příležitost zamyslet se nad tím, zda je ve veřejném zájmu nadále podporovat management, který se krom banálních proklamací na adresu nedávné historie může pochlubit především sérií prohraných soudních sporů s ředitelovými kritiky a současnými i bývalými zaměstnanci.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Hokej, ilustrační fotografie.

Z posil z NHL už reprezentaci opustil Zadina, následoval ho i Kodýtek. Týmu bude pomáhat kouč Gross

Týden před startem světového šampionátu v Praze a Ostravě se český národní tým ukazuje fanouškům v Brně, kde se konají České hokejové hry. Jedná se o závěrečnou přípravu na hokejový vrchol této sezóny v domácím prostředí, a proto není divu, že je o tuto akci mezi hokejisty ohromný zájem a na závěrečnou přípravu tak přijelo ze zámoří až deset hokejistů. Národní tým už ale stihli po úvodním zápase v Brně s Finy (1:4) opustit Filip Zadina ze San Jose a Petr Kodýtek z Ilvesu Tampere. Posilu si pak do realizačního týmu přivedl i ze Sparty, a to trenéra Pražanů Pavla Grosse, jenž bude pomáhat se skautingem. 

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Anthony Blinken a Yoav Gallant

USA nadále odrazují Izrael od postupu do Rafáhu. Z OSN zní hlasy o hladomoru

Washington nadále odrazuje Izrael od útoku na Rafáh na jihu Pásma Gazy. Podle amerického ministra zahraničí Antonyho Blinkena by způsobil nepřijatelné škody, uvedly světové agentury. Izrael podle USA zatím nepředstavil plán ochrany obyvatel, přičemž je známo, že ve městě se tísní až půldruhého milionu lidí, včetně uprchlíků z jiných částí Pásma Gazy. 

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

Ruská škola kritizovala válku na Ukrajině. Konec byl nevyhnutelný

Ruské úřady zatočily se soukromou školou Novokolledž v Novosibirsku, která se jako jedna z mála veřejně vyslovila proti válce na Ukrajině. Dočkala se za to prověrek, pokut a neudělení akreditace. Zakladatel zařízení Sergej Černyšov pak byl označen za tzv. zahraničního agenta, informovala ruská mutace BBC. Škola přestane existovat na konci školního roku. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy