Historie slovenských prezidentů: Jen jeden obhájil mandát, další pracoval na benzince

Slováci budou nejpozději začátkem dubna vědět jméno svého šestého prezidenta. Od roku 1993 se v paláci vystřídalo o dvě hlavy státu více než v České republice. Důvod je jednoduchý: pouze jediný prezident na pozici vydržel dvě volební období. EuroZprávy.cz vám nyní přinášejí seznam všech, kteří nejbližšímu sousedovi Česka vládli. 

Zuzana Čaputová (2019-2024)

Zuzana Čaputová Zuzana Čaputová Foto: Michael Zelinka / INCORP images

Současná slovenská prezidentka Čaputová se nyní nachází v konfliktu s vládou Roberta Fica a kvůli únavě z celkové politické situace na Slovensku se rozhodla neobhajovat svou pozici i pro druhé funkční období. Během svého mandátu rozhodně podporovala členství země v Evropské unii a Severoatlantické alianci, zároveň dlouhodobě podporuje ukrajinské úsilí bránit se proti ruské agresi. Loni za ní do Bratislavy přicestoval i ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. 

První žena coby slovenská hlava státu má například výborné vztahy s českým prezidentem Petrem Pavlem, dokonce se bezprostředně po jeho vítězství v druhém kole prezidentské volby z roku 2023 vydala do vítězného volebního štábu. 

Její působení na Bratislavském hradě je spojené s velice nestabilními vládami. Za jejího prezidentování se na pozici premiéra vystřídalo pět mužů: Peter Pellegrini, Igor Matovič, Eduard Heger, Ľudovít Ódor a Robert Fico. Stojí za nimi řada krizí v čele s pandemií onemocnění covid-19 a válkou na Ukrajině. 

Andrej Kiska (2014-2019)

Andrej Kiska Andrej Kiska Foto: Mikuláš Křepelka / INCORP images

Kiska po kariéře projektanta za komunistického režimu roku 1990 odešel do Spojených států, aby pracoval jako prodavač na benzínové pumpě či pomocný pracovník na stavbě. Vrátil se za rok a půl coby spolumajitel obchodní společnosti, která za pár týdnů zkrachovala. Jeho následná kariéra ale byla značně úspěšnější a založil několik společnosti, které poskytovaly finanční služby až jednomu milionu lidí. Roku 2006 založil neziskovou organizaci Dobrý Anjel, kam z vlastních peněz daroval milion eur. O pět let později pomáhal založit Dobrého anděla i v České republice. 

Na prezidenta roku 2014 kandidoval coby nezávislý a nestranický kandidát. Důvodem mělo být „rozhořčení, v jakém stavu je naše společnost“ a jak „tradiční politici často zapomínají na problémy skutečných lidí“. 

Kiska se během svého působení na pozici hlavu státu například zasazoval o nezávislost Kosova, které Slovensko dodnes vůbec neuznalo. Zároveň podporoval členy LGBT komunity. Jeho vládnutí je spojené s konflikty s tehdejší vládou Roberta Fica. Například s jeho ministrem Robertem Kaliňákem a jeho praktikami nesouhlasil do té míry, že sám Slovensko označil za „mafiánský stát“. 

Ivan Gašparovič (2004-2014)

Gašparovič je dosud jediným prezidentem, který Slovensku vládl deset let. Jestli ho někdo dožene, to se dozvíme až roku 2029. Vystudoval Právnickou fakultu Univerzity Komenského a právnickému povolání se věnoval i v následujícím životě. Například od roku 1968 na své alma mater přednášel trestní právo. V témže roce vstoupil do Komunistické strany Československa, odtud ho ale jen po půl roce vyloučili. 

Mezi lety 1990-1992 byl generálním prokurátorem České a Slovenské federativní republiky. Podílel se také na vzniku samotné slovenské ústavy. Mezi lety 1994-1998 byl předsedou Národní rady SR a mezi březnem a říjnem 1998 byl dokonce pověřen výkonem pravomocí prezidenta. Roku 2002 založil politickou stranu Hnutí za demokracii a po skončení volebního období se vrátil coby pedagog na Právnickou fakultu UK. 

Hned ve svých prvních prezidentských volbách roku 2004 v prvním kole podlehl Vladimíru Mečiarovi, v kole druhém ale získal 59,91 % hlasů a stal se slovenským prezidentem. Schytával mimo jiné kritiku za to, že „není prezidentem všech občanů“ – a to z toho důvodu, že ho jeho strana HZD roku 2006 zvolila za čestného předsedu. 

Při druhých prezidentských volbách Gašparovič získal v prvním kole 46,7 % hlasů a ve druhém kole porazil Ivetu Radičovou s 55,53 %. Důvěra v něj ale byla už roku 2012 na tragické úrovni – důvěřovalo mu 8 % dotázaných. Za druhé funkční období vůbec nepředložil zprávu o stavu Slovenska, ačkoliv mu tuto povinnost ukládá samotná ústava. 

PŘEHLEDNĚ: Kdo se uchází o post prezidenta Slovenska? Peter Pellegrini

Rudolf Schuster (1999-2004)

Schuster byl mezi lety 1964 a 1990 členem Komunistické strany Slovenska. Mezi lety 1983-1986 působil na postu primátora města Košice a v politice byl velmi aktivní; poté byl předsedou Východoslovenského krajského národního výboru. Po revoluci se stal velvyslancem ČSFR v Kanadě, odkud byl roku 1992 odvolán a začal pracovat na Ministerstvu zahraničních věcí. Dále mezi lety 1994-1999 opět působil jako primátor Košic. 

Panuje podezření, že jeho období na postu primátora Košic město zadlužilo natolik, že muselo vstoupit do ozdravného režimu, protože neuhrazovalo závazky po lhůtě splatnosti. Finanční experti varovali, že ještě čtyři roky po Schusterově odchodu byla situace velice vážná. 

Od roku 1998 měl mandát v Národní radě SR a v témže roce se stal spoluzakladatelem Strany občanského porozumění. Ta ho nominovala na kandidáta do prezidentských voleb, které byly v roce 1999 poprvé přímé. Coby slovenská hlava státu působil pět let a v roce 2004 při obhajobě postu neuspěl. 

Michal Kováč (1993-1998) 

Michal Kováč roku 1993 kandidoval za politické hnutí Vladimíra Mečiara, po volbách ale přislíbil, že bude prezidentem všech občanů. Do politiky vstoupil hned po revoluci roku 1989 coby poslanec federálního parlamentu, kdy se stal ministrem financí. Před revolucí dlouho působil v bankovnictví, kde to dotáhl z řadového zaměstnance Státní banky československé až na ředitele londýnské pobočky Živnostenské banky. 

Roku 1992 se aktivně podílel na přípravě budoucího dvoustátního uspořádání. Byl autorem myšlenky česko-slovenské unie, která měla vycházet z myšlenky dualismu, ale česká strana tuto myšlenku nepřijala. Následně do zániku ČSFR zastával funkci předsedy dvoukomorového parlamentu. 

Do prezidentské volby byl nasazen Mečiarovou stranou HZDS až na druhý pokus poté, co jeho jmenovec Roman Kováč neuspěl. Dne 15. února 1993 už neměl protikandidáta a slovenský parlament ho skutečně zvolil. 

Byl to právě Kováč, kdo do slovenské politiky vnesl otázku prezidentských pravomocí. Nesouhlasil s tehdejším šéfem diplomacie Milanem Kňažkem – a nevěděl, zda z ústavy vyplývá, zda musí souhlasit s návrhem premiéra na ministra nebo pouze „může“. Zbytek jeho mandátu se nesl ve jménu sporů s premiérem Mečiarem, který ho obviňoval z toho, že „z prezidentského úřadu vzniká centrum opozice“. 

Michal Kováč zemřel v roce 2016 na selhání srdce v pokročilém věku 86 let. 

Související

David Broul (použito se svolením D. Broula) Rozhovor

Fico je slovenský Chuck Norris. Vyhraje i volby, v nichž nekandiduje, říká politolog David Broul pro EZ

Slováci si o víkendu zvolili za prezidenta Petera Pellegriniho, který ve druhém kole voleb hlavy státu porazil bývalého diplomata Ivana Korčoka. EuroZprávy.cz v tomto kontextu oslovily pro rozhovor politologa Davida Broula z Univerzity Palackého v Olomouci. Broul připustil, že Pellegrini je skutečně vládní kandidát a k vítězství mu dopomohli voliči Štefana Harabina z prvního kola. „V kontextu dosavadních kroků vlády, jako je rušení Úřadu speciální prokuratury, snahy ovládnout veřejnoprávní televizi a tak dále, nečeká slovenskou demokracii v brzké době nic pozitivního,“ říká.
Juraj Smatana (použito se svolením J. Smatany) Rozhovor

Slovensko čekají krušné časy. Fico a nový prezident chtějí úplné ovládnutí státu a médií, říká Smatana

Kam kráčí Slovensko s nově zvoleným prezidentem Peterem Pellegrinim? Jak ovlivní volba zahraničně-politické směřování země a jaké ponaučení si ze slovenských prezidentských voleb můžeme vzít u nás? Nejen na to se EuroZprávy.cz zeptaly Juraje Smatany, bývalého slovenského politika, dlouhodobého občanského aktivisty a zástupce liberálně-demokratického, prozápadního směřování Slovenska. 

Více souvisejících

prezidentské volby na Slovensku 2024 Prezident SR Slovensko Zuzana Čaputová Andrej Kiska Ivan Gašparovič Michal Kováč Rudolf Schuster

Aktuálně se děje

před 57 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Irácká věznice Abú Ghrajb

20 let od kauzy Abú Ghrajb. Mučení vězňů pomáhalo rekrutovat dobrovolníky do teroristických skupin, říká odborník

Reportáž americké televize CBS News zveřejněná 28. dubna 2004 upozornila na nehumánní zacházení s vězni zadržovanými americkými vojáky v irácké věznici Abú Ghrajb. Jak vyplývá z rozhovoru, který webu EuroZprávy.cz poskytl expert na Blízký východ Josef Kraus, pro další vývoj v okupovaném Iráku měla kauza nezanedbatelný význam. Nejenže byla v arabské společnosti interpretována jako ukázka západního pokrytectví a dvojího metru v otázce lidských práv, ale mobilizační potenciál záběrů ponižovaných muslimů následně dokázala využít militantní a teroristická uskupení v regionu, konstatuje politolog z Masarykovy univerzity v Brně. Dále vysvětlil například to, proč byl americký přístup ke kauze problematický a jakou roli obecně sehrály věznice a detenční zařízení v radikalizaci irácké společnosti po roce 2003. 

před 2 hodinami

před 4 hodinami

včera

Martin Chlumský

Do čela Sokola byl zvolen Martin Chlumský

Martin Chlumský byl dnes zvolen do čela České obce sokolské (ČOS). Chlumský již od března dočasně řídil organizaci poté, co v souvislosti s podvodem rezignovala tehdejší starostka Hana Moučková.

včera

včera

včera

Vrtulník Kamov Ka-32 ve vzduchu.

VIDEO: Ukrajinci zaútočili na mezinárodní letiště v Moskvě

Ukrajinská vojenská tajná služba HUR se pochlubila likvidací helikoptéry Kamov Ka-32, což mělo  proběhnout na moskevském letišti. Jejím agentům se údajně podařilo proniknout na letiště, kde provedli akci, která byla zachycena na videu. Následně helikoptéra skončila v plamenech.

včera

Náčelník generálního štábu Valerij Zalužnyj (vpravo) a generál Oleksandr Syrskyj (vlevo) během obrany Kyjeva v březnu 2022.

Šéf ukrajinské armády přiznal, že situace na frontě se neustále zhoršuje

Velitel ukrajinské armády Oleksandr Syrskyj dnes na Telegramu informoval o zhoršující se situaci na operační i strategické úrovni ukrajinských vojsk na frontě. Tuto skutečnost sdělil také západním spojencům během virtuálního zasedání kontaktní skupiny pro Ukrajinu. Zároveň ruská armáda oznámila dobytí dvou vesnic v Doněcké oblasti a průlom v ukrajinské obraně.

včera

Ilustrační foto

Dopady změn počasí jsou stále ničivější. Prohlubují konflikty, ničí lidem životy, varuje UNHCR

Organizace spojených národů tento týden oznámila, že spouští nový fond, jehož cílem je posílit ochranu uprchlíků a vysídlených komunit ohrožených změnou klimatu. Podle zprávy agentury AFP Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) uvedl, že cílem je do konce roku 2025 získat do nového fondu 100 milionů dolarů na podporu uprchlíků, jejich hostitelských komunit a zemí původu, které jsou klimatickými krizemi zasaženy nejvíce.

včera

Dmitrij Peskov na druhém summitu Rusko Afrika 2023.

Kreml o mírových jednáních s Ukrajinou: Jednu věc je třeba vzít v úvahu

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov dnes uvedl, že v současné době nejsou žádné podmínky pro mírová jednání s Kyjevem. Podle něj Kyjev již před dvěma lety zakázal veškeré vyjednávání, dokud bude ruským prezidentem Vladimir Putin, pod jehož velením ruská vojska v únoru 2022 vstoupila na Ukrajinu. Tento zákaz Kyjev zdůvodnil odhalením válečných zločinů, které údajně spáchalo Rusko.

včera

včera

včera

Mark Rutte

Misky vah se naklání. Rutte si získává podporu Turecka, v cestě do křesla šéfa NATO mu ale stojí další země

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v pátek prohlásil, že od nového generálního tajemníka Severoatlantické aliance (NATO) očekává, že upřednostní řešení obav Turecka souvisejících s terorismem. Řekl to v Istanbulu během setkání s vedoucím kandidátem na post šéfa NATO, dosluhujícím nizozemským premiérem Markem Ruttem, který je na návštěvě v Turecku v rámci snah o získání podpory pro svou kandidaturu.

včera

Volební štáb hnutí ANO

Babišovo ANO opět prachsprostě lže. Tentokrát o důchodech

Zástupci hnutí ANO a kabinetu Petra Fialy (ODS) se shodli na nutnosti změn v prvním důchodovém pilíři, opoziční subjekt zároveň nezpochybnil nutnost zvyšování věkové hranice pro odchod do důchodu. To vyplývá z dokumentů zveřejněných prezidentskou kanceláří k březnové schůzce nad tématech důchodové reformy. Stojí za to připomenout, že onoho 28. Března se schůzky na pozvání prezidenta zůčastnili Karel Havlíček, Alena Schillerová a Aleš Juchelka. Celý zápis přidávám na konec tohoto článku. Závěr si z něj udělejte sami.  

včera

včera

včera

včera

Biden se postaví Trumpovi? Chce se s ním setkat tváří v tvář

Joe Biden v pátek vyjádřil ochotu debatovat se svým pravděpodobným republikánským oponentem Donaldem Trumpem později na podzim. Toto prohlášení bylo dosud nejvyhraněnější Bidenovo stanovisko k této záležitosti. Informace převzala agentura AP.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy