Zelenskyj je na Slovensku. Čaputová nepochybuje o budoucnosti Ukrajiny v EU a NATO

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj se z Česka přesunul na sousední Slovensko, kde jednal s hlavou státu Zuzanou Čaputovou. Před prezidentským palácem na něj čekaly desítky lidí. Čaputová po schůzce podpořila ukrajinské ambice ohledně členství v Evropské unii a NATO. 

Čaputová na tiskové konferenci uvedla, že ji těší vládní podpůrné schéma pro slovenské firmy, které mají zájem se podílet na obnově napadené země. Podle prezidentky jich jsou zhruba dvě stovky. Zdůraznila také, že Slovensko podporuje svého východního souseda vojensky, ekonomicky a humanitárně.

Slováci se také zapojí do odminování Ukrajiny. "Jako oběť nevyprovokované agrese máte při vaší sebeobraně plné právo od nás takovou podporu očekávat," řekla prezidentka podle serveru aktuality.sk

Čaputová zároveň přiznala, že další slovenská vojenská pomoc zatím není možná. K dispozici už je jen munice. Probíhají však společné obranné projekty, týkají se například vývoje houfnic. V létě by tak měla Ukrajina dostat další slovenské Zuzany. 

Před blížícím se summitem NATO ve Vilniusu se pochopitelně řešila také otázka ukrajinského členství v alianci. "Čekáme jednotu, protože v tom je síla NATO," prohlásil Zelenskyj v Bratislavě a naznačil, že Kyjevu už nestačí sliby. Rád by proto viděl konkrétní kroky a záruky.

Slovenská prezidentka podpořila snahu země vstoupit do NATO i Evropské unie. "Otázkou není jestli, ale kdy bude členem," podotkla s tím, že po summitu by Ukrajina měla mít vizi budoucího členství. 

Zelenskyj se odpoledne sešel také s premiérem Ľudovítem Ódorem a předsedou Národní rady Borisem Kollárem. Ódor potvrdil podporu integračních ambicí Ukrajiny a jejího spravedlivého boje o národní identitu, existenci a právo rozhodovat o své budoucnosti.

"Slovensko je další na řadě," potvrdil Zelenskyj před příletem na Slovensko svůj přesun na twitteru. "Společně s naším spolehlivým sousedem mluvíme o konkrétní obranné pomoci a o euroatlantické integraci Ukrajiny, summitu NATO, mírovém plánu, bilaterální kooperaci a bezpečnosti energetiky," napsal.

Čaputová připomněla, že Ukrajině pomáhá celý demokratický svět. "Ale nikdo jí nedal takovou sílu jako jeden člověk, prezident Zelenskyj. Jeho odhodlání inspiruje mnoho lidí na světě a dodává sílu jeho krajanům, kteří se už téměř 500 dní brání ruské agresi. Vede zemi, která brání svou budoucnost a své právo samostatně o ní rozhodovat," uvedla prezidentka na facebooku.

Zelenskyj zahájil probíhající zahraniční cestu ve čtvrtek v Bulharsku, ještě téhož dne večer se přesunul do Česka. V Praze nejprve jednal s prezidentem Petrem Pavlem, dnes program pokračoval schůzkami s premiérem Petrem Fialou, předsedou Senátu Milošem Vystrčilem a předsedkyní Poslanecké sněmovny Markétou Pekarovou Adamovou. 

Následně by měl ukrajinský lídr zavítat ještě do Turecka, kde probere se svým protějškem Recepem Tayyipem Erdoganem možné prodloužení černomořské obilné dohody a vývoj konfliktu na Ukrajině. 

Související

Donald Trump

Nenávist mezi Zelenským a Putinem přijde Trumpovi k smíchu

Americký prezident Donald Trump označil vzájemnou nevraživost mezi ruským prezidentem Vladimirem Putinem a ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským za směšnou a bláznivou. V nedělním rozhovoru pro stanici Fox News uvedl, že se stále snaží o dosažení mírové dohody mezi oběma zeměmi. Podle Trumpových slov je nenávist špatná věc, zejména když se strany snaží o urovnání konfliktu, ale věří, že k dohodě nakonec dojde.

Více souvisejících

Volodymyr Zelenskyj (Ukrajina) Slovensko Zuzana Čaputová

Aktuálně se děje

před 39 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Fotbal, ilustrační fotografie.

Ostravský Baník hledá marně cestu z krize. Pomoci má už čtvrtý trenér za sezónu

Ještě než stihne aktuální sezóna české nejvyšší fotbalové soutěže skončit, vedení Baníku Ostravy ví, že ho ve zbytku ročníku povede již čtvrtý trenér. Po Pavlu Hapalovi, Tomáši Galáskovi a Ondřeji Smetanovi bude mít za cíl zachránit slavnou tuzemskou fotbalovou značku v první lize dosavadní trenér B-týmu Josef Dvorník. Pro osmatřicetiletého stratéga půjde o premiérové prvoligové angažmá a hned se bude jednat o takto velký křest ohněm.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Těžba ropy

Ceny ropy po oznámení o blokádě přístavů prudce vzrostly

Ceny ropy prudce vzrostly a vyšplhaly se až na úroveň 115 dolarů za barel v reakci na zprávy, že se Spojené státy připravují na prodloužení blokády íránských přístavů. Ropa Brent po úterním uzavření na hodnotě mírně nad 110 dolary posílila, a i když kolem poledne její cena mírně korigovala na 114,37 dolaru, stále se drží vysoko nad úrovněmi z období před vypuknutím konfliktu.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Evropský parlament

Evropská komise podá žalobu na Česko a Maďarsko

Evropská komise se rozhodla obrátit na Soudní dvůr Evropské unie v případě České republiky a Maďarska kvůli nesprávnému zapracování pravidel evropského zatýkacího rozkazu do jejich vnitrostátní legislativy. 

před 7 hodinami

Juraj Cintula

Cintula si za atentát na Fica odsedí 21 let, potvrdil NS

Slovenská justice vynesla definitivní tečku za jedním z nejzávažnějších kriminálních případů v historii země. Nejvyšší soud SR tuto středu pravoplatně potvrdil trest pro Juraje Cintulu, který v květnu 2024 v Handlové vážně postřelil předsedu vlády Roberta Fica. Útočník stráví za mřížemi 21 let.

před 8 hodinami

Donald Trump sdílel uměle vytvořený obrázek, na němž pózuje v obleku a slunečních brýlích s útočnou puškou

Už nebudu hodný, vzkázal Trump za doprovodu bizarní fotomontáže

Donald Trump vydal další varování směrem k Íránu, tentokrát doprovázené vizuálně úderným příspěvkem na platformě Truth Social. Prezident sdílel uměle vytvořený obrázek, na němž pózuje v obleku a slunečních brýlích s útočnou puškou v ruce na pozadí výbuchů devastujících kopcovitou krajinu. Tento příspěvek, opatřený nápisem „No more Mr Nice Guy!“ (Konec hodného pána), představuje dosud nejostřejší tón v jeho komunikaci vůči Teheránu.

před 9 hodinami

Ilustrační foto

Svět zasáhne silné El Niño, varuje WMO. Počasí může letos lámat rekordy

Světová meteorologická organizace (WMO) varuje před blížícím se klimatickým jevem El Niño, jehož rozvoj se očekává od poloviny roku 2026. Podle nejnovějších prognóz dojde k výraznému ovlivnění globálních teplot a srážkových úhrnů. Po období neutrálních podmínek z počátku roku ukazují klimatické modely na rychlé oteplování povrchových vod v rovníkovém Pacifiku, k čemuž by mohlo dojít již v období od května do července.

před 10 hodinami

Těžba ropy

Odchod Spojených arabských emirátů z OPEC otřásl světem. Proč je tak významný?

Rozhodnutí Spojených arabských emirátů (SAE) o náhlém vystoupení z kartelu OPEC je událostí mimořádného významu. Emiráty byly členy této organizace ještě dříve, než v roce 1971 vznikly jako samostatný stát. OPEC po celá desetiletí ovládal ceny ropy regulací těžby, přičemž zásadní roli sehrál už během ropných krizí v 70. letech, které tehdy od základů změnily globální energetickou politiku.

před 11 hodinami

Nábor dobrovolníků do ruské armády

Estonsko chce, aby Evropská unie zakázala vstup ruským vojákům

Estonsko podniká kroky k tomu, aby zabránilo ruským vojákům ve vstupu do země, a to i v době, kdy boje na Ukrajině utichnou. Tato pobaltská země letos zablokovala vstup přibližně 1 300 bývalým ruským bojovníkům a nyní vyvíjí tlak na Brusel, aby zavedl celoevropský zákaz. Tallinn prosazuje, aby dveře do Evropské unie zůstaly pro tyto osoby zavřené dlouho poté, co na frontě utichnou zbraně.

před 11 hodinami

Vojenská přehlídka u příležitosti výročí konce druhé světové války. (9.5.2025)

Ruská přehlídka ke Dni vítězství bude poprvé po 20 letech bez vojenské techniky. Důvod ministerstvo tají

Rusko letos výrazně omezí průběh tradiční vojenské přehlídky ke Dni vítězství na Rudém náměstí v Moskvě. Ministerstvo obrany oznámilo, že se akce obejde bez předvádění vojenské techniky, což je u události, která obvykle slouží k prezentaci vojenské síly státu, neobvyklé. Jako důvod úřady uvedly současnou operační situaci, aniž by poskytly podrobnější vysvětlení.

před 12 hodinami

Ekonomika

Řítí se svět do další ekonomické krize? Tentokrát by se neodehrála stejně, jako ta předchozí

Vzpomínky na pád banky Lehman Brothers v září 2008 jsou pro mnohé stále živé. Bobby Seagull tehdy pracoval jako obchodník v londýnském Canary Wharf a do kanceláře dorazil před šestou ráno naposledy. Ačkoliv zprávy z Ameriky věštily bankrot, zaměstnanci v Británii netušili, co to pro ně znamená. V kancelářích zavládl chaos a někteří lidé si začali brát obrazy ze stěn jako náhradu za dlužné akcie.

před 14 hodinami

Jarní příroda

Předpověď počasí: Co přinese první květnový prodloužený víkend?

Nadcházející prodloužený víkend slibuje převážně jasnou až polojasnou oblohu a postupný nárůst teplot, které v neděli vyšplhají až na letních 26 stupňů Celsia. Zatímco páteční ráno mohou na mnoha místech ještě potrápit přízemní mrazíky, které představují riziko pro kvetoucí vegetaci, zbytek volna bude ve znamení slunečného počasí. Srážky se během prodlouženého víkendu téměř neobjeví, pouze v neděli se na západě republiky může vyskytnout oblačnost s ojedinělými přeháňkami.

včera

Exředitel FBI zveřejnil fotku mušlí na pláži. Vyhrožuje Trumpovi, prohlásilo ministerstvo a zažalovalo ho

Ministerstvo spravedlnosti USA podalo druhou obžalobu na bývalého ředitele FBI Jamese Comeyho. Podle tří zdrojů obeznámených se situací se obvinění týká fotografie mušlí, kterou úřady vyhodnotily jako výhrůžku vůči prezidentu Donaldu Trumpovi. Obžaloba byla podána ve východním obvodu Severní Karolíny.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy