Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová po prvním mandátu skončí a o další se už ucházet nebude. Uvedla to dnes na tiskové konferenci.
Čaputová se příští rok nebude ucházet o znovuzvolení. Podle svých slov by neměla dostatek sil na další mandát, a proto po tom prvním skončí v roli hlavy státu, uvedla agentura TASR. "Prosím, neberte mé rozhodnutí nekandidovat jako důkaz, že slušnost nemůže uspět. Je možné vyhrát volby, vykonávat mandát a zůstat nejdůvěryhodnějším politikem," řekla.
Podotkla, že své rozhodnutí upřímně zvážila a důvody pro něj byly silné. Tím, že se rozhodne nekandidovat, se nevzdává svých ideálů ani důvěry v hodnoty, kterým dosud podřídila svůj profesní i osobní život. "Snažil jsem se pomoci demokracii a spravedlnosti na Slovensku před, během a po prezidentském mandátu," uvedla.
Nadále se prý bude snažit být pilířem míru, slušnosti, věcnosti a ústavnosti. Osud Slovenska ale podle ní nezávisí na jednom člověku. Moudří a empatičtí energičtí lidé kandidovali v komunálních volbách, kandidují v parlamentních volbách a není důvod, proč by tomu tak nemělo být i v těch prezidentských, tvrdí.
"Slušná politika založená na hodnotách může být poražena pouze tehdy, pokud v ni přestaneme věřit. Stále v to věřím. Moje rozhodnutí je osobním rozhodnutím, protože mít dostatek moci je to, co významně určuje kvalitu veřejné služby," zdůraznila Čaputová.
Kandidáty strany zatím nezvažují
Podle agentury TASR většina politických stran zatím nezvažuje svého prezidentského kandidáta, neboť jejich současnou prioritou jsou předčasné parlamentní volby v září. Některé strany také čekaly na rozhodnutí prezidentky.
Například strana SaS deklarovala svou podporu Zuzaně Čaputové a zároveň si dokáže představit bývalého ministra zahraničí Ivana Korčoka jako jejího důstojného nástupce. Předseda strany Richard Sulik ale nazval Čaputovou "nejlepší prezidentkou, jakou Slovensko mělo".
Sám Koročok Čaputové také poděkoval. "Děkuji paní prezidentce a přeji jí mnoho sil a úspěchů ve zbývajícím roce jejího prezidentského mandátu," uvedl na facebooku.
Předseda Národní rady Slovenské republiky (Jsme rodina) Boris Kollár už před několika dny uvedl, že se Čaputová zřejmě nebude znovu ucházet o prezidentský úřad. Uvedl to podle agentury TASR pro televizi Markíza.
Naznačil, že důvodem, proč Čaputová nemusí kandidovat, může být nabídka pozice v evropských nebo globálních strukturách. Kollár také zmínil, že bývalý Korčok by i podle něj byl vhodným kandidátem na prezidenta.
Předseda strany Progresivní Slovensko (PS) Michal Šimečka by také neměl problém s Korčokem jako kandidátem. Předseda strany KDH Milan Majerský uvedl, že KDH chce představit vlastního kandidáta pro prezidentské volby.
Mandát prezidentky vyprší v roce 2024. Hlavu Slovenské republiky volí občané prostřednictvím přímých voleb na dobu pěti let. Prezidentské kandidáty mohou navrhnout nejméně 15 podpisy členové Národní rady Slovenské republiky nebo občané na základě petice s minimálně 15 000 podpisy oprávněných voličů.
Čaputová je prezidentkou Slovenska od roku 2019, kdy ve druhém kole přímých voleb porazila svého protikandidáta Maroše Šefkoviče poměrem 58,4:41,59 % hlasů. Její popularita v zemi dlouhodobě klesá. Zatímco v roce 2020 Čaputové důvěřovalo 66 procent dotázaných, o dva roky později už jen 42 procent.
Zuzana Čaputová se funkce ujala jako první žena v historii samostatného Slovenska. Za poslední dobu se do povědomí Čechů dostala zejména díky návštěvě současného prezidenta republiky Petra Pavla ve volebním štábu těsně po jeho lednovém vítězství nad Andrejem Babišem ve druhém kole volby hlavy státu.
Od té doby spolu mají vřelý vztah – v dubnu tohoto roku podnikli společnou cestu na Ukrajinu a začátkem června jel Pavel navštívit české vojáky na Slovensku. „Je to velmi důležitý signál ujištění pro lidi na Slovensku. Jsme totiž země, která sousedí s Ukrajinou a tento signál, přítomnost vojáků i jiných států pod velením České republiky, je proto velmi důležitý. Je to signál nejen spolupráce, solidarity, ale i jednoty, kterou teď potřebujeme,“ komentovala Čaputová přítomnost Armády ČR na Slovensku.
Související
Češi nejlépe vnímají Slovensko, Pellegriniho ale tolik nemusí, ukázal průzkum
Slovensko má nového prezidenta. Pellegrini složil slib a ujal se funkce
Aktuálně se děje
včera
Rodinný konflikt v Plzni skončil vraždou a pokusem o další. Případ není uzavřen
včera
ANO válcuje českou politiku i podle dalšího průzkumu. Sahá po vlastní většině
včera
Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola
včera
Putin přiznal, že Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu. Válka se mění v globální konflikt, varoval
včera
Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili
včera
Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť
včera
Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany
včera
Útok balistickou střelou na Ukrajině: Západ zpochybnil použití ICBM, internetem kolují nové záběry
včera
Svět řeší podivnou ruskou tiskovku. Neříkejte nic o útoku balistickou střelou, nařídil někdo Zacharovové
včera
Generální ředitel WHO skončil v nemocnici
včera
27 milionů obyvatel na místě, které je zabíjí. Jak se žije v nejznečištěnějším městě na světě?
včera
Rusko jedinou střelou zahodilo všechny snahy ze studené války. Západ nesmí polevit
včera
Rusko je ochotné jednat o míru na Ukrajině. Když se splní jeho požadavky
včera
Netanjahu podle OSN zdecimoval Pásmo Gazy. Absurdní, brání se zatykači
včera
EU se připravuje na obchodní válku. Podle ekonoma Kuchaře Trumpova cla pocítí hlavně Američané
včera
ICC vydal zatykače na Netanjahua a Gallanta
včera
Nástup Trumpa znervózňuje všechny. Kyjev i Moskva se snaží získat výhodu ve válce, než převezme úřad
včera
Rusko vypálením ICBM vyslalo signál, že má technologie a je ochotné je použít, řekl Kraus pro EZ
včera
Polsko je naším prioritním cílem, prohlásila Zacharovová
včera
Nové varování meteorologů. Sněhu bude až 15 centimetrů, zesílí i vítr
Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem.
Zdroj: Jan Hrabě