Pavel navštívil české vojáky na Slovensku, Čaputovou těší jejich přítomnost

Petr Pavel ve středu navštívil české vojáky působící na Slovensku v rámci mnohonárodnostního bojového uskupení NATO. Na základnu s ním zavítala i slovenská prezidentka Zuzana Čaputová, která vojákům poděkovala.  

Pavel dnes pokračuje v dvoudenním programu pracovní cesty na Slovensko, kde dnes navštívil Centrum výcviku Lešť společně s prezidentkou Zuzanou Čaputovou. Zároveň se zde setkal s českými vojáky, kteří působí v rámci praporu mnohonárodního bojového uskupení.

Čaputová poděkovala příslušníkům Armády ČR, kteří uskupení vedou. "Je to velmi důležitý signál ujištění pro lidi na Slovensku. Jsme totiž země, která sousedí s Ukrajinou a tento signál, přítomnost vojáků i jiných států pod velením České republiky, je proto velmi důležitý. Je to signál nejen spolupráce, solidarity, ale i jednoty, kterou teď potřebujeme," uvedla podle TASR.

Pavla potěšilo, že je projekt, který vznikal během jeho působení na postu předsedy vojenského výboru NATO jako reakce na ruskou anexi Krymu, funkční. "Dnes už máme takových uskupení osm," připomněl. 

V Lešti aktuálně působí přes 1100 vojáků ze Slovenska, Česka, Německa, Slovinska a USA. Nejvíce, zhruba pět stovek, jich na místě má česká armáda. 

Související

Více souvisejících

Petr Pavel Armáda České Republiky NATO Zuzana Čaputová

Aktuálně se děje

před 4 minutami

před 1 hodinou

těžba ropy, ilustrační fotografie

Ruský zákaz vývozu nafty nebude trvat dlouho. Rusko nemá, kde ji skladovat a vypnutí rafinérií by se mu vymstilo

Světové trhy zatím na čtvrteční ruský zákaz vývozu motorové nafty reagují bez výraznějšího vzrušení. Cena velkoobchodně prodávané nafty na komoditní burze v Rotterdamu, určující i pro ceny v Česku, včera oproti včerejšku poklesla. Před zhruba týdnem přesahovala její cena úroveň 1030 dolarů za tunu, včera činila přibližně 986 dolarů za tunu. Sdělil ekonom Lukáš Kovanda.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

včera

Aktualizováno včera

včera

Giorgio Napolitano

Zemřel bývalý italský prezident Napolitano, bylo mu 98 let

Ve věku 98 let zemřel někdejší italský prezident Giorgio Napolitano, který bývá řazen mezi nejrespektovanější politické osobnosti v zemi. Napolitano naposledy vydechl na jedné z římských klinik, jeho zdravotní stav byl už nějaký čas kritický. 

včera

Marie Alžběta Habsbursko-Lotrinská

Před 215 lety zemřela Marie Alžběta Habsbursko-Lotrinská, nejkrásnější dcera Marie Terezie

Dne 22. září 1808, tedy před 215 lety, zemřela Marie Alžběta Habsbursko-Lotrinská. Ta byla již jako malé děvčátko velice hezká a později se o ní hovořilo jako o nejkrásnější dceři Marie Terezie. Svou krásu ráda využívala, často koketovala s muži u rakouského dvora a právě svým vzhledem se snažila upoutat pozornost budoucího vlivného ženicha. Brzy se však na vlastní kůži přesvědčila, že krása je pomíjivá. Onemocněla totiž neštovicemi, které její půvabný obličej trvale znetvořily.

včera

Fotbal, ilustrační fotografie.

První dvě trenérské změny ve fotbalové lize. V Hradci nahrazuje Webera Kotal, v Karviné skončil Hejdušek

Po posledním víkendu hned dva účastníci tuzemské nejvyšší fotbalové soutěže sáhli ke změnám na trenérských postech. Poté, co Hradec Králové prohrál 1:5 s Mladou Boleslaví, se Východočeši rozhodli k ukončení spolupráce s koučem Jozefem Weberem. Toho nahradí sedmdesátiletý stratég Václav Kotal, dosavadní šéftrenér druholigového Žižkova. Nového trenéra bude hledat i trápící se nováček z Karviné, kde tak skončil Tomáš Hejdušek a kterého prozatímně zastoupí jeho dosavadní asistenti.

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Falešná naděje Ukrajiny? Vytoužené F-16 poměr sil nutně změnit nemusí, mohou být i přítěží

Už čtyři země ohlásily záměr věnovat Ukrajině dlouho požadované stíhací letouny F-16. Ačkoli schválení dodávek ze strany USA ukrajinský prezident Volodymyr Zelensky označil za "průlomovou dohodu", američtí představitelé se podle Reuters domnívají, že F-16 poskytnou Ukrajině jen "malou pomoc" v její protiofenzívě. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy