Důchody a soc. dávky

Související články:

Marian Jurečka

Důchody příští rok vzrostou o 360 korun, řekl Jurečka

Důchody příští rok porostou o 360 korun. Průměrný důchod tak bude příští rok činit 20 693 korun. Dnes to na tiskové konferenci řekl ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL) s tím, že se od ledna zvednou starobní, invalidní i pozůstalostní důchody.
důchody

Co bude s důchody? Ministerstvo předloží návrh v září, bez penzí pro náročné profese

Ministerstvo práce plánuje předložit návrh zákona s reformními změnami v oblasti penzí v září. Úprava dřívějších důchodů pro náročné profese se ale zatím do novely nedostane. Ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL) to dnes podle Českého rozhlasu oznámil novinářům. Celkový reformní návrh by měl být předložen kabinetu do konce roku a jednotlivá opatření by měla začít platit od roku 2025.
Marian Jurečka

Valorizace důchodu: My krátíme penze? "Je to lež, naprostý nesmysl a nepravda," ozval se ministr Jurečka

Od začátku příštího roku dojde opět k navýšení všech důchodů, s výjimkou starobních. Navýšení se týká invalidních důchodů i důchodů pro pozůstalé. Podle odhadů založených na aktuální inflaci a růstu mezd se očekává přibližný nárůst ve výši 400 korun. Tento nárůst je součástí pravidelné valorizace a přesné číslo bude známo v září. Průměrný starobní důchod by se v lednu měl dostat přes hranici 20 700 korun. Je důležité zdůraznit, že důchody jsou již nyní na nejvyšší úrovni v historii. Současně se připravuje a schvaluje důležitá opatření, která jsou součástí důchodové reformy. Budou pokračovat pravidelná zvyšování penzí, ale systém se mění tak, aby byl spravedlivější a udržitelný. Marian Jurečka (KDU-ČSL) se ohradil proti tvrzení opozice, že vláda Petra Fialy (ODS) v praxi krátí a snižuje lidem penzi. „Je to lež, naprostý nesmysl a nepravda,“ zdůraznil ministr před novináři.
důchody

Úřady stále nestíhají. Na předčasný i řádný důchod čekají tisíce lidí

V období do 15. května bylo v kategorii žádostí o starobní důchod evidováno 22 400 žádostí o důchod s dobou řízení přesahující 90 dnů, z toho z toho 18 000 žádostí bylo o předčasný starobní důchod. Do 16. června se tento počet snížil na 12 500 žádostí o starobní důchod, z čehož je 6 325 žádostí o předčasný starobní důchod, uvedl na svém webu ČSSZ.
důchody Původní zpráva

Jak snížit zadlužení Česka? S důchody se dají dělat divy, ne vše ale může fungovat

Kromě čísel vysokého státního zadlužení, začíná mít Česko velkou starost s hodně rychle rostoucím schodkem také na důchodovém účtu. Z veřejně dostupných zdrojů vyplývá, že systém důchodového pojištění skončil v prvním čtvrtletí roku 2023 se schodkem 25,7 miliardy korun. A podle veřejně dostupných hodnocení, je to zatím nejhorší výsledek za první čtvrtletí od novodobého měření. 
Ministerstvo práce a sociálních věcí ČR

Ministerstvo vyplatilo jednorázové příspěvky za miliardy. Žádosti o 5000 korun brzy skončí

V srpnu minulého roku byl spuštěn jednorázový příspěvek ve výši 5 tisíc korun na podporu rodin s dětmi v období inflace a zvyšujících se cen energií a životních nákladů. Dosud bylo vyplaceno přibližně 6,9 miliardy korun. Podle průzkumu společnosti PAQ Research pro Ministerstvo práce a sociálních věcí byl příspěvek ve většině případů využit na nákup školních pomůcek pro děti nebo na financování jejich volnočasových aktivit. Rodiče, jejichž děti se narodily do konce minulého roku, mohou požádat o tento příspěvek nejpozději do 1. července 2023. 
důchody

Jak změní reforma důchody? Výpočet penzí bude nižší

Výpočet nových penzí by měl být po reformě nižší. Při stanovení výše důchodu by se měla započítávat menší část z výdělku než dnes, méně by se mohly zohledňovat i odpracované roky. Jednal o tom dnes poradní důchodový tým ministra práce. Na vzorci se zatím neshodl. Novinářům to po jednání řekla náměstkyně ministra práce Šárka Jelínková (KDU-ČSL).
Další články

Aktuálně se děje

Aktualizováno před 5 minutami

před 14 minutami

Ázerbájdžán, ilustrační foto

Ázerbájdžánské jednotky zadržely čtyři bývalé lídry Náhorního Karabachu

Ázerbájdžánské úřady zadržely čtyři bývalé lídry Náhorního Karabachu a převezly je do Baku. Příslušníky ázerbájdžánské služby státní bezpečnosti byli zadrženi tři bývalí prezidenti samozvané republiky Náhorní Karabach Arkadij Gukasján, Bako Saakján a Arajik Haruťunjan a bývalý předseda parlamentu David Išchanjan. 

před 43 minutami

Záchranáři zasahují u neštěstí na Strakonicku. (3.10.2023)

Nehodu na Strakonicku nepřežili zaměstnanci železnice. Na trati pracovali

Úterní železniční nehoda na Strakonicku si vyžádala dva životy železničních zaměstnanců, kteří pracovali na trati, uvedla policie. Generální ředitel Správy železnic Jiří Svoboda vyjádřil upřímnou soustrast pozůstalým. Drážní inspekce zahájila vyšetřování mimořádné události.  

před 45 minutami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

včera

Laureáti Nobelovy ceny za fyziku

Nobelovu cenu za fyziku dostali tři vědci za výzkum elektronů

Nobelova cena za fyziku pro rok 2023 byla udělena třem vědcům za jejich práci v oblasti využití extrémně krátkých světelných pulzů k studiu chování elektronů v atomech a molekulách. Laureáty jsou francouzsko-americký vědec Pierre Agostini, Rakušan maďarského původu Ferenc Krausz a Francouzka působící ve Švédsku Anne L'Huillierová.

včera

Arménie, ilustrační foto

Arménský parlament schválil přistoupení k ICC, navzdory ruskému odporu

Arménský parlament podle agentury Anadolu schválil ratifikaci Římského statutu, na jehož základě vznikl Mezinárodní trestní soud (ICC), což znamená, že Arménie bude podléhat jeho jurisdikci. Plán Arménie přistoupit k ICC, která nedávno vydala zatykač na ruského prezidenta Vladimira Putina, byl kritizován Ruskem.

včera

včera

V 94 letech zemřel bývalý ředitel Komerční banky a senátor ODS Richard Salzmann

V pondělí zemřel ve věku 94 let bankéř Richard Salzmann, někdejší generální ředitel Komerční banky a senátor za ODS. Uvedl to server Lidovky.cz.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy